7 problémů důležitějších než koronavirus

Máte pocit, že média a veřejný život se poslední dobou točí okolo jednoho tématu? Rád bych dnes připomenul 7 jiných a, podle mého názoru a praxe, podstatnějších témat.

Lidská společnost řeší mnoho problémů a otázek, jednoduchých, náročnějších, zásadních. Poslední dobou to ale vypadá, jako by se všechny tyto problémy smrštily v jediný. Ano, epidemie ovlivňuje naše každodenní životy a mnohým z nás i osudy, ale kvůli ní nelze rezignovat na řešení všech ostatních otázek. Rád bych vám dnes ukázal 7 problémů, které jsou podle mého názoru – konzultanta, sociologa – důležitější než koronavirus, ale na diskusi o nich momentálně bohužel není prostor.

1. Konkurenceschopnost České republiky

Potřebujeme vyrábět výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Závislost ČR na výrobním průmyslu a na automotive se může stát velkým problémem už v krátkodobé perspektivě, dlouhodobě nám ale může velmi ublížit.

2. Reforma důchodového systému

Důchodový systém v České republice potřebuje reformu. Populace stárne, stále méně lidí v produktivním věku bude pracovat na stále více penzistů. Stávající, solidárně průběžný systém s volitelným prvkem tento vývoj nereflektuje, k jeho změně chybí politická vůle a shoda.

3. Reforma daňového systému

Výběr daní v České republice je složitý a nepřehledný, pokusy o jeho zjednodušení byly prozatím úspěšné jen zčásti. Střídání spíše levicových a spíše pravicových vlád vyvolává tlak na změny celého systému a tím nepředvídatelné podnikatelské prostředí. Skutečnost, že státní rozpočet se běžně projednává na poslední chvíli, tomuto problému rozhodně neulehčuje.

4. Snížení nákladů práce a zaměstnanosti

Náklady na zaměstnance jsou příliš vysoké. Podnikatelskému prostředí by zvláště v případě, že přijde krize, prospělo, aby se snížily náklady na zaměstnávání; problém jsou především odvody respektive povinné pojištění.

5. Zajištění stabilní pozice České republiky vůči ekonomickým partnerům

Česká republika si nemůže dovolit se stát na někom zcela závislou a nemá kapacity na to, aby byla něčím „nepřítelem“. Našim zájmem, a zájmem jakékoli vlády by proto mělo být zajištění stabilní a kooperativní pozice se všemi velkými politickými a ekonomickými hráči.

6. Příprava na krizi

Hospodářský cyklus se pohybuje mezi krizemi a konjunkturami. Poslední krize proběhla před deseti roky, ještě před tím, než přišel virus, se očekávala další. Krize s sebou nese nárůst nezaměstnanosti, pokles kupní síly, ztrátu úspor, zvyšování zadlužení jednotlivců i firem. Stát musí na tyto jevy reagovat, jejich předvídatelnost dává šanci se na ně připravit. Moc se to ale neděje.

7. Příprava na epidemii

Pokud se vám tato otázka zdá zcestná…“proč se připravovat na něco, co právě probíhá?“, pak zcestná rozhodně není. Odborníci se obávají, již delší dobu, příchodu epidemie mnohem ničivější, než je koronavirus. Způsob a reakce nejen české vlády na současnou situaci nedává mnoho nadějí, že by v případě chřipky s podstatně vyšší mírou nebezpečnosti a většími ohroženými skupinami reagovala efektivněji.

 

Který z těchto problémů je podle vás ten nejpalčivější? Nebo máte pocit, že jsem některý důležitý nevyjmenoval? Prosím, napište svůj názor do diskuse. Přeji vám hezký den.

Autor: Vojtěch Bednář | pondělí 9.11.2020 9:01 | karma článku: 24,77 | přečteno: 2045x
  • Další články autora

Vojtěch Bednář

Chce Putin woke?

28.2.2022 v 8:00 | Karma: 19,99