Pan prezident žádá od BIS jména ruských špiónů.

No pane, jaká troufalost. Prezident je vrchním velitelem armády, u nás samozřejmě obrany, BIS by měla být také součástí obrany země. Takže tyto dvě složky obrany země by se snad mohly přinejmenším respektovat. A vrchní velitel 

branné moci by snad mohl mít pravomoci si vyžádat od těchto složek zprávu o činnosti. Jestliže BIS vydá do veřejnosti zprávu o nepřátelských rejdech ruských špiónů, přímo žádá ruské a čínské stavební společnosti vyřadit z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, z důvodů ohrožení bezpečnosti naší země, pak to může u obyčejných občanů vyvolat údiv, ale u prezidenta to přímo musí vyvolat patřičnou reakci. To jest otázku čím vlastně může ohrozit ruský Rosatom, nebo čínské společnosti Česko, když se přihlásí do tendru na dostavbu Dukovan? Čím ohrožuje čínský Huawej Česko nabídkou na vybudování sítě 5G? Jsem schopen pochopit, že jako občan nemám právo na tajné informace, pak ovšem nechápu proč BIS zprávu o tajných ruských špionech zveřejňuje, každopádně prezident na takové informace právo mít musí. Nebo prezident (ať je to kdokoliv) se musí podřídit nějakým jiným příkazům mimo náš stát? Pak by to znamenalo opuštění té masarykovské demokracie, ke které jsme se tak statečně vrátili po sametové revoluci.

Když vidím v televizi Piráty, kteří se tak rozčilují nad troufalostí prezidenta vyžádat si od BIS informace, vybaví se mi výzva Andreje Babiše směrem k nim Pirátům po sněmovních volbách - "kluci pojďte pracovat". To se nepovedlo, pracovat tedy ani náhodou Piráti nepůjdou.

Už docela pamatuju, jako 22-letý jsem marně zatínal pěsti v srpnu 1968, v listopadu 1989 jsem taky zvonil klíčema na Václaváku, doufal jsem v lepší vývoj naší společnosti, z pozice pozorovatele se nepřestávám divit.

Od událostí v srpnu 1968 uteklo 52 let. Od rozpadu SSSR uteklo 28 let. Jasně, že na srpen 68 nikdy nezapomeneme stejně tak nezapomeneme na březen 1939. Německu jsme odpustili, jsou to naši blízcí přátelé. SSSR neexistuje, Rusko nám nic špatného neudělalo, přesto na něj házíme špínu. Úplně nelogicky. Nakonec Brežněv byl Ukrajinec, Stalin Gruzínec. Ví se také, že při poradě politbyra byli proti invazi do Československa ruští ministři. Byli přehlasováni. SSSR byla tenkrát velká země.

SSSR, Německo - toť významní aktéři naší mnohdy bolavé historie. Ale co nám kdy špatného udělala Čína? Je tak daleko od nás. Jsou tam komunisti? To určitě tak mocným Spojeným státům nevadí, to, že je to velice dynamicky pracující ekonomika, to už je horší. Už jsou silnější než USA, ale to je snad problém USA, ne náš. A lidská práva? Ta tam určitě nejsou ohrožena víc, než v Americe. Takže opět nic, co by nás mělo nějak iritovat. Lidská práva, nikoliv podle našeho vkusu, se praktikují v mnoha částech světa.

Je skoro záviděníhodné jak si počínají Maďaři. Nebrání se ruským technologiím, obchodují s těmi, s kterými se jim to jeví výhodné. Aplikovat účinnou látku proti covid -19 o pár měsíců dřív než my, mohou proto, že se nezdráhají použít ruskou Sputnik 2. Bruselská byrokracie by si radši vylomila pant, než by ten název vůbec vyslovila.

Hezký nadějný den, první s PES 3.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 3.12.2020 11:28 | karma článku: 36,43 | přečteno: 938x