Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byli Češi udavači? A v klídku přežívali válku?

Ano i tací byli, tak jako většina lid v celé Evropě. A jak napsal autor blogů, nic není černobílé. Jeden náš historik měl rozhovor s historikem z Nizozemska. A ten mu řekl 10 000 Holanďanů bojovalo proti Hitlerovi, ale zároveň...

25 000 jich bojovalo na straně Hitlera. Když si uvědomíme, že na straně nacistického Německa bojovali Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Bulharsko, Finsko a v jednotkách SS působilo dalších 350 000 dobrovolníků z porobených zemí. Zejména Rusové, Dánové, Norové, Valoni, Vlámové, Finové, Švédové, Francouzi, Chorvati, Lotyšové, Litevci, Estonci, Ukrajinci, Maďaři, Slováci, Albánci, Ázerbájdžánci a dokonce i Indové, tak z toho Češi vycházejí velice dobře.

Jen pro zajímavost uvedu některé SS divize složené se zahraničních bojovníků:

13. Waffen- Gebirds - Division der SS Handschar                    - z chorvatských muslimů

14. Waffen - Grenadier - Division der SS                                     - 1. ukrajinská 

15. Waffen - Grenadier - Division der SS                                     - 1. lotyšská  + 19. Waffen

20. Waffen - Grenadier - Division der SS                                     - estonská

21. Waffen - Gebeirgs - Division der SS Skanderbeg              - albánská

23. SS - Frewiling - Panzergrenadier - Divizion Nederland    - 1.holandská + 34. Waffen

25. Waffen - Grenadien -Division der SS Hunyadi                   - 1.maďarská + 26. Waffen + 33. Wafen (jízdní divize)

27. SS - Freiwiklligen - Grenadier - Division Langemarck      - vlámská

28. SS - Freiwilligen - Grenadier - Division Wallonien            - valonská. U této divize                   byla španělská rota "Gruppe Ezgherra"

29. Waffen - Grenadier - Division der SS                                 - 1. ruská, brutálně pomáhala potlačit Varšavské povstání

30. Waffen - Grenadier - Division de SS                                 - běloruská č.1, uvádí se i jako Ruská č.2 - sloužili v ní Bělorusové, Rusové, Poláci, Ukrajinci, Tataři a Arméni  

33. Waffen - Grenadier - Division der SS Charlemagne            - francouzská

5. tanková divize SS "Wiking"  v pluku "Norland"  bojovali Dánové, Norové, Švédové! a Finové (1085)  v pluku "Westland" bojovali Nizozemci a Belgičané. velitelem divize byl Belgičan León Degrelle

Dokonce existovala Britisches Freikorps - jednotka složená z britských zajatců 

Dále k uvedeným jednotkám můžeme připočíst známou  Ruskou osvobozeneckou armádu, vedenou ruským generálem Vlasovem.

Ke konci války se snažil Emanuel Moravec s divizním generálem Robertem Rychtrmocem o vytvoření české roty, která by bojovala na východě. Pro nezájem se jim to nepodařilo. Pouze pár Čechů, například Moravcův syn, bojovali v jednotkách SS.

Podíváme-li se po porobené Evropě, zjistíme že ve vedení značné části evropských států stanuli zrádci jako byl norský předsedy vlády Vidkuna  Quislinga, jehož jméno se stalo synonymem zrady a kolaborace. Ale byli i jiní, například Pierre Laval, premiér Vichistické Francie a prezident této "republiky" maršál Philippe Pétain, slovenský prezident Tiso, maďarský maršál Horthy a někteří další. A to nemluvím o Rakousku, které dalo světu Adolfa Hitlera, Adolfa Eichmanna, Ernsta Kaltenbrunnera a další fašistická esa.

Zatímco v čele České protektorátní vlády jsme měli generála Aloise Eliáše, který byl popraven za spolupráci s odbojem. Ani primátor Prahy JUDr. Otakar Klapka (ČSNS) si s nacisty nezadal. Naopak podporoval odboj a byl už  8. července 1941 zatčen a 4. října 1941 popraven.

Tak jako Češi udávali židy gestapu, tak udávali i komunistům. V každém národě se, v jakékoliv době, najdou lidé tohoto typu. I Anne Frankovou někdo udal.  Ten kdo viděl filmový dokument o kolaboraci Holanďanů, tak ví s jakou radostí (a nejen oni) pracovali pro říši.

Drtivá většina Čechů se k Židům, kteří mluvili česky, chovala velmi vstřícně. Kromě Hilsneriády, nejsou známy větší excesy. Pravda, Češi neměli rády Židy, kteří mluvili německy, ale to bylo dáno vtahem k Němcům a ne k Židům.  I ve Franci, která byla k Židům velmi vstřícná, propukla podobná aféra Alfreda Dreyfuse, důstojníka, který byl neprávem obviněný z velezrady a odsouzen.

Naopak v jiných evropských státech docházela od konce 19. století a i během 20. století k pogromům na Židy. O holocaust nemá snad smysl psát.

 

Každý trochu vzdělaný člověk o tom určitě něco málo ví.  V Rusku po zavraždění cara Alexandra II. propukly obrovské pogromy Židů, kteří byli neprávem obviněni z jeho zavraždění.  Během občanské války v letech 1917 - 1922 došlo na různých místech Ruska a Ukrajiny k 887 pogromům. Počet obětí se pohybuje mezi 70 000 - 250 000 lidmi.

Od počátku do poloviny 20. století docházelo k pogromům v Polsku. Za II. světové války došlo k pogromu v Rumunském Iasi, kde bylo zabito 14 000 židů. Došlo také k pogromu v Jedwabnem v Polsku s 380 - 1600 obětí. I po válce došlo k několika pogromům. Například  24. září 1945 ve slovenských Topolčanech, kde místní začali vyhánět židy, kteří se vrátili z koncentračních táborů domů.  Poslední pogrom se uskutečnil v Polském Kielci v roce 1946.

Samozřejmě, že se po válce objevil "hrdinové", kteří povětšinou během války nevytáhli z domu ani špičku nosu a začali si vyřizovat účty. Dost často byli mezi nimi i ti, kteří vraždou ( např. režisér Sviták) chtěli zamaskovat svoje udavačství. Některé excesy na Němcích se začali v roce 1947 vyšetřovat, ale příchod komunistů k moci všechno ukončil. Ale ani v tomto jsme nebyli výjimkou. Stačí vidět záběry co se dělo po osvobození v Paříži i jinde.

V roce 1904 prohlásil tehdejší předseda České strany národně sociální Václav Klofáč, první ministr národní obrany a jediný ministr obrany který skutečně vedl válku (proti Polákům na Těšínsku a Maďarům na jižním Slovensku), Rovnost národů, Rovnost v národě!  To znamená před nikým se neklanět a nad nikým se nevyvyšovat. 

Češi se nemusí stydět. Myslím si, že dokonce mají být na co hrdí. V celé naší historii jsme byli obklopeni nepřáteli, který se nás snažili zničit nebo asimilovat. A málem se jim to podařilo. Ale vůle a um nás vždy zachránil a nikomu, kromě sami sobě, jsme na pár nepodstatných výjimek, nikomu  neublížili. Asi to zní pateticky, ale jsem na to hrdý.

Autor: Vladislav Svoboda | čtvrtek 14.6.2018 9:43 | karma článku: 38,82 | přečteno: 2712x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,65 | Přečteno: 429x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 148x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 246x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 166x | Diskuse | Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

21. července 2024  7:40

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Tisíce Izraelců chtějí, aby Netanjahu uzavřel před odletem do USA příměří

21. července 2024  7:29

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,78
  • Průměrná čtenost 1401x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik