A jak je to se zdravotnictvím v USA, pane Zieglere…?

Kolega Ziegler se rozohnil o strastech pacientů v nemocnicích v Rusku. Ano, já věřím tomu, že to tam bude asi dost hrůza, ovšem na straně druhé, tedy v USA, to také není žádný med…

 

Pan Ziegler, když nepíše o hrůzách Ruska, píše až devótně o ráji jménem USA.  Ano, do ruské nemocnice bych se dostat nechtěl ani za nic. Podle pana Zieglera může za tristní stav ruského zdravotnictví i jeho současný prezident, Putin.

A kdo může za stav, v jakém se nachází přístupnost ke zdravotní péči v, panem Zieglerem opěvovaných, USA…?

Také Putin?

V USA je velikým problémem možnost zdravotního pojištění obyčejných lidí. Tento problém je dlouhodobý, jak to vypadá, ani jedna z exekutiv za poslední roky s ním nedokázala hnout. Ví pan Ziegler, že sice ano, v USA se nacházejí jedny z nejšpičkovějších zdravotnických zařízeních, vybavených tou nejšpičkovější technikou, a i velice schopným personálem, ale…

 Ale kdo z lidí běžně se pohybujících po ulicích amerických měst má možnost tato zařízení využít…?

Zdravotní pojištění v USA není povinné, a skutečnost je taková, že drtivá většina Američanů ani nemá na sjednání takového pojištění potřebné prostředky. A to přesto, i když jde o normálně pracující občany, platící daně, a ne o nějaké vyžírky, co jen parazitují na systému státu.

Hodně Američanů využívá takzvaného hromadného zaměstnaneckého pojištění. Fígl je v tom, že ani takové pojištění nehradí potřebnou péči, jakou běžný člověk ve svém životě potřebuje. Na americké poměry však toto pojištění představuje jedno z nejvýhodnější, dokonce se může vztahovat i na rodinné příslušníky zaměstnance. Stačí však o práci přijít, což v dnešní době jistě ani v USA není takový problém, a potenciální pacient i jeho rodina jsou „namydlení“.

Pojištění, ať už individuální či firemní, je však rok od roku dražší. Zhruba 40% zaměstnavatelů proto pojištění neposkytuje. Další úskalí takzvaného zaměstnaneckého pojištění se skrývá v tom, že mnoho domácností, kde je otec třeba soukromý podnikatel, a ke skupinovému pojištění nemá přístup, nebo kde otec zcela chybí, má pojištění sjednané přes zaměstnavatele matka. Tyto ženy, i když jsou v zaměstnání nespokojené, nebo by samy chtěly začít podnikat, často práci neopustí, protože se bojí o ztrátu pojištění pro svou rodinu.

 

Samostatnou kapitolou je v USA péče o těhotné ženy. I když má taková budoucí rodička sjednané pojištění, fakticky se pojišťovny podílejí na platbách za úkony s jejím ošetřením většinou pouze z 60% nákladů. Cena nekomplikovaného porodu v USA činí v nemocnici mezi 8 000 až 12 000 dolary. Když si vezmeme tu vyšší taxu, tedy 12 000 dolarů, vyjde nám, že se rodička musí podílet na této ceně i přes své pojištění  4 800 dolary, což je v přepočtu na koruny činí cca 96 000 korun. Při průměrném měsíčním platu v USA (v roce 2013) 3 970 dolarů (79 416 Kč) je tato částka tedy dost vysoko nad měsíčním platem průměrného Američana.

Je jasné, že z principu výpočtu průměrné mzdy ne každý Američan ani zdaleka dosahuje na tuto částku. Takže pořídit si potomka v USA, jen ho přivést v nemocnici na svět, přijde docela draho.

To máme porody, jsou ale i jiné zdravotní problémy, které trápí běžného člověka, ať už v USA, tak kdekoliv jinde. V USA se vám ale stane, že ten, kdo si chce koupit pojištění sám a trpí např. vysokou hladinou cholesterolu nebo má cukrovku, může si být téměř jist, že pojišťovna neproplatí žádné jeho účty související s těmito neduhy. Individuální pojištění nesmí pojišťovny odepřít jen ve státech New York, New Jersey, Massachusetts, Maine a Vermont. Jinde nemají individuální pojištěnci přístup k pojištění zaručen.

A to ani nemluvím o péči v USA o děti už narozené. Na rozdíl od České republiky stát ani federace za děti pojištění neplatí. Pokud tedy rodiče dětem pojištění nezařídí (někteří si ho fakt nemohou dovolit…), děti pojištěné nejsou a rodiče musí za lékařskou péči platit hotově.

Docela ráj, pane Ziegelere, prima místo pro život, co říkáte…?

Většina nemocnic v USA je soukromých. Státní nemocnice mají jinou klientelu, slouží chudým pacientům, kteří mají nárok na státní zdravotní pojištění. Z toho ale plyne, že pokud nejste skutečně chudí, ale živíte se prací, jste odkázáni na velikou dávku štěstí, abyste potřebovali zdravotní ošetření pokud možno co nejméně.

Takže ano, v USA je na rozdíl od Ruska lékařská péče jistě na technologicky velmi vysoké úrovni, jistě strčí do kapsy většinu nemocnic v Rusku. Otázka ale je, jestli je taková péče americkému pacientovi dostupná. Jestli by některý z nich možná nebyl vděčený třeba za ruskou nemocnici, jen když vůbec bude mít na ošetření šanci. Nechám na každém, aby si ve světle informací, které uvádím výše, na tyto otázky odpověděl sám…

 

 

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 21.3.2014 14:35 | karma článku: 29,39 | přečteno: 1938x