Cena Ferdinanda Peroutky pro Marka Wollnera.

Pořad Reportéři jeho hlavní protagonista Marek Wollner vychvaluje tak silně, že ho prestižní novinářská cena nemohla minout. Nechal bych to bez komentáře, kdybych ho nezaslechl hovořit o tom, že vše co Reportéři uvádějí, děje se

ve veřejném zájmu. Co to je veřejný zájem? Je neustálé napadání prezidenta Zemana ve veřejném zájmu? Prezident Zeman byl zvolen v přímé volbě, tedy veřejností. Sám se přihlašuje vždycky ke službě veřejnosti. Veřejnoprávní televize by měla opět sloužit veřejnosti, takže její neustálé napadání výroků prezidenta je v podstatě proti veřejnosti, tedy proti veřejnému zájmu. Ve zmíněném rozhovoru se probíralo i neblahé působení médií v majetku našich předních miliardářů - Babiše, Bakaly, Křetínského. Pouze Reportéři Marka Wollnera přinášejí "pravdivý, nezávislý pohled statečných investikavců na spoustu kauz, které s ohromnou mírou osobního hrdinství rozplétají do poslední nitky". Např. vystoupení prezidenta na Albertově, že není možné aby obyčejní vesničané sedali na vzácná křesla na Hradě (i když jsou to hosté prezidenta).

Poslední události stran besedy prezidenta se studenty střední vinařské školy v Mikulově, daly všemu tomu běsnění proti prezidentovi, punc "hodný vyznamenání". Žáci střední školy se samozřejmě musejí na besedu s prezidentem připravit. Bez přípravy by asi otázku na pana prezidenta neměl nikdo. Buď si páni novináři nevzpomínají na svá studentská léta, nebo nemají doma synka, nebo vnuka na střední škole. Ti jsou v 90% procentech plní otázek doma na tátu, dědu, ale ve škole na pana prezidenta nemá otázku nikdo. Souvisí to i s přirozeným studem, který tyto děti ještě většinou v tomto věku mají. To se musí připravit. Třídní učitelka se svými žáky tu přípravu provedla, otázky, které by žáky mohly zajímat s nimi probrala, napsala na lístečky, aby je formulovali správně, aby se nezakoktali, něco nespolkli, aby otázka měla smysl. Prezidentova nadsázka s kalašnikovem, rozpoutala 14 denní štvanici na třídní učitelku, protože je ve "veřejném zájmu" jí veřejně odsoudit. Až to paní učitelka odnesla se zdravotními problémy. Přirovnání k totalitě, kdy se mohli klást otázky pouze předem zkontrolované, je úplně mimo mísu.

Takže jestli takto vnímáte odkaz Ferdinanda Peroutky, tak si asi musím porovnat hledí.

Zaujal mě taky pana Wollnera náhled na 15 let starou událost 11. září 2001, útok na dvojčata WTC, kdy podle něho všichni ti, kdo přinášeli záběry z ulic New Yorku byli Reportéři.  Nejsem žádným velkým příznivcem konspiračních teorií, ale ty první záběry letadel, bořících se do věží WTC opravdu žádný amatér pořídit nemohl. Tehdy ještě žádné chytré telefony nebyly, ani v Americe, navíc záběr z výšky ze vzduchu, tedy snad z nějakého soukromého tryskáče? Navíc, kdyby se takové záběry podařili někomu na digi kameru (ty tehdy už byly), tak by jsme jeho jméno dávno všichni znali, to by byl multimilionář. Takové záběry, které v mžiku obletí celý svět jsou k nezaplacení.

Tak se asi budu dále Reportérům v televizi vyhýbat.

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 8.2.2016 10:25 | karma článku: 34,58 | přečteno: 1087x