Je těžké ve vládě být.

Sledovat půtky mezi vládními úředníky a opozicí by mohlo zábavné, kdyby to nebylo zároveň tragické. Kdo zavinil dnešní drahotu, výraznou krizi, která se projevuje tak vysokou inflací? Babiš, covid, válka na Ukrajině?

Je tak snadné se zbavit odpovědnosti. Donekonečna omílat něco o populismu, donekonečna poukazovat na rozdávačnou politiku minulé vlády. Je to ale přece jinak. Je potřeba zasáhnout teď.

Včerejší sestava na Prima News - ministr Baxa a poslanec Michálek za koalici, poslanci Vondráček a Hrnčíř za opozici - snad osvětlila, jak to skutečně s tou drahotou u nás je. Otázka paní moderátorky na pana Hrnčíře - snad byste neuzavíral smlouvu o dodávce plynu s Ruskem, to je přece jednání, které nás může ohrozit, zazněla logická odpověď. My bereme plyn z Německa, je to ale ruský plyn. Německo ho nakupuje za 7,- Kč za kubík, nám ho přeprodává za 36,- Kč za kubík. Potrubím Nordstream I, teď teče mnohem víc plynu, než před 24. únorem. Kde je tedy ten pes zakopán? Srbsko uzavřelo z Ruskem smlouvu o dodávkách plynu na další 3 roky. Maďarsko, překvapivě i Slovensko si do toho nedá moc mluvit. Rakousko je tak stále (snad od dob císařovny Sisi) s Maďarskem, až je to dojímavé. Rakousko samozřejmě bere ruský plyn od Maďarska.

Náš polostátní ČEZ produkuje elektřinu za 18 haléřů za kWh z uhelných elektráren a 24 haléřů za kWh z jaderných elektráren. To množství spolu z pár procenty výroby z OZE předává na energetickou burzu do Lipska. Odtud se opět vykupuje našimi obchodníky s elektřinou a za nehorázné ceny prodává našim odběratelům. Tento obchod vynesl zisk ČEZu ve výši 26 miliard. ČEZ zcela bez nápadu co s takto nabytým ziskem, bude ve shodě s Evropskou komisí dále investovat do větrných elektráren, čím nadlouho poškodí vzhled a malebnost naší krajiny. Zde si dovolím opsat energetický mix ze své tři dny staré faktury za elektřinu. 52% uhelné elektrárny, 42% jaderné elektrárny, 6% OZE. OZE včetně velkých vodních děl vltavské kaskády a přečerpávacích elektráren. Využití FVE a VE, které tak hrubě hyzdí naši krajinu se vyčísluje na možná 2%.

Opravdu nevím jak chce letos uspět vládní sestava v komunálních volbách. Drahota plynu a elektřiny, což jsou pouze vykalkulované ceny, je dále zodpovědná za růst cen ve všech odvětvích našeho hospodaření.  Růst cen ropy se dá také celkem snadno zredukovat. Jestliže má stát z každého litru na daních 20,- Kč, tak by určitě mohl v zájmu výrobců ve všech sférách naší výroby, daně umravnit. Koná přesně opak. Vychytrale spoléhá, že se nikdo nebude chtít vzdát po dvou letech covidu, svého Chorvatska, že i ten náš lahodný mok nejlépe chutná v hospodě. A výroba nechť se trochu vyždímne.  Ten rohlík taky nemusí přece stát tři koruny. Když to bude 5, nebo 7 Kč, tak to lidi stejně koupí. Protože hladovět, tomu jsme úspěšně odvykli.

Jenom to tam někde zůstane. V paměti národa. Zatímco my jsme na tom s inflací už asi nejhůř, ostatní státy EU zas až takou krizi nepociťují. A co říká ta drobná paní za pultem v evropském parlamentu je jim srdečně jedno. To hltáme jenom my.  

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 30.5.2022 11:24 | karma článku: 34,33 | přečteno: 708x