Demokratické Bělorusko.

V Bělorusku proběhly prezidentské volby. Byly to volby, tedy základní aspekt demokracie. Nedopadly podle představ západního vnímání demokracie? Protože zvítězil Lukašenko? On nám něco špatného dělá, on nás něčím ohrožuje?

Miloš Vystrčil, předseda senátu se nechal slyšet, že je naší povinností podporovat demokracii i jinde, než jen u nás. Demokracie, nemýlím-li se, znamená vládu lidu, volbu lidu. Pro Lukašenka se vyslovilo 80% voličů. To je málo, aby ta volba mohla býti uznána za demokratickou, nebo naopak podezřele moc? Místopředseda vlády pan Hamáček se nechal slyšet, že by Evropská unie měla tlačit na uskutečnění nových voleb. To by bylo demokratické? Oprášit zvyk pomalu zapouštějící kořeny v EU, to jest volit tak dlouho, dokud nebude výsledek vyhovující. Vyhovující komu? Americe, aby mohla zatlačit na vybudování vojenské základny NATO na území Běloruska? Další ukrojený krajíc Evropy blíž k Rusku.

Předseda vlády Babiš by přál Bělorusku sametovou revoluci. Jestli na to dozrál čas, nevím. Sametová revoluce u nás, ale nebyla o házení dlažebních kostek, zakládání požárů, násilí, rozbíjení aut. Proti takovým projevům revoluce musí policie zasánout. Teď přešly demonstrace proti Lukašenkovi do poklidné roviny, jejich smysl dostal úplně jiný význam. Nelze opomíjet ovšem demonstrace na podporu Lukašenka. V každém případě nelze žádat odstoupení vlády. Stejně jako u nás, při protestech demonstrantů Miliónu chvilek proti Babišovi, nebylo možné žádat odstoupení Babiše. A třeba těch demonstrantů bylo 250000. Protože těch, kteří si přejí Babiše je mnohonásobně více. V případě Lukašenka je to obdobné. Jeho voličů je 80%. Zpochybnit regulérnost voleb se nepodařilo stejně, jako se to nepodařilo v Polsku, v Maďarsku. I připojení Krymu k Rusku proběhlo až po jasném, ve volbách potvrzeném přání obyvatel Krymu. U nás se opozice zbaběle neustále dopouští napadání voličů Babiše a Zemana, prohlašující je za nesvéprávné a nevzdělané. Demokracie jsou především volby a to volby jednokolové. U dvoukolových (u nás prezidentských a do senátu) dochází k těsnému výsledku ve druhém kole. Ale i výsledek 50,5%:49,5% znamená přesvědčivé vítězství, neboť na straně poraženého nejsou jen jeho příznivci, ale i příznivci kandidátů, kteří do druhého kola neprošli. Proto je jednokolová volba mnohem demokratičtější. Jenom v té se ukazuje, jak na tom kandidáti ve skutečnosti v oblíbenosti jsou.

K povolební situaci v Bělorusku. Zkusme to projednou jinak, schválně co to udělá. Zkusme jednat s Běloruskem na úrovni, nabídněme investice, regulérní obchodní a politické jednání. Nevyžadujme změnu politiky Běloruska vůči Rusku, nevyžadujme politicky nic. A možná, že to půjde. Politika sankcí nic nepřináší, USA svou očividnou snahou získat prostory pro budování vojenských základen, rychle ztrácejí svůj politický kredit. Sankce přinesou jenom zhoršení životní úrovně lidí, spolu s propagandou dále poštvou lidi proti režimu. Ještě tam můžeme poslat nějaké vojenské a poltické poradce a máme tu nový Majdan. To snad nechce nikdo. 

Zachovejme demokratický postoj. Všude v EU bývají demonstrace proti výsledkům voleb. Když jsou u toho násilnosti, pořádkové síly musí zasáhnout. Děje se tak všude, v EU, v Americe i jinde ve světě. Demonstrace v demokracii možné jsou, ale pouze povolené.

 

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 17.8.2020 9:27 | karma článku: 38,93 | přečteno: 1060x