Když vaří chlap, aneb Fazolovo - zapečená ňamka...

Dnešní můj recept není na jídlo, které by Vám asi podali někde v nóbl restaurantu. Fazole jsou ale dobré, zdravé a když je mohli jíst zlatokopové celý rok, co byste si je Vy nemohli uvařit alespoň občas...

 

Tak tohle budeme potřebovat...

Přípravu začnu už večer před vlastním vařením. Dám si do papiňáku asi dva a půl šálku fazolí a naliju na ně studenou vodu do výše, asi pět centimetrů nad jejich vrchol. Tak si je nechám do druhého dne hezky nabobtnat.

Fazole bobtnají v papiňáku...

Druhý den je v té samé vodě, kterou NESLÍVÁM ani NESOLÍM, dám vařit. V papiňáku stačí maximálně 15 minut od chvíle natlakování. Mezi tím si nakrájím ostatní ingredience. Jedná se o 4 špekáčky na ,,půlkolečka", cibuli na stejný tvar, kapii na tenké proužky a rozetřu si asi 4 stroužky česneku se solí. Do misky si nastrouhám asi 150 gramů sýra Nivy.

 

Další ingredience nakrájené na prkýnku...

 

Když mám fazole vařené, přecedím je přes cedník a nechám je zatím stranou. Do pánve si dám asi polévkovou lžíci olivového oleje (pannenského) a když se rozpálí, vhodím do něho půlkolečka buřtů. Chvilku nechám osmahnout a přidám plátky cibule. Zase nechám chvilku osmahnout a další na řadě jsou proužky kapie. Pokud máme doma rajčata, přidáme dvě rozkrájená na plátky. Jinak se musíme spolehnout na asi tři lžíce kečupu. Necháme za občasného promíchání smažit a nakonec přidáme rozetřený česnek. Celé to přiměřeně osolíme, opepříme a přidáme asi kávovou lžičku sladké papriky. Zdvihneme z plotýnky, aby se nám paprika nespálila a nezhořkla a promícháme.

Vypadá to jako výsledek něčeho, co už někdo jedl a zbavil se toho, ale nenechte se znechutit prosím - je to dobré...

Potom si smícháme v pekáči uvařené fazole s onou nevábně vyhlížející, ale krásně vonící směsí a konečně osolíme, protože fazole jsme zatím nesolili. Je dobré přidat na malé kousky pokrájené nějaké čerstvé bylinky. To zelené a malé jsou kousíčky čerstvé bazalky a majoránky. Přidáme mletý pepř a dáme do trouby zapéct na 200 stupňů na asi 30 minut.

Takhle to vypadá ve chvíli, kdy to strkáme do trouby...

Potom posypeme nastrouhaným sýrem nivou, který jsem si zapomněl vyndat z lednice a přidat ho k, na začátku foceným, ingrediencím. Zaliju jedním vejcem rozkvedlaným v hrnku a dám ještě asi na 5 - 10 minut do trouby.

Když to vyndáme z trouby, vypadá to asi takhle...

 

Podávám k tomu chleba, protože si myslím, že se k tomu hodí. Zkuste a sami uvidíte. O pivu je snad zbytečný se zmiňovat že ano...

Nevypadá to sice na pohled dobře, ale dobré to je...

 

No a kdo nemusí maso, tak vynechá buřty a přidá třeba pórek, nebo jinou zeleninu a má docela dobré vegetariánské jídlo.

Dobrou chuť!

Příště budeme kuchtit ,,Bramborákový zapékanec"...

Další moje recepty najdete po kliknutí - SEM.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 25.9.2009 11:00 | karma článku: 20,65 | přečteno: 3860x