Profesionální zákrok policistů.

Opravdu? Na stránkách Idnes se objevil krátce článek o úspěšném zadržení uprchlého vězně Nováka. Psalo se v něm o nějakém adrenalinu při zatýkání. Myslel jsem, že si znovu článek přečtu po obědě, ale už tam nebyl. Snad tedy zafungovala nějaká sebereflekce policejního sboru, že tedy způsobem zadržení nebezpečného trestance by se chlubit neměli.

O co šlo? V článku byla popsaná situace, kdy dva policisté vyjeli na základě udání, že v linkovém autobuse cestuje hledaný uprchlý vězeň, tohoto zadržet. Skutečně, když do autobusu nastoupili, spatřili ho sedět na sedadle. Přistoupili k němu, nasadili mu pouta a po zastavení autobusu ho vyvedli ven a poté eskortovali. Úžasná, bezproblémová akce, žádné kukly, ozbrojené komando, uspořené náklady a cíl byl splněn.

Tak možná, že to v někom vyvolá nadšení, ale ... Zákrok měl ideálně vypadat takto. Nastoupit do autobusu v civilu, počkat až hledaný vystoupí sám a poté na vhodném místě, kde není moc lidí, hledaného zatknout. Co totiž mohlo být jinak? Hledaný nemusel mít u sebe jenom kuchyňský nůž, ale například granát. I ten kuchyňský nůž mohl použít a nasadit ho vedle sedícímu cestujícímu pod krk. Co by asi ti dva policisti dělali potom? Měli štěstí, uprchlý vězeň už měl zřejmě svého útěku dost a tak se nechal zatknout, aniž by se nějak zatčení bránil.

V dnešní době je nanejvýš nutné, aby takové zákroky byly profesionální. Zatím naší společnosti bohužel stále nedochází, že už není velký problém se ozbrojovat, že už nestačí na zlodějíčka křiknout. Jasně nám to ukazují poslední události v USA. Na povel stůj, ruce za hlavu, prostě musí ten člověk poslechnout. Když neposlechne, je velká pravděpodobnost, že jí koupí. Američtí policisti totiž nemají vůbec žádnou jistotu, že ten zadržovaný není ozbrojen. A zvláště když mává něčím v ruce. Nožem, nebo třeba i nějakou maketou pistole. To mohou afroameričani protestovat celý týdny, důležitější by bylo, kdyby ty svoje ratolesti řádně poučili o tom, že když na ně vyskočí z policejního vozu hlídka a zařve: "Stůj, ruce za hlavu", tak ať to udělá, i kdyby předtím jenom čůral v tmavém koutě ulice. Doporučuji totéž i jakémukoliv turistovi, třeba z Česka. Jdu si něco koupit k jídlu do samošky, vtrhne tam banda s úmyslem obchod vyrabovat, následně tam vtrhne policejní hlídka. I moje ruce jdou za hlavu, i když jsem nic neudělal a ani udělat nechtěl.

V tomto multikulty století si ničím nemůže být jist ani zdejší policista. Policie, při ohlášení uprchlého vězně nebo nebezpečného individua, správně upozorňuje, že ten člověk může být ozbrojený a nebezpečný. A přicházejí k nám celé skupiny lidí, před kterými si nikdo nemůže být jist ničím. Větší problémy s tím mají zatím v Německu, Anglii, Francii, Švédsku. Neumějí si s tím poradit. V Americe to pochopili už dávno. Stát je zodpovědný za udržení pořádku a bezpečí v zemi.

Ten zákrok policie příliš profesionální nebyl. Doufám, že takto bude i v policejních složkách vyhodnocen a bude vydáno poučení. Aby nedocházelo k neštěstím jako např. policistky sražené bezohledným řidičem při pokusu o jeho zastavení.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Zeman | středa 17.12.2014 13:38 | karma článku: 18,13 | přečteno: 1132x