Lidskost úsměvu

Lidé všude na světě se usmívají (pokud je něco nenutí mít zlost nebo být smutní). Usmívání se je nám lidem bytostně vlastní a je srozumitelné stejně středoevropanům jako novoguinejcům.

Usmíváme se na někoho, kdo se nám líbí. Usmíváme se na toho, s kým hovoříme. Usmíváme se na malé dítě. Usmíváme se, když je nám dobře. Úsměv má tudíž nejen mnoho podob, ale je prostředkem pro mnoho situací. U šimpanzů lze pozorovat grimasy, které lze chápat jako obdobu úsměvu, ale nejsou tak výrazné a četné – např. šimpanzí matka se „usmívá“ na své mládě při hraní si s ním. Hrový výraz mláďat nám náš úsměv také připomíná. Ale jinak lze říci, že úsměv je něčím specificky lidským. Je to náš druhový znak v oblasti chování. Vždy má pozitivní význam na rozdíl od smíchu, který je tak nutné chápat jako samostatný komunikační projev.

Zajímavou skutečností je, že úsměv má do značné míry vrozený základ. Malé děti jsou „naprogramovány“ na to, aby se usmívaly na blízkost lidí, především matky. Usmívají se, i když jsou slepé. Je fakt, že úsměv takových dětí se nerozvíjí a má ustrnulou podobu, protože nemohou zpětně nuance úsměvu odkoukat. Ale nejen, že se novorozeňata na sklánějící se obličej a na hlas začínají usmívat hned v prvních týdnech života, kdy o tomto světě ještě mnoho nevědí, ale i matka je hormonálně nastavena na to úsměv svého dítěte intenzivně prožívat. Úsměv malého potomka vede k prožitku tak silnému, že je pak ochotna udělat vše pro jeho blaho a spokojenost. A v tom, zjednodušeně řečeno, spočívá význam úsměvu dítěte – připoutat si matku, aby mělo zajištěno svoji budoucnost (vždyť je po narození tak nezralé a zranitelné). Evoluční užitečnost nesnižuje sílu a krásu dětského úsměvu.

Potkají-li se kdekoliv na světě dva lidé, kteří se spolu znají, proběhne mezi nimi typický a univerzálně zcela podobný krátký úsměv, doplněný pozdvižením obočí. Úsměv jako pozdrav funguje shodně u nás v Čechách i v pralesích Nové Guineje –  bez ohledu na to, že my se potýkáme s finanční krizí a obyvatelé horských údolí na druhém konci světa by nás před několika desetiletími v případě nedorozuměmí jako cizince zabili (a „snědli“). Úsměv ale organizuje vzájemnou komunikaci dále. Spolu s jinými signály dáváme najevo, že druhého sledujeme, že nás zajímá, co říká, a že máme k němu dobrý vztah.

Poslední mé připomenutí důležitosti úsměvu se týká partnerských vztahů, tedy vzniku lásky a zamilovanosti. Muži a ženy se navzájem líbí na základě různých signálů, jako např. pachu, souměrnosti a jiných vlastností obličeje, siluety postavy apod. Jakmile se nám někdo líbí a setkají se naše pohledy, „něco“ v nás nás přiměje se usmát (a trochu jinak, než v jiných situacích) a zrychlí nám tep. A jsme jen krůček k vytvoření nového páru; většinou to pak nevyjde nebo jsme rozumní či krátký „záblesk“ potlačíme, protože máme rádi přeci jen někoho jiného. Ale ten úsměv stejně proběhne a obohatí náš život.

Když se díváme na někoho, kdo se na nás usmívá, bezděky se také usmíváme. Tím si navozujeme příjemný, radostný pocit – prožíváme tedy obdobný pocit jako ten druhý. Zde je základ toho, že jsme schopni vcítit se do druhých, odborně řečeno, že jsme empatičtí. Nejen to: tato vazba mezi usmíváním se a radostí je oboustraná. Když je nám dobře, tak se usmíváme, a naopak když se budeme usmívat (ne však křečovitě se do úsměvu nutit), tak se budeme cítit spokojeněji.

A tak udělejte, kdykoliv se to hodí, svým úsměvem něco pro druhé (naladíte tak dorozumívání na příjemnější notu) a tím současně i pro sebe (budete se cítit lépe). A navíc je to lidské, patří to k naší přirozenosti.

Autor: Vladimír Blažek | čtvrtek 6.8.2009 0:20 | karma článku: 17,47 | přečteno: 1183x

Další články autora

Vladimír Blažek

Cukrárna v domě č. 9

Z cukrárny U supa se šířily melodie hrané na elektronické klávesnici Yamaha. Pan Rudolf Kozák si tak vyplňoval pauzu, než přijdou návštěvníci. Nad ním na stěně odpočíval vycpaný sup. Na dveřích nápis „... jinak otevřeno, pokud jsou dveře otevřené“. Zkrátka poklidné ospalé odpoledne na náměstí ve Vimperku.

8.7.2012 v 0:52 | Karma: 12,94 | Přečteno: 981x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Naše „nahota“ a co všechno s ní souvisí

V 60. letech napsal známý zoolog a etolog knihu, která vyšla pod českým názvem (ne zcela správným) „Nahá opice“ – v originále „The naked ape“, což však znamená nahý lidoop. V ní se zaměřil na člověka pohledem zoologa. Inspirativní je v mnohém dodnes.

7.7.2012 v 22:00 | Karma: 12,45 | Přečteno: 1311x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu

Poněkud polozapomenutý český spisovatel Jaroslav Putík napsal kdysi v nějaké své knížce, že bod nejhlubšího úpadku je současně bodem obratu. Tato myšlenka mi uvízla v mysli natrvalo.

12.6.2012 v 1:33 | Karma: 16,35 | Přečteno: 1466x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Je dobré věřit v Boha?

Na iDnes mám oblíbených několik blogerů. Mezi ně patří i Vlastik Fürst. Pokud ve svých příspěvcích zrovna netlačí na pilu s tím, jak je dobré věřit v Boha, pociťuji s jeho životními názory rezonanci. Ale je tedy dobré věřit v Boha?

9.6.2012 v 0:21 | Karma: 13,96 | Přečteno: 1467x | Diskuse | Ostatní

Vladimír Blažek

Pravěcí bratránci a počátek člověka a lidství

Spletitost evoluce člověka je čím dál více komplikovanější. Alespoň se to zdá na základě srovnání genomu nás „pravých“ (tzv. anatomicky moderních) lidí, neandrtálců a tzv. děnisovanů. Co vše se za vztahy mezi námi a našimi bratry či bratranci skrývá?

8.6.2012 v 1:15 | Karma: 13,28 | Přečteno: 1170x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Trump si volal s Netanjahuem. Řešili Írán i obchodní vztahy

22. dubna 2025  18:43

Americký prezident Donald Trump v úterý hovořil telefonicky s izraelským premiérem Benjaminem...

Místo vězení má být víc finančních trestů, pěstovat konopí nebude trestné

22. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  18:35

Přímý přenos Poslanci projednávají reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS...

NATO nasazuje umělou inteligenci pro vojenské operace. Zrychlí rozhodování

22. dubna 2025  18:31

Severoatlantická aliance učinila významný krok k modernizaci vojenských schopností. Pořídila a...

Laviho první víkend v kinech? Lepší než Anděl Páně 2, Ženy v běhu či Vlny

22. dubna 2025  18:14

Film Vyšehrad Dvje, jehož hlavní postavou je výstřední fotbalista Lavi v podání Jakuba Štáfka, se...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1443x
Antropolog, kterému není nic lidského cizí. Učím biologickou antropologii a etologii člověka na Fakultě filozofické ZČU v Plzni. Mám různé (i kulturní) zájmy, leč nějak začínám stárnout a nestíhám.