Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nepozoruji, že by se nám čeština nějak mimořádně kazila

„Nepozoruji, že by se nám čeština nějak mimořádně kazila“, řekl v rozhovoru pro HN Víkend ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR Karel Oliva. Podle jeho mínění není situace češtiny nějak špatná, ani nehrozí její zničení přejímáním cizích výrazů. Příkladem je podle něj z angličtiny přejatý výraz „je to o něčem“. K tomu podotýká: „Když řeknu: je to o tom, kolik ten dům bude stát, vyjádřím kondenzovanou formou to, co bych jinak musel říct takto: Základním problémem při stavbě tohoto domu budou finanční náklady.“  

Také se vyjadřuje k podproblému abychom kontra abysme. Občas prý dostává dopisy tohoto typu: „Jak vůbec můžete uvažovat o tom, že by se používalo „abysme“. To bysem já nikdy neřekl.“ Čili dr. Oliva soudí, že lidé sice odsuzují zavedení abysme, ale sami dělají chyby ještě horší.

 

Osobně si myslím, že propast mezi spisovnou češtinou s jejími pravopisnými pravidly a obecnou češtinou by se měla zmenšovat. Pokud budou děti ve škole hodnoceny jen podle toho, jak napíšou shora nebo zhora, ale přitom ani neumí vyjádřit myšlenku tak, aby jim někdo rozuměl, bude to celkem problém. (Náš syn celkem pravidelně dostával pětky z diktátu, ale vyhrával školní soutěže ve slohu.) Přece nestačí jen umět pravopis, je třeba umět jazyk používat. Co vám pomůže, že znáte pravidla silničního provozu, když neumíte řídit. Ano, pravidla musíte ovládat. Ale pravidla nesmějí být šikanózní, zbytečná a nesmyslná (a to jsou někdy i pravidla silničního provozu , například značka A 26- mlha). Čili ano, pravidla mějme, ale nenechme se jimi šikanovat!

 

Při podobných výlevech ohledně pravopisu se mě lidé ptají, co bych tedy navrhoval. Tak především bych zrušil kroužkované ů. Je to manýra bez obsahu, finesa beze smyslu. Historka, že kroužkované ů nahrazuje ve slovech ou, mne opravdu, ale opravdu nedojímá. My říkáme mouka, ale Slováci múka a srdce jim to netrhá. Bez kroužkovaného ů čeština nezchudne, naopak. Zbohatne tím, že nebudeme přemýšlet o blbostech a soustředíme se na obsah. Ale pokud to přece jen někomu bude vadit, navrhl bych krátké přechodné období (například sto let), kdy bude možno psát kroužkované i čárkované u , jak se to bude komu hodit. A komu vadí rúže ať píše klidně rouže. Námitka, že interpunkce je dúležitá pro srozumitelnost neobstojí. Fakt, že každý kdo má češtinu jako mateřský jazyk, dokáže bez problému číst SMS zcela bez interpunkce usvědčuje všechny jazykové puristy z falše.

 

Také tvrdé a měkké i v místech, kde to nemá žádný význam, je přežitek, třeba v příčestí minulém ho ve slovenštině zrušili už dávno a o co přišli? O nic. A vyjmenovaná slova? Staromilství snoubící se s hloupostí. Ano, ve vlastních jménech, tam to má smysl, třeba Bydžov, Přibyslav, Kamýk. Vlastní jména jsou stejně podivnost a tam bych se nad ničím nepozastavoval a psal bych to dle zviku na Zvýkově. Ale proč babyka a babička, třeba je hezčí babika a babyčka. A víte, že před sto lety se psalo síkora, a ne sýkora? A před padesáti lety syrup a ne sirup?

 

Anebo kantorská libůstka s a z. Kolik je na to pravidel, kolik je na to názorů. A smysl uniká. Zpátky nebo spátky, sdílet nebo zdílet, není to tak trochu jedno? Něco jiného je, kde to má význam: správa (něco spravuje) a zpráva (něco praví).

 

Zajímavé ale je, že jedna očividná hovadina se v Češtině usadila, a ne a ne ji vymýtit (dokonce ani nejde vimítit). A sice používaní výrazu Čechy pro celou naší zemi. Je to způsobeno nadužíváním výrazu Česká republika tam, kde by se mělo používat Česko. Proč je mnohým výraz Česko proti mysli nevím. Z 28 států EU jich (v češtině) používá koncovku -cko anebo -sko rovných 20. Pouze dva státy používají ve svém běžném označení konstituční formu (Británie používá Spojené království a Česko pořád trvá na České republice), přičemž formu republiky má v EU 21 zemí, království trvá v šesti z nich a jedna země je dokonce velkovévodství.

 

Autor: Mojmír Vlašín | středa 30.4.2014 11:12 | karma článku: 12,60 | přečteno: 877x
  • Další články autora

Mojmír Vlašín

Dva milióny v kanále

Vláda jednala od počátku roku mnohokrát o zapsání mj. údolí Labe pod názvem Porta Bohemica a lokality Louky u Přelouče do evropského seznamu chráněných území.

3.5.2016 v 10:03 | Karma: 21,91 | Přečteno: 665x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

Riziko domácích porodů jako hypotéza

Nedávno si jeden člen lékařské komory stěžoval v médiích, že je málo porodníků, protože je zde velké riziko žalob ze strany rodičů na zanedbání povinné péče.

13.4.2016 v 15:06 | Karma: 17,72 | Přečteno: 753x | Diskuse| Ona

Mojmír Vlašín

Oslabit ochranu přírody ? Evropa říká ne.

Výsledek hlasování Evropského parlamentu: většina proti revizi směrnic o ptácích a o stanovištích. Usnesení ze začátku února 2016 získalo podporu od téměř všech poslanců Evropského parlamentu.

19.2.2016 v 15:07 | Karma: 15,15 | Přečteno: 391x | Diskuse| Ostatní

Mojmír Vlašín

Kouření, očkování a domácí porody

Kouření je s pravděpodobností blížící se jistotě škodlivé nejen pro kuřáka samotného, ale i pro jeho okolí. Je tedy životu nebezpečné. Proto je správné zakázat kouření ve veřejných prostorách.

28.12.2015 v 16:57 | Karma: 21,31 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Občanské aktivity

Mojmír Vlašín

Neděláme terorismu užitečné idioty?

Po internetu se šíří fotografie různých ukrutností páchaných stoupenci islamismu. Nejsou o nic drastičtější než podobné snímky z nacistického koncentráku v Osvětimi, z ruského masakru v Katyni nebo z jugoslávské Srebrenice

3.12.2015 v 14:32 | Karma: 21,82 | Přečteno: 777x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 262
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1393x
Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.


Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License