Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem nepodepsal antichartu

Hodně se píše o tom kdo Chartu podepsal. Ještě více se píše o těch kteří podepsali antichartu. Je zajímavé, že se to točí kolem známých umělců. Ale o tom, že i dole mezi dělníky probíhal boj o podpis anticharty se nikdo nezmiňuje.

Když jsem jako pomocný dělník, či spíše, jak se tehdy říkalo, přidavač, nastoupil u Montovaných staveb závod 4, moji první prací bylo, na právě budovaném sídlišti Jižní město, naházet s kolegou pod podlahu budoucí mateřské školky přes dvacet tun pytlů ztvrdlého cementu. Ihned jak jsme skončili, přijela Tatra s pískem a nepoužitelný ztvrdlý cement zmizel v nenávratnu pod vrstvou písku.

Díky této perfektně odvedené práci, jsme se z ničeho nic oba ocitli v jedné maringotce, kde jsem se k svému údivu dozvěděl, že jsem se stal členem mládežnické brigády, vedené soudruhem předsedou ZO KSČ tohoto závodu. Prozatím měla pouze čtyři členy, včetně mně neznámého předsedy. Poprvé jsem ho uviděl,  když jsme s druhým kolegou, v hloubce skoro deseti metrů, krumpáči obnažovali rozbitou kanalizaci. Stál nad námi,  ve své majestátnosti stopadesátikilové postavy, v proužkovaných botách. Ty byly důvodem proč za námi, do tohoto jílovitého bahna, nemohl sestoupit. Ale jako vyučený kopáč a dlouholetý bachař v Uranových dolech Příbram, nám velmi odborně vysvětloval, jak v takovém jílu, úsporně a dobře kopat.

Během několika měsíců se naše mládežnická parta rozrostla na jedenáct lidí, či spíše na deset, protože soudruh předseda byl natolik zaneprázdněn svou politickou prací, že jsme ho viděli tak jednou za čtrnáct dní. Což mi vůbec nevadilo, protože poslouchat jeho naučené politické žvásty, bylo pro mě bolestným utrpením. Naštěstí se jako druhý přidavač objevil ústecký cikán Honza Farkaš. Měl asi o deset deka víc jak smrt; cigáro z pusy vytahoval pouze v případech sprostého zaklení. Ale s kolečkem plným malty nebo betonu jezdil tak rychle, že na něj široko daleko nikdo neměl.

Jednoho pátečního sychravého dne v února roku 1977, se při obědě náhle otevřely dveře a do smradlavé, zakouřené, špinavé maringotky, vstoupil mohutný rozjařený předseda. Sedl si na konec stolu, nasál vůni rozmanitého jídla a vytáhl z tašky papíry. Nadšeně prohlásil, že je nutné podepsat antichartu. Myslím, že o nějaké Chartě drtivá většina uslyšela poprvé. A protože nebyli zvyklí moc přemýšlet nad tím co je jim předkládáno, neměli důvod něco nepodepsat.

Jako prvnímu podpisový arch přistrčil k Farkašovi, protože se domníval, že neumí číst a možná ani psát.  Nedalo mi a otázal jsem se, že pokud mám podepsat něco anti, tak by bylo dobré si přečíst proti čemu vlastně jsem. Má slova udělala takový dojem na Honzu Farkaše, že vytáhl své věčně čadící cigáro z pusy a řekl: "Má pravdu. Pokud mám něco podepsat proti, tak si to chci to přečíst.". Čímž předsedu naprosto šokoval, protože ten žil v bláhovém přesvědčení, že cikáni neumí číst.

Než předseda stačil  cokoliv říci, ozvaly se náhle další hlasy, ke kterým se po chvíli přidal zbytek, protože v nich zvítězil pocit, že parta se nemá trhat.  Předseda mírně zvětšil svůj mohutný obsah těla, zrudl a ještě jednou nás hlasitě vyzval, aby jsme neblbli a podepsali. Ale já s Farkašem, kromě předsedy jediní přidavači party, jsme trvali na svém. Po deseti minutách to vzdal. Funivě, celý rudý jako jeho stranická legitimace, se zvedl a doslova utekl. Teprve po měsíci jsme ho znovu spatřili. Mlčel a jeho oči nás postupně zabíjely.

Autor: Vladislav Svoboda | úterý 11.9.2018 9:32 | karma článku: 27,94 | přečteno: 1480x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,65 | Přečteno: 429x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 148x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 246x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 166x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:45

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, v cárech šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44,  aktualizováno  18:31

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  18:04

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Útočník v chorvatském domově důchodců čelí jedenácti obviněním

23. července 2024  17:48

Útočník podezřelý ze střelby v domově důchodců v chorvatském městě Daruvar čelí 11 obviněním včetně...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,78
  • Průměrná čtenost 1401x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik