Když vaří chlap aneb Vepřová po ,,mém"

A je tu klasika, prostě kus kance, no prasátka domácího a to tak, jak to dělám ve své jeskyni já…

Vepřovou pečeni dělám nejraději z bůčku, ale můžete použít i ramínko, lalok nebo krkovici. Kýtu nebrat - je moc suchá!! Bůček má tu výhodu, že i když ho seženete už vykoštěný, má většinou ponechanou kůži a taková opečená kůžička - no jsem zvíře , já vím...

Tak dejme tomu, že máme tak asi 1 ½ Kg vepřového. Když má na sobě ještě kůži, tak ji ostrým nožem nařežeme až na maso příčnými řezy tak, že nám vznikne na jejím povrchu něco jako šachovnice. Potom si maso položím na talíř kůží dolů a začínám s kořeněním. Nejprve osolím a to v závislosti na tom, jestli budu později používat směs koření, která už třeba osahuje sůl, abychom maso nepřesolili. Po soli slabě opepřím a posypu kmínem - a lehce posypávám špetkami - mletého zázvoru, v dlani rozmělněného tymiánu, stejně rozmělněných provensálských bylinek, majoránky, mleté nové koření - pokud nemáte mleté, ale jen celé, taky se nic neděje, jen ho přidáte až později. A jako poslední z koření slabě posypu - spíš jen ,,popráším" mletou skořicí. Když jsem v téhle fázi, tak si rozkrájím na plátky asi 4 stroužky česneku a dám je stranou. Další asi 4 stroužky česneku rozetřu, nebo prolisuju a polovinou z této pasty maso pomažu. Pokapu worčestrem (asi 2 kávové lžičky) a malinko - asi půl kávové lžičky (ne víc!!) octem.

Potom si vymažu pekáček sádlem a maso do něho vložím kůží nahoru - okořeněnou stranou dolů a celý postup s kořením a rozetřeným česnekem opakuju. Do drážek v kůži vyřezaných vložím plátky česneku, které jsem si dal před chvílí stranou a na povrch masa i kolem něho přidávám asi po 6 kuličkách jalovce, pokud jsme neměli ono nové koření mleté, tak teď přišel jeho čas a přidáme celé kuličky - taky 6x. Přidáme 3 bobkové listy a to jeden přímo nahoru na maso - na kůži a dva dolu do pekáčku. Nakonec přidám jednu střední cibuli pokrájenou na velké kousky a rozprostřu je jak na maso, tak vedle do pekáčku. Zase pokapu worčestrem a pár kapkami octa  a přidám ještě asi 2 - 3 lžíce sádla a po kouskách ho přidám na povrch masa a i vedle něho.

Potom pekáček s masem přikreju horním dílem pekáče a dám dolů do lednice přes noc odležet. Druhý den jen vyndám pekáč z lednice, naleju k masu asi 2 naběračky vody, zase přikreju svrchním dílem a šup s tím do trouby nastavené na 200 stupňů. Každých 20 minut pekáč vyndávám a polévám maso vypečenou šťávou. Podle potřeby přilévám i po troškách vody.

A peču a peču. Důležitá rada - celou dobu pečení mám maso překryté i svrchním dílem pekáče. Nebojte se, i tak se vám krásně kůžička opeče do křupava a hlavně je pak celé maso měkčí a šťavnatější. Mezi tím si můžu dělat zelí a knedlíky. Jak dělám zelí a jak řeším knedlíky  píšu - tady.

 

Nezbývá, než se přesvědčit, že máme v lednici dost piva a že máme správně zabarikádované dveře, páč to, co se z našeho bytu valilo poslední dvě hodinky za vůně, to přiláká všechny bezdomovce a sousedy z okolí!

Dobrou chuť!!

Dále se můžete těšit v pátek, vždy v 11 hod. na

31.7. Rybí ,,pikanterie"

A dále se uvidí...

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 24.7.2009 11:00 | karma článku: 17,46 | přečteno: 2899x