Roušky nejsou - nový hit opozice.

Nejsou, ani nemohou být v dostatečném množství - tedy alespoň 5 ks na den pro každého, to jest cca 25 miliónů denně? To jsem prosím zkrátil to množství 2 x, tedy pro 5 miliónů. Dozvěděl jsem se z ČT, že ta rouška je tak na  

4 hodiny, pak se musí správně zlikvidovat. To jest jak správně? Nejlépe spálit v kamnech, když je papírová, ale kdo má dnes kamna? Látkové roušky vyvařit, vyžehlit. Těch by tedy snad tolik být nemuselo. Roušky se dovezou z Číny, už jsou na cestě, Slováci z Číny přivezou 30 miliónů roušek. To jest pro každého šest. To je zatraceně málo. Roušky, aby skutečně chránily před nadechnutím toho viru, si nikdo sám doma vyrobit nemůže, musí být z nanovláken, aby skutečně nepropustily ani ten vir. Ty by měli mít asi jenom lékaři. To, co si šijou lidi doma je jenom na to, aby neprskali. I tak je to dobré.

Vládě všechna čest. Premiér Babiš se rychle vžil do role krizového manažera, taky ho někdy nechte vyspat, už vypadá trochu unaveně. Ale to jak dokázal vyburcovat celou vládu k akci, velice rychle se rozběhl systém testování, tím se odchytí nově nakažení, které je potřeba izolovat, to si zaslouží našeho uznání. Tento systém, tak jak je u nás prováděn, myslím, že v žádné evropské není. Moc rád bych viděl jak jsou v Německu testováni běženci, kteří ani nikde nejsou registrováni. Co taková Belgie? Už se někdo odvážil do bruselské čtvrti Moelenbeck, aby tam prováděl testování? Německo, Velká Británie a kdo ví kdo ještě, se zřejmě chystá celou situaci řešit získáním "stádní imunity". Aspoň to zřejmě vyplývá z prohlášení Angely Merkelové, že se v Německu asi nakazí na až 70% obyvatelstva, z Velké Británie se ozvalo ještě horší číslo - až 90%. 

To zřejmě pochází z historické zkušenosti. Morové rány ve středověku udeřily, aby posléze sami odezněly, když po sobě zanechaly příšernou spoušť. Nikdo tehdy neznal léčbu, přesto přežilo dost lidí na to, aby se žilo dál. "Stádní imunita", asi je to sdílení nějakého mechanizmu, který pomáhá vytvořit si imunitu, nebo, to si myslím já, ten virus časem zeslábne (protože zmutuje) natolik, že epidemie odezní. Každopádně, já jsem rád, že náš pan premiér na to jde jinak. Po vzoru Číny, Jižní Koreje, testovat a izolovat, uzavřít hranice. Snad už se vzpamatovala i Evropská komise.

Pro novináře všeho typu. Nechte pana prezidenta na pokoji, pomozte s troškou optimizmu. Slovenská vláda předstupuje před novináře s rouškami. Kdyby takto předstoupila naše vláda při tiskové konferenci, tak si asi každý umí představit co by se dělo. "Roušky chybí, ale hlavně, že náš pan premiér má roušek dost. Má jich zřejmě plnou truhlici, co zdědil po babičce, ale tam, kde mají být, tam nejsou" - bych si dovedl představit podobný komentář. Na Slovensku by se asi taková reakce nečekala a tak tam v rouškách vystupují.

Celkem dost mi vadí, mlčení vědecké obce. Byl tu Sars, Ebola, Mers, to opravdu není možné vytvořit počítačový model, do kterého by se jenom dosadil typ toho viru? V Číně to mají, poučili se. Za dva měsíce dostali epidemii pod kontrolu. Co ta naše skvělá demokracie?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Zeman | úterý 17.3.2020 10:43 | karma článku: 45,96 | přečteno: 9010x