Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šumava: Kůrovce zničíme tetřev netetřev

Česká inspekce životního prostředí vydala předběžné opatření, ve kterém Správě národního parku  a chráněné krajinné oblasti Šumava přikazuje, aby omezila takové činnosti spojené se zásahy  proti kůrovcům v oblasti Smrčiny, které by mohly rušit hlukem tetřeva hlušce.  Omezení činnosti platí do 15. července 2011 a vztahuje se na rozšířené zásahové  pásmo v I. zóně č. 132 (Smrčina), které bylo stanoveno dodatkem z května letošního roku k Dohodě o spolupráci mezi MŽP a Spolkovým ministerstvem Rakouské republiky ze dne 13.10.2009.

 

Šumava patří mezi nejcennější části našeho přírodního dědictví. Jsou zde pralesovité porosty horských smrčin a bučin, bohatá rašeliniště i ledovcová jezera. Proto zde byl v roce 1991 vyhlášen náš největší národní park. Jako ochranné pásmo slouží stejnojmenná CHKO. Posláním parku je chránit přírodu a přirozený vývoj ekosystémů, umožnit poznání přírody formou šetrné turistiky, zajistit vědecký výzkum a vytvořit podmínky pro prosperitu místních obcí. V posledních letech přitahuje pozornost veřejnosti spor o zásahy proti kůrovci. Malý, nenápadný brouček se stal příčinou rozsáhlých změn v koncepci národního parku, konfliktu mezi správou parku, obcemi, nevládními organizacemi a odborníky.

 

Národní park je rozdělen na tři zóny. První zóny sestávají ze zachovalých přirozených biotopů, především rašelinišť či pralesovitých porostů. Druhé zóny mají být postupně - během několika desítek let - převáděny na přírodní les. Měl by se sem tedy vracet buk a jedle, ve vyšších polohách potom původní genofond smrku a jeřáby. Třetí zóny tvoří obce a jejich bezprostřední okolí.

V současné době ale část lesů druhých zón tvoří smrkové monokultury, vysázené před desítkami let. Přirozené mechanismy zajišťující stabilitu ekosystému jsou zde oslabené a les rychleji podléhá hmyzu či extrémnímu počasí, především v horách velmi častým vichřicím. Proto v okrajových částech parku je (ve druhých zónách) nezbytné proti kůrovci zasahovat. Sanace by měla důsledně likvidovat vznikající ohniska a to hlavně v těch místech, kde hrozí, že se kůrovec rozšíří i do hospodářských lesů mimo park. Vyhnout by se však měla některým místům, kde kvůli mimořádným klimatickým podmínkám situaci pouze zhorší.

S kritikou se ale setkal konkrétní postup, který zvolila současná správa národního parku pod vedením ředitele Stráského. Na návrh tzv.pracovní skupiny se v roce 2011 rozhodla kácet mj v těchto oblastech: Černohorský močál, Prameny Vltavy, Novohůrecké slatě,  Vysoké lávky, Jezerní slať , Chalupská slať, Kaňon Křemelné  aj. A tím zmenšít bezzáshovouo zonu na necelých 15 %. Tento záměr byl později ministrem Chalupou zmírněn, ale i tak správa parku usiluje o kácení v některých částech parku, kde hrozí, že zásahy budou zcela devastující pro přírodu např : Paštěcké stráně , Tetřevská slať, Mezilesní slať Buková slať, Ždárecká slať, Smrčina aj. Zásahy by znamenaly velké riziko vzniku holin a následného rychlého rozvracení větrem i urychlení rozpadu porostu.

Přitom bezzásahový režim je už vyzkoušen. V rezervaci Černé a Čertovo jezero, která leží v chráněné krajinné oblasti Šumava nedaleko hranice národního parku, byla úspěšnost zásahů podrobně sledována. Odborníci v místě, které charakterem a polohou odpovídá prvním zónám, využili mimořádné příležitosti ke srovnání obou postupů: zatímco v části rezervace se proti kůrovci nezasahovalo, na jiných místech s ním lesníci sváděli tuhý boj.

Pečlivý monitoring přinesl překvapivé výsledky: ani důsledná asanace každého napadeného stromu v zásahové části zde nezabránila postupu kůrovcové kalamity v roce 1996. Účinnost kácení byla o pouhé jedno procento vyšší, než efekt přirozené regulace v následujících letech v bezzásahovém pásmu. Pokles početnosti kůrovce v bezzásahové části rezervace byl téměř shodný s plochami, kde se kácelo. Celkový počet smrku, jež padly za oběť asanaci, je ale daleko vyšší: v roce 1998 totiž vichřice vyvrátila a polámala množství stromů, z toho přes 88% v místech masivních zásahů a necelých 12% na bezzásahových plochách. Pokud sečteme kácení a polomy, které v jeho důsledku vznikly, padlo asanaci za oběť o 40% více smrků, než jich zničil kůrovec při bezzásahovém režimu. „Dosavadní realizací obraných opatření byl zřetelně urychlen rozpad lesního porostu“, upozorňuje studie.

Pavla Čížková, pracovnice NP Šumava píše: „Množství obnovy v území ponechaném samovolnému vývoji je dostatečné. Průměrný počet jedinců zmlazení se rovná 5 240 ks/ ha… Už v roce 1998 podrobné šetření plzeňského Lesprojektu v oblasti Modravských slatí prokázalo, že pod odumřelými smrky je překvapivé množství semenáčků do výšky 5 cm. (průměrně kolem 5000ks/ha). Pro srovnání ve zralém smrkovém lese roste 250-500 dospělých jedinců na hektar- počet jedinců zmlazení je tedy deseti až dvacetinásobně vyšší než počet stromů v dospělém lese.“(Pavla Čížková: Jak se chová les ponechaný samovolnému vývoji. Veronica 2011/1)

Dobrá zpráva v perexu mého blogu je dobrá jen částečně. Od 15. července může sprava NPŠ opět začít hubit kůrovce  tetřev- neteteřev.

(Celý text je publikován v časopise Kulturní noviny č1/2011)

Autor: Mojmír Vlašín | čtvrtek 30.6.2011 12:09 | karma článku: 15,50 | přečteno: 1133x
  • Další články autora

Mojmír Vlašín

Divná země? Naše země !

Vladimír Kroupa napsal blog „My jsme ale divná země, a co toho máme...“ (http://vladimirkroupa.blog.idnes.cz/c/352376/My-jsme-ale-divna-zeme-a-co-toho-mame.html) Podobných přehledů vtipných a výstižných (i těch hloupých a zcela mimo) jsem dostal mejlem za poslední rok celou řadu. Zaráží mě ale jedna shoda : žádné řešení.

1.9.2014 v 16:07 | Karma: 17,12 | Přečteno: 888x | Diskuse| Politika

Mojmír Vlašín

Desatero

Zeleným ( ať již aktivistům, ekologům či politikům) je často vytýkáno, že nemají žádné morální zásady, kterých by se drželi, že zkrátka stále nikdo nevymyslel nic lepšího než biblické desatero.

28.8.2014 v 10:37 | Karma: 14,24 | Přečteno: 732x | Diskuse| Ostatní

Mojmír Vlašín

Šumava nás nepotřebuje, Šumavu potřebujeme my

Americký vědec Daniel Doanto poskytl týdeníku Respekt zajímavý rozhovor. Z něho se lze dozvědět mimo jiné i to, že těžařská loby v USA, stejně jako u nás, se snaží ostrakizovat a umlčet vědce a bagatelizovat výsledky jejich výzkumu.

27.8.2014 v 17:35 | Karma: 15,58 | Přečteno: 493x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

A co Vítková ?

Podle průzkumů veřejného mínění pořádaného letos Akademií věd ČR se 73 % respondentů domnívá, že většina politiků se nezajímá o názory veřejnosti. Poslední hlasování v Brněnském zastupitestvu přesvědčilo veřejnost, že tom u tak skutečně je.

25.6.2014 v 10:13 | Karma: 14,29 | Přečteno: 502x | Diskuse| Politika

Mojmír Vlašín

Šumava v Senátu aneb Senát v háji

Je jen málo slušných senátorů a ti se vyznačují tím, že začínají pochybovat o smysluplnosti tohoto sboru. V úplné nahosti se to objevilo při projednávaní návrhu zákona o Šumavě. Senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který byl poprvé projednán v dubnu tohoto roku, byl v uplynulých týdnech posouzen senátním výborem pro životní prostředí a postoupen k dalšímu projednání v senátu, přesto že nebyly odstraněny jeho nedostatky. Návrh nejen nevyhovuje současným principům ochrany přírody, ale jako celek by ochranu přírody na Šumavě prakticky zrušil .

24.6.2014 v 17:28 | Karma: 20,26 | Přečteno: 866x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci kývli na zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  10:03

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Byty za peníze z korupce. Vyšetřování na Ukrajině ukázalo na nemovitosti v Praze

3. května 2024

Premium V tuzemské bezpečnostní komunitě se už dlouho spekuluje o tom, že část milionů z korupce kolem...

Status umělce nemá nic společného se socialismem, hájí se ministr Baxa

3. května 2024

Vysíláme Vládou prošla novela zákona, která přichází s novým pojmem: status umělce. V Rozstřelu o návrhu...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho pak našla v obchodě, kde kradl

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  9:52

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

  • Počet článků 262
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1393x
Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.


Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License