Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Klimatická Gréta, protestní pátky a co dál – 2.

Původně jsem považoval to, co jsem napsal v prvním, stejnojmenném blogu, za konečné a myslel jsem, že se už k tématu nebudu dále vyjadřovat. Značný ohlas v diskusi, ale především včerejší obsah pořadu Devadesátka na ČT24, mě

přimělo napsat ještě pokračování.

Náplní pořadu bylo právě téma klimatické změny a také postoj mládeže a její stávky za nápravu této skutečnosti. Obsah pořadu potvrdil to, co tvrdím už ve svém prvním blogu: bezobsažnost studentských protestů, neschopnost formulovat svou myšlenku, skutečně zoufalou nevědomost a neznalost problému ani jeho řešení a neochotu se osobně podílet na případné nápravě.

Úvodem padlo slovo svaté přímo z úst Grety Thunberg a to přímo ve Francouzkém parlamentu, kam ji pozvala část jeho poslanců.

Poté hovořil pan Alexandr Ač, vědecký pracovník CzechGlobe, který ač bral jako bernou a nezpochybnitelnou minci závěry panelu IPCC, přišel mi jako první, ale zároveň i poslední příčetný a rozumně uvažující účastník diskuse. Dále už to bylo jen horší. Dalším byla mladičká Anna Mezgerová, mluvčí Fridays for Future v ČR, která studentům a organizaci, za kterou se vyjadřovala, provedla službu, které se říká medvědí. Přesně naplnila to, co jsem napsal v prvním odstavci pod perexem, nebyla schopná téměř na nic odpovědět a to, co by potencionálně říci mohla, bylo prý dosud neodsouhlasené její organizací a tudíž tajné.

Z jejích reakcí na dotazy divácké i moderátorské vyznělo, že osobní účast na nápravě není to nejdůležitější, daleko důležitější je burcovat masy a z toho důvodu během prázdnin proběhnou cca čtyři workshopy její organizace, které budou kout a piklit cosi, co rovněž nemůže prozradit, neb k tomu nemá svolení.

Vzhledem k jejímu mládí bych byl ale shovívavý a nesoudil ji tak příkře, jako dalšího účastníka debaty, který ač předesílal, že to, co bude říkat nejsou žádné bláboly, blábolil až se hory zelenaly a dostal se tak i do názorového nesouladu s panem Ačem, ačkoli si teoreticky měli notovat. Tím dalším účastníkem byl pan Ivan Rynda z katedry sociální a kulturní ekologie FHS UK.

To, co se moderátor celkem logicky chtěl od účastníků dozvědět bylo, aby řekli, jak si nápravu představují. S trochou připarodování to zkrátím:

Slečna Mezgerová: „Nevím“

Ivan Rynda: „I když si lidé budou muset do budoucna odříct celou řadu civilizačních vymožeností, lze tak prožít plnohodnotný a barevný život, bez toho, že by se museli nějak významně omezovat“.

Alexandr Ač: „Pokud budou lidi chtít dosáhnout nějaké změny, musí začít od sebe a ono potřebné uskrovnění pocítí a to ne málo“.

Odkaz na pořad je pod článkem, kdo jeho sledování dokáže obětovat necelou hodinku, tomu ho vřele doporučuji. Je to jedlé.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2877323-co-se-zmenami-klimatu-zapojit-se-musi-kazdy-konzumni-zapad-ale-bude-vic-bolet

Autor: Vladimír Šťastný | středa 24.7.2019 9:40 | karma článku: 36,09 | přečteno: 1313x

Další články autora

Vladimír Šťastný

Akcelerační oblasti jsou krádeží a podrazem na naši zemi a její občany.

Byli jsme jako zástupci Krušno z.s. na veřejném projednání návrhu Změny č.2 Územního rozvojového plánu. Praha, Radiopalác, 15.5.2026.

17.5.2026 v 10:28 | Karma: 20,56 | Přečteno: 359x | Diskuse | Společnost

Vladimír Šťastný

AOV22 - kterak pánové Kyška a Flaška nic nepochopili.

Také jsem svůj článek mohl nadepsat „Nad dopisy čtenářů“. Volím tuto formu proto, protože mám zamezen vstup do diskuse. A protože jmenovaní pánové do diskuse pod mým blogem přispěli, mám za to, že stojí o moji odpověď.

13.5.2026 v 18:26 | Karma: 9,79 | Přečteno: 141x | Diskuse | Hyde park

Vladimír Šťastný

AOV22 - akcelerují nás akcelerační oblasti do zelené totality?

Pokud vám šifra v nadpisu nic neříká, jste šťastní lidé. Nám bohužel říká, proto se nám toho štěstíčka tolik neurodilo.

12.5.2026 v 18:34 | Karma: 16,04 | Přečteno: 215x | Diskuse | Společnost

Vladimír Šťastný

Psí vycházky - Pavlovský špičák

Volný cyklus blogů, kde bych chtěl ukázat, kam jsme všude s naší psí holkou Gerou zašli a co jsme viděli.

29.3.2026 v 9:31 | Karma: 8,13 | Přečteno: 117x | Diskuse | Fotoblogy

Vladimír Šťastný

Psí vycházky - Podmileská výšina.

Volné pokračování minulého blogu, kde bych chtěl ukázat, kam jsme všude s naší psí holkou Gerou zašli a co jsme viděli.

15.2.2026 v 9:52 | Karma: 8,69 | Přečteno: 139x | Diskuse | Fotoblogy

Nejčtenější

Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí

Hrad Křivoklát, místo kde se natáčí oblíbená reality show Zrádci.
vydáno 10. července 2026

Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...

Špičatý výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad budí rozpaky. Ptákům ale neublíží

Nová podoba náměstí Jiřího z Poděbrad
14. července 2026  15:25

Po více než dvouleté rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřelo náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho...

Třesně vs. mléko. Znáte mýty o jídle?

Ve Vizovicích mají nejmladšího zmrzlináře v Česku, šestnáctiletý Jindřich...
vydáno 15. července 2026

Strašily vás babičky bolavým břichem po zapití třešní nebo angínou z bleskově snědené zmrzliny v...

Nejroztomilejší fotogalerie prázdnin je tu. Zoo se chlubí novými mláďaty

Dvě květnová koťata karakalů v Zoo Praha přišla na svět pod širým nebem, a...
15. července 2026

Zvířecí školky se během léta pořádně rozrostly. Návštěvníci mohou v Brně pozorovat šest malých...

Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu

Lázně Smrdáky patří mezi nejznámější slovenské lázně specializované na léčbu...
10. července 2026  10:01

Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...

Františka, Marie a Anna. Poslední kámen uzavřel válečný příběh hostinské rodiny

Vlaďka Vykouřilová ukládá kámen zmizelých své prababičky Františky...
17. července 2026  15:52,  aktualizováno  15:52

Poslední pamětní kámen uzavřel příběh, jehož detaily neznali ani současní členové rodiny. Před...

Muže ze Žďárska připravili podvodníci pod příslibem investic o 1,5 milionu korun

ilustrační snímek
17. července 2026  14:11,  aktualizováno  14:11

Muže ze Žďárska připravili podvodníci pod příslibem investic do různých komodit o víc než 1,5...

Hradecká filharmonie oslaví Margitovy 70. narozeniny pod širým nebem

ilustrační snímek
17. července 2026  14:01,  aktualizováno  14:01

Koncert hradecké filharmonie pod širým nebem u řeky Labe v centru Hradce Králové 26. srpna...

Bezděz opět zdobí soška Černé madony, připomíná poutní historii hradu

Na Bezděz se vrátila Černá madona.
17. července 2026  15:42,  aktualizováno  15:42

Černá madona montserratská se vrátila na Bezděz. Zhruba osmdesát centimetrů vysokou sošku z...

Porodnice roku 2026: Přidejte recenzi a hrajte o tisícové ceny. Hlasovat můžete až do listopadu
Porodnice roku 2026: Přidejte recenzi a hrajte o tisícové ceny. Hlasovat můžete až do listopadu

Chystáte se v příštích týdnech či měsících rodit, nebo už máte zkušenost z posledních let? Zapojte se do dalšího ročníku oblíbené Porodnice roku a...

  • Počet článků 150
  • Celková karma 15,46
  • Průměrná čtenost 1758x
Místní patriot, který ví, že Krušné hory jsou krásné

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.