Díky Ameriko.

Do ČR přijíždí Mike Pompeo, ministr zahraničních věcí USA. Staví se v Plzni, aby se poklonil památce padlých Američanů při osvobozování západní části Česka. Pak je na pořadu dne jednání s premiérem Babišem a prezidentem Zemanem.

Přijíždí v srpnu - v měsíci výročí útoku jadernými bombami na Hirošimu a Nagasaki. Nevím, jestli přednese projev o nevyhnutelnosti použití jaderných bomb na tato dvě japonská města, aby vůbec militaristické Japonsko pochopilo nevyhnutelný konec války. Obě bomby vybuchly ve výšce 500 m, tedy nikoliv cílený útok na vojenské cíle, ale naopak jasný cíl likvidace co největšího počtu civilistů. Tlouštík, svržený na Nagasaki byl silnější, přesto byl počet obětí nižší než při útoku na Hirošimu - i tak v jednom okamžiku zahynulo 35000 lidí. Málo se připomíná, že prezident Harry S. Truman podepsal rozkaz ke svržení ještě jedné bomby - v korejské válce. K tomu již naštěstí nedošlo.

Těžko se dají porovnat ztráty Američanů při osvobozování Plzně a Rudé armády při osvobozování ostatních částí republiky. Těch pomníčků Rudé armádě je v Česku také víc než dost. Jeden bezprecedentní útok amerického letectva, zcela zbytečný, je ale třeba připomenout. Při náletu na Drážďany (taky zcela zbytečný útok, protože pouze na civilní obyvatelstvo), se navigační chybou dostala jedna americká jednotka nad Prahu. A pustila to sem. Navigační chyba cca 400 km a bez rozmyslu to pustit? Zásah dostal dům na Vinohradech, v němž žili mí rodiče. Při spuštění sirén má matka popadla mého staršího brášku a běžela do krytu. Naštěstí se zdržela a v době zásahu byla v mezipatře. Bomba letěla pod určitým úhlem trochu šikmo a naplno se probourala do krytu pod domem. Tam byli hned všichni mrtví. Tlaková vlna vyrazila oko v tom mezipatře a brácha má dodnes jizvy na hlavě od rozsypaného skla.

On i ten ústup vlasovců po osvobození Prahy, nebyl zcela bez komplikací. Dostat se do zajetí k Američanům, to byl jejich záměr a poslední naděje. Pro ně ale nebylo místa na Zeměkouli. Američani je nepřijali, vlasovci narazili doslova na "zeď". Konečné řešení jim připravil Churchill, který je nechal vlakem přesunout do Vídně, která byla v rukou Rudé armády. Jejich osud pak byl víceméně jasný. Zdroj - překvapivě ČT - pořad Historie. cz.

Nevím, kam na světě se může americký vysoký představitel, co reprezentant své země vydat, aby byl s nadšením vítán. Do Vietnamu, Severní Koreje (jednání prezidenta Trumpa se ukazuje být bez výsledku), co takhle Blízký východ, Afghánistán, Irák, severoafrické státy. Islámský stát se znovu formuje v rovníkové Africe.

Jednat s Mikem Pompeo já, požádal bych ho ve vší úctě, aby se Amerika vzdala své role světového četníka. Možná, že by to svět uklidnilo, ani předsednictvo EU z ní není nějak odvázaný.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 10.8.2020 11:06 | karma článku: 31,12 | přečteno: 871x