Opravdu mohou sociální sítě způsobit novou studenou válku?

Někdy to vypadá tak, že ano. V USA už víc jak rok zuří válka mezi demokraty a republikány o tom, jestli Putin mohl svým přáním, aby Trump vyhrál prezidentské volby, tyto zásadním způsobem ovlivnit. Demokraté hrozí prezidentovi 

impeachmentem, protože údajně přijal největší pomoc největšího nepřítele, tj. Ruska. Amerika se zmítá v kotrmelcích, volby nedopadly tak, jak si elitáři představovali a jejich zoufalá snaha o nápravu přináší neklid do celého světa. 

Další volby v Evropě taky nedopadly podle představ, největší katastrofa brexit, ale ani ty ve Francii, kde sice vyhrál Macron (ani to nebylo to úplně ono), ale Marine Le Pen byla ve finále, v Katalánsku se střílelo (gumovými projektily). V Rakousku to dopadlo katastrofou, předseda Svobodných je předsedou vlády, v Německu se horko těžko sestavuje staronová koalice, o které ví každý, že je to zoufalá z nouze cnost. A u nás? Volby nás zařadily do proudu kritiků EU, volajících, když ne po zrušení EU, tak určitě po její zásadní reformě. A za všechno mohou sociální sítě. Facebook, twitter, instagram. Ty mohou za to, že voličům přestal sloužit vlastní mozek. Tak je to aspoň vysvětlováno mediálním mainstreamem. V Německu už na to reagují mazáním závadných zpráv, my už na to máme zřízený útvar.

Americký prezident, zřejmě pod vlivem štvanice na něj pořádané, vyhrožuje Rusku novým jaderným zbrojením. Aby snad Rusko nenapadlo, že napadne lokálním jaderným útokem Evropu. Rusko na to reagovalo poukázáním na vnášení globální nejistoty. Zde je nutné připomenout, že Rusko vydává na zbrojení cca 1/10 prostředků, které vydává Amerika. Nová americká letadlová loď Franklin nedávno zařazená do služby je už desátá, proti jedné ruské. Nedávný těsný střet amerického průzkumného letounu s ruským bitevníkem nad Černým mořem, krajně rozčilil Pentagon. Bylo to v mezinárodním vzdušném prostoru. Takový se nachází i v Mexickém zálivu, kdyby se tam objevil ruský bitevník? Snad ani nedomýšlet. Rozpočet Ruska je tedy výhradně obranný, nebo ne?

Po r. 1992 jsem nezaslechl, že by Rusko vnášelo na někoho územní požadavky. Anexe Krymu byla vyvolána Majdanem. Nebyly zveřejněny žádné výsledky šetření krvavého konfliktu na Majdanu, dodnes neznáme kdo sestřelil letadlo MH 17 nad Ukrajinou (i když nizozemští vyšetřovatelé slíbili celou zprávu uveřejnit na jaře 2017). Prezident Trump slíbil zveřejnit celou pravdu o atentátu na Kennedyho i podivnosti kolem zřícení budov WTC (doslova řekl, že náraz dvou letadel zlikvidoval tři budovy). Nic s toho se nerýsuje.

Volby u nás se nesly ve znamení antibabiš (sněmovní) a anizeman (prezidentské). Oni i ty americké byly ve znamení antitrump. To nemůže vyjít. To, že to nechápou ti "nejpovolanější", je prostě jejich problém. Už při poslední volbě parlamentem prezidenta Klause, se všechno neslo ve znamení antiklaus. Tehdy se měl Jan Švejnar zvednout a odejít, protože o něm se nikdo ani nezmínil, jako by tam nebyl, vše bylo o tom proč nevolit Klause. Teď to bylo to samé. O Drahošovi jsme se dozvěděli, že je vědec a to bylo vše. Za to jsme byli přesvědčováni, že Zeman nedožije konec funkčního období, že je hrubec a neomalenec, a že dělá ostudu ve světě.

Takto to nefunguje. Lidi mají vlastní rozum a schopnost vlastního uvažování. Zatím. Doufejme, že to ještě nějakou dobu vydrží. A sociální sítě jsou v tom nevině, i když! Pomalu na nich vzniká závislost, jako na automatech. Takže vlastně ano - zrušit.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Zeman | neděle 4.2.2018 11:51 | karma článku: 23,23 | přečteno: 452x