Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát jako firma?

Bylo jedno z hesel ANO, či spíše heslo jejich korunovaného krále, velkopodnikatele Andreje Babiše. Dokázal tím oslnit třetinu voličů. Ale je nutné přiznat, že mu ostatní strany, především ODS a ČSSD, svým počínáním velmi pomohly.

Ovšem, když se blíže podíváte na Babišovo podnikání zjistíte, že je v podstatě katastrofální a bez dotací by byl dávno na bubnu. Zvláště v poslední době, dostává jednu ránu za druhou. Před pár týdny odmítl Globus prodávat špekáčky z koncernu Agrofert, protože ze všech zkoumaných vzorků výrobků, obsahovaly jeho "výrobky" nejméně masa. A to přesně týden poté co u stejné Babišovy firmy byly odhaleny kuřecí prsa se salmonelou.

Jaký vztah má k výrobě svých produktů, které prodává i svým voličům, ukazuje i  televizní dokument, který ochránci zvířat natočili skrytou kamerou ve velkochovech slepic "chovaných"  v klecích. Ze čtyř velkochovů, které ochránci natočili, skončil nejhůř velkochov slepic Druko Střížov, který patří do skupiny Agrofert. Ovšem může tvrdit, že se to jeho netýká, ale svěřeneckého fondu, do kterého svůj majetek převedl. Silně pochybuji, že tento nemravný chov slepic začal až poté, co Babiš svou firmu takticky "přesunul" do tohoto svěřeneckého fondu. 

I vztah k vlastním zaměstnancům je na úrovni vztahu k slepicím. Saša Uhlová s Apolenou Rychlíkovou natočila dokument s názvem Hranice práce. Kromě jiného pracovala i ve Vodňanské drůbežárně, která patří pod Agrofert. Sugestivně popisuje silný stres z nevlídného pracovního prostředí, a z práce pod silným tlakem, kde ji hrozila pokuta i za to, že se v práci o něco opřela. Kuriozitou je, že velcí "bojovníci" za práva dělníků a bojovníci proti velkokapitálů - komunisté, podpořili vládu tohoto velkovykořisťovatele. Hold, teplá místečka nesmrdí.

V roce 2015, kdy byl Andrej Babiš ministr financí a jeho Ano bylo součástí vládní koalice, stačilo pouhých patnáct minut na to, aby v Poslaneckou sněmovnou prošla bez povšimnutí novela zákona o spotřebních daních, která o dalších pět let prodloužila podporu výroby biopaliv. Díky této čtvrthodině si Babiš přihrál na dotacích pět miliard korun.  Díky podpoře zelené nafty v zemědělství, dodává Babišův Agrofert biopaliva i svým zemědělským podnikům. Takže vlastně vydělává dvakrát. Přitom na konkurenci ve výrobě biopaliv poslal finanční kontrolu, aby se zbavil konkurence, a to přesto, že mu patří více jak padesát procent trhu. Ještě větší podíl má v dodávkách biopaliv pro státní společnost Čepro, kde to během posledních dvou let dotáhl až na 87% podíl. To samé se podařilo "jeho" firmě Navos, která podepsala smlouvu se Správou státních hmotných rezerv. Před dvěma lety začala policie prověřovat nevýhodnou obměnu obilí, na které tratil stát, ale vydělával Babišův podnik. Zatímco "všeci kradů"  vytahovali tzv. političtí podnikatelé státní peníze přes nastrčené firmy a firmy současné politické garnitury prorostly do veřejné správy.

Ani tolik oslavované EET není takový zázrak jak Babiš básní. Podle některých odhadů náklady převyšuji příjmy. Ani centrální nákup se nevyvedl. Podle zprávy nejvyššího kontrolního úřadu, byl označen jako neúspěch. Místo úspory, nás to stojí víc.

Energetika je také v zorném Babišově poli.  Nedávno přišlo na městské státní zastupitelství  v Praze trestní oznámení kvůli tomu, že premiér Babiš měl poskytnout interní informace z ČEZ svému bulharskému protějšku Bojku Borisovi. Jednalo se o prodej  bulharské akvizice ČEZ místní firmě Inercom, který náhle nečekaně zatrhl bulharský antimonopolní úřad. Tímto krokem se měl Babiš dopustit trestného činu zneužití informací a postavení v obchodním styku. ČEZ tak může přijít o miliardu korun. Než tento případ stačil prošetřit šéf dozorčí rady ČET Václav Pačes, byl odvolán ze své funkce a na jeho místo byl dosazen Babišův člověk.  Ke všemu se ve vládě objevil nový ministr zemědělství, syn bývalého komunistické ministra zemědělství,  Miroslav Toman ml. On a jeho rodina jsou velkými vlastníky půdy a výroby potravin. Dá se očekávat, že nás nejspíše čeká vláda agrobaronů a tím zvýšení dotací na zemědělskou výrobu, především na velkovýrobu, která má zásadní podíl na zvýšení nedostatku vody v krajině a na mizející počet zvěře, díky ohromným obhospodařovaným plochám těžkými stroji a až dvojnásobnému zvýšení spotřeby postřiků.  A zdá se, že navrhované snížení dotací těmto zemědělským velkopodnikům určitě neprojde A to i díky práci našeho štědrého předsedy vlády, který velmi dobře ví,  jak zapůsobit na své voliče. .

Za rok 2017 zaplatil Agrofert na daních z příjmu 1,505 miliard korun, ale na provozních dotacích a zelených bonusech získal 2,1 miliardy. A to ještě vytvořil 1,35 miliardy provozní nárokové dotace a 606 milionů investiční dotace, skládající se z přímých finančních injekcí a slev na dani. Dokonce v zahraničí zaplatil víc daní než u nás.

A přesně tak hospodaří i se státem - firmou. Státní rozpočet je i v době velkého růstu minusový a to i přesto, že z rozpočtu Evropské unie získáváme ročně cca 80 miliard korun víc, než do rozpočtu Unie dáváme. Takže by minusový rozpočet nebyl mínus padesát miliard, ale 130 miliard. Jen za volební období posledních čtyř let, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí, dluh narostl a v dohledu není náznak jeho snížení, ale spíše zvýšení..

Bude zajímavé sledovat, jestli v roce 2020 Poslanecká sněmovna opět schválí o dalších pět let podporu výroby biopaliv. A co se stane, až se Česká republika stane čistým plátcem do Evropského rozpočtu. Ale to Andreje Babiše nemusí pálit. Bude hezky za vodou, oproti nám občanům.

Když to všechno shrnu, tak se zdá, že nás Andrej Babiš chce všechny otrávit a vytunelovat. Republiku nyní souží velká vedra a každý hledá stín a vodu. Doufám, že i podzim bude "horký" a já budu nucen, po dlouhých letech, zvednout své líné tělo, a k vůli svým vnukům se opět vypravit na Václavské náměstí a dát hlasitě najevo, co si myslím o politice bývalého soudruha a estébáka Andreje Babiše.

Jenomže ještě větší problém je, že po zvláštním pádu Nečasovi vlády (byla hrozná), se objevily obskurní strany a hnutí, jejíž personální obsazení, je ještě horší než v předešlých vládních stranách (jsou často také plné bývalých členů těchto stran, kteří v těchto stranách neuspěli). Výsledkem je, že člověk nemá koho volit a jde k volbám, kde se skřípěním zubů hodí lístek tomu, koho by možná, kdyby byl jiný výběr, nikdy nevolil. Stačí se podívat na výběr kandidátů do Senátů, a ihned vás napadne - zrušte Senát! (což tvrdím dlouhá léta).

Autor: Vladislav Svoboda | úterý 4.9.2018 8:44 | karma článku: 25,87 | přečteno: 786x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,65 | Přečteno: 429x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 148x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 246x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 166x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  23:18

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Biden vzdal volby, vybral Harrisovou. Ta chce sjednotit národ a porazit Trumpa

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  22:34

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

V Bulharsku zemřel český turista. Našli jej mrtvého na pláži

21. července 2024  22:25

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci...

Na koho Biden ukázal? Progresivní Harrisová podporuje Izrael i Ukrajinu

21. července 2024  21:45

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,78
  • Průměrná čtenost 1401x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik