Klimatický sumit skončil bez výsledku.

Co se má vlastně udělat, aby se uspokojila vize paní Ursuly von der Leynové? Dosáhnout uhlíkové neutrality nelze. Taky to nemá žádný smysl. Ochlazení planety Země by to stejně nepřineslo.

Nádherná modře zářící koule v nekonečném prostoru vesmíru. Stejně nikdo nechápe, jak to všechno funguje. Co to je, co řídí všechny ty procesy na Zemi. Počasí, které vytvářejí obrovské vzdušné víry v Atlantiku. To si někdo troufá změnit? Tektonické desky na jejichž styku dochází k zemětřesení, výbuchy sopek, obrovské přírodní kaldery, které jsou temnou hrozbou celosvětových katastrof. Planeta Země si sama udělala zásoby CO2. Jsou to mohutné vápencové útvary, které když se vystaví dešti, tak bouřlivě uvolňují CO2. Známý proces hašení vápna. Oxid uhličitý je nezbytný pro existenci flóry, která ho využívá pro svojí stavbu. Za to uvolňuje životodárný kyslík. Všechno ovšem musí zůstat v ideálním poměru. Kyslíku ne víc než 21%, dusíku 78%. Na to poslední procento zbývá oxid uhličitý a některé vzácné plyny. To je vzorec dýchatelného vzduchu. Oxid uhličitý je navíc těžší vzduchu, padá k zemi, kde zatéká do puklin v zemi, údolí, ale také do sklepních prostor. Ve velkém ho pohlcuje oceán. Tak to je a tak to nechte být. Kdyby stouplo procento kyslíku na třeba 30%, všechno by hořelo. Všechno hořlavé, zůstal by jen kámen. Takovou sílu má kyslík.

Lze se ubránit suchu. Chce to ale použít k myšlení mozek. Vody ve formě deště spadne na naší malou zem nejméně 3x více než jí potřebujeme. Jde o to jí udržet. Nic jednoduššího. Tam, kde vznikly holiny po řádění kůrovce, v kopcích Vysočiny, vytvářet terasovité zásobníky vody. Když to dokáží v Číně, při pěstování rýže, musíme to dokázat taky. Samozřejmě zrušit ty plošné mnohahektarové solární elektrárny. Ony vytvářejí suchý a horký vzduch. Přitom jejich význam pro energetiku je pramalý. U nás slabá 4% energetického mixu, navíc jejich výkon musí být tuplován. Prostě funguje FVE, musí být v zásobě i výkon klasické elektrárny, protože výkon FVE je v zásadě nestabilní. Na místo těch ploch vysadit lesy, které vytvářejí svoje klima. Kdo nevěříš, zajeď si do lužních lesů kolem Poděbrad. I v největších vedrech je tam příjemné chladno. Samozřejmě nezastavovat se, projet to na kole, nebo rychle proběhnout, hrozí napadení mračny komárů.

Naše uhelné elektrárny byly už všechny odsířeny. Oxid uhličitý při jejich provozu vzniká. Ten vzniká ovšem, jak je notoricky známo, i při každé látkové přeměně. Najím se, ke trávení (to je proces spalování) využiju kyslík. Odpadní produkt (stejně jako při hoření) je oxid uhličitý. Také volné radikály, nezpracovaný kyslík, který v těle škodí. Tak to příroda nastavila, tak to nechme být. I ovzduší ve městech se zlepšilo. Pamatuji z let 1970-80, jak vypadalo ovzduší v Porůří. Nedýchatelný smog. I v Praze se dýchá mnohem lépe. Šance na dožití vyššího věku Pražáků se výrazně zvýšila.

Zpátky do jeskyní nepůjdeme, budoucnost je v jaderné energetice. Oxidu uhličitého se nebojme, je to životodárný plyn. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 16.12.2019 7:23 | karma článku: 28,45 | přečteno: 450x