Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Porevoluční zásahy do ekonomiky je třeba poměřovat tehdejší dobou

Vyrábět umělé kauzy z těsně popřevratové události má dnes hodnotu  maximálně jednoho převoditelného rublu.

Mediální odhalení údajného převodu peněz v rámci půjčky schválené komunistickou vládou Ladislava Adamce a útok na exprezidenta Václava Klause odhalilo jen vážný problém s pamětí ekonomických zákonitostí, či spíše nezákonitostí, které u nás platily v dobách „reálného“ socialismu. Do tzv. rozvinuté socialistické společnosti sovětského typu jsme se „naštěstí“ již nedostali. Ta byla fakticky spojena s totálním nedostatkem jakýchkoliv reálných peněz. Převoditelný rubl vznikl na začátku šedesátých let jako jakási zúčtovací umělá jednotka obchodních pohybů mezi státy sovětského bloku. Měla sice hodnotu uváděnou k americkému dolaru, odvozenou od trojské unce, obchodovat se s ní ale nedalo jinak, než v rámci zúčtování státem plánované výměny zboží a služeb mezi zeměmi sovětského bloku.

Nechci posuzovat výkon pana redaktora Vladimíra Kroce v rozhovoru s Václavem Klausem, který vedl k roztržce s bývalým prezidentem. Ten  samozřejmě poukazoval na úplně jiný ekonomický systém, který tady vládl před listopadem 1989. Pan redaktor sice vystudoval stejnou Vysokou školu ekonomickou v Praze jako pan exprezident i autor této glosy. Na rozdíl od pana exprezidenta a i mé osoby se však - alespoň podle dostupných zpráv na Wikipedii - s výjimkou čtrnáctidenního zaměstnání v Motokovu těsně po škole ekonomice nikdy nevěnoval. Vytahování  ekonomických kauz z doby těsně porevoluční  či mudrlantské posuzování  úspěšnosti ekonomických opatření v porevolučních devadesátých letech zůstane vždycky odborně i politicky bezcenné, pokud před závorku nevytkneme, v jakémže politickém systému či typu naprosto hermeticky uzavřené ekonomiky jsme se pohybovali.

Lidé kolem Václava Klause stáli po listopadu 1989 před unikátním úkolem, před kterým nestáli žádní jiní ekonomové či politici. Museli otočit „kolem dějin zpátky“ , když se ukázalo, že systém beztržního plánovitého hospodářství je úplný nesmysl a Reaganovými slovy naprostým omylem dějin. Devadesátými léty jsme naopak prošli téměř  zázračně a ekonomika i v době naprostého rozpadu sovětského trhu se nakonec nezhroutila. Dobře si vybavuji náměty různých slovutných ekonomických celebrit ze zahraničí. Nebyly použitelné. Prostě proto, že vycházely z úplně jiné reality fungování ekonomiky. Uspět nemohl ani současný prezident Miloš Zeman  se svou úvěrovou metodou privatizace. Pouze by ekonomické subjekty totálně zadlužil.

Tento článek nepíši proto, abych hájil vše, co se týmu kolem Václava Klause povedlo. K němu bych samozřejmě  přiřadil další. Dušana Třísku, Ivana Kočárníka, Karla Dybu i dnes již zvěčnělé Jana Stráského a Tomáše Ježka. A to bez ohledu na to, že zvláště Tomáš Ježek se pak názorově s Václavem Klausem začal rozcházet. Buďme rádi, že jsme  bez většího zakolísání těmi devadesátými lety prošli a ekonomiku udrželi v elementárním chodu a rovnováze.

Dnes máme jiné problémy. Vyřešit stále se zhoršující situaci v našich veřejných rozpočtech. Premiér i ministryně financí  nahlíží současnou evidentně špatnou situaci stále růžovými brýlemi. Dnes už debata nemůže směřovat ani k horizontu desítek let. Pokud se nezmění hodně naivní představa, že jediným lékem je  „další pumpování“   peněz do ekonomiky, tak tu máme za tři čtyři roky neřešitelný problém. Bude se postupně blížit potížím evropských zemí s nejvíce kritizovaným nárůstem dluhu a v jistém smyslu i těm vzpomínaným potížím mnoha  zemí sovětského bloku na konci osmdesátých let.  Hodnotu má debata úplně jiná. Jak tu nepřijatelnou výdajovou strukturu našeho rozpočtu v nedaleké budoucnosti vyřešit.

 

Autor: Vladislav Vilímec | úterý 8.6.2021 9:50 | karma článku: 15,58 | přečteno: 305x
  • Další články autora

Vladislav Vilímec

Ohlédnutí se za nominací soudce Fremra do Ústavního soudu

Robertu Fremrovi jsem svůj hlas nedal, ale současnou snahu zabránit jeho jmenování i po schválení Senátem považuji za určité riziko do budoucna.

8.8.2023 v 13:37 | Karma: 14,47 | Přečteno: 464x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Legendy odcházejí, ale přesto s námi zůstávají

V květnu odešla věčná rockerka Tina Turner a v polovině července to byli další legendární umělci a osobnosti, které nás provázely našimi životy. André Watts a Jane Birkin..

18.7.2023 v 18:09 | Karma: 7,91 | Přečteno: 242x | Diskuse | Kultura

Vladislav Vilímec

Otočka Víta Rakušana s Českou poštou

Psal se 21. březen roku 2012 a na hlasování v poslanecké sněmovně bylo živo. Do politiky natěšené hnutí STAN prosazovalo uzákonění 3400 poštovních poboček. A téměř se mu to podařilo.

3.4.2023 v 4:00 | Karma: 28,90 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Jak politický turista Bernard ze STAN promluvil do daní …

Josef Bernard (dříve ČSSD, dnes STAN) se v nedělní Partii ukazoval jako nesmiřitelný kritik hnutí ANO, přestože v Plzeňském kraji bez váhání vytvořil s ANO, Piráty a dalšími přeběhlíky s KSČM, ČSSD a SPD krajskou koalici.

28.3.2023 v 12:34 | Karma: 18,49 | Přečteno: 682x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Na srpnové události nesmíme zapomenout

Uplynulo 54 let od okupace Československa vojsky států Varšavské smlouvy do naší země. Nejedná se ani o kulaté, ani o půlkulaté výročí, ani o událost nedávnou. Přesto ji letos vnímáme jinak, než tomu bylo loni či předloni.

21.8.2022 v 11:44 | Karma: 13,57 | Přečteno: 193x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

ANALÝZA: Kdyby to byl skutečný střelec, bylo by v Americe po volbách

18. září 2024

Premium Něco s ochrankou Donalda Trumpa je zcela špatně. Je děravá, ale zřejmě za to nemůže. Energický...

Povodňové dani se pokusíme vyhnout. Fiala o škodách, rozpočtu a volbách

18. září 2024

Hlavně povodně musí těsně před krajskými a senátními volbami řešit premiér a předseda ODS Petr...

Útok na fakultě nebyl terorismus, zamítla žalobkyně stížnosti rodin

18. září 2024

Premium Špatná právní kvalifikace, nejasný motiv a chybný postup policie v pátrání. To byly nejvážnější...

Lidský satelit. Prošel se vesmírem, fotka zachránila prokletou misi NASA

18. září 2024

Seriál Je jen málo památnějších záběrů z vesmíru. Američan Bruce McCandless se v únoru 1984 během mise...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 487x
Jsem senátorem ODS za Domažlicko, Holýšovsko, Klatovsko a Sušicko a v Senátu ČR předsedám Výboru pro záležitosti Evropské unie. V minulosti jsem byl poslancem, ekonomickým náměstkem hejtmana Plzeňského kraje a od roku 1990 osmadvacet let místostarostou západočeské Kdyně. V Plzeňském kraji jsem působil také jako náměstek odpovědný za kulturu a památkovou péči, nyní jsem krajským zastupitelem. Na půdě Senátu se snažím hájit zájmy samospráv a prosazovat rozumné úpravy daňových a ekonomických zákonů. V poslední době mě stále častěji trápí omezování svobod občanů a zasahování státu do věcí, kde ho nikdo nepotřebuje. Celý život se věnuji klasické hudbě. Vystupuji na koncertech jako klavírista a občas i houslista, často spolu s bratrem Miroslavem Vilímcem. Housle byly u mne prvním nástrojem. Věnuji se houslové historii a jsem rád, že mohu ještě jako houslista veřejně vystupovat. Společně s bratrem jsem dal impuls k založení Společnosti Jana Kubelíka. Jejím prostřednictvím se snažíme udržovat odkaz legendárního houslového virtuosa; umělce, který byl často srovnáván s velkým Paganinim a jemuž mimo jiné vděčíme i za to, že pomohl na začátku minulého století přežít světově uznávané České filharmonii.

Seznam rubrik