Velikonoční tradice jinak

Příprava na Velikonoce v zahraničí a malá ochutnávka tradic a zvyků, o kterých jste možná nevěděli. Vypsala jsem krátce největší perličky pro zajímavost. Aby vás nic nepřekvapilo ani o Velikonocích.

 

Anglie 

O Zeleném čtvrtku rozdává královna seniorům speciálně ražené stříbrné mince jako známku ocenění jejich kvalitní práce a přínosu pro společnost. Velice populární jsou tzv. cross-buns - což jsou malé bochníčky označené křížkem a jí se na počest bohyně Eostre. Recept je podobný našim mazancům. Najdete zde i velikonoční svíčky a jako symbol Velikonoc je zde považována i lilie díky jejímu tvaru květu a tudíž spojení s plodností. Na kraslice skoro nenarazíte a nejčastěji jsou náhradou vejce čokoládová. Místo beránka znají jen zajíce. Zmínka o pomlázce u nich vyvolává pohoršení a komentáře o násilí. Málokdo však ví, že i v Anglii existuje stará lehce násilnická tradice, jež káže ženám druhé pondělí po Velikonocích posadit své manžílky na židli, přivázat je a jako výkupné vymáhat nějaké ty drobné. Muži jim to druhý den oplácí, ale nechtějí nazpět peníze - žádají polibek. A také zde pouští o Velikonocích draky.

 

Irsko 

O Velkém pátku se tady nerybaří, nezabíjí se zvířata ani se nepálí dřevo. Taky se v tento den nestěhují a obecně vyznávají tradici nepracovat. Na Velikonoční neděli tančí v ulicích a soutěží o nejlepší koláč. Jako další tradiční zábavu provozují kutálení vajíček z kopce za pomoci lžíce nebo bambusového kolíku. Jí pórkovou polévku a jehněčí. Všechna vajíčka, snesená na Velký pátek, se značí křížkem a na Boží hod by měl každý alespoň jedno označené vajíčko sníst. Obarveným pivem se inspirujeme i v Čechách.

 

Německo 

Zajímavé jsou nedělní jízdy stovek jezdců na koních, kdy tímto zvěstují zmrtvýchvstání Ježíše. Dále je baví házet vajíčka přes střechu a ten na druhé straně je chytá. Tento zvyk chrání před úderem blesku. Vajíčka barví na zeleno a jedí je o Zeleném čtvrtku, kdežto Řekové a Slované barví vejce nejčastěji na červeno jako znamení krve Krista. Zajímavý je i "velikonoční oheň", kdy se zapálí předem nashromážděná hromada vánočních stromků a tím se odstraňují poslední zbytky zimy.

 

Filipíny 

Trochu morbidní zvyk je nechat se dobrovolně přibít na kříž. Církev toto kritizuje, ale tradice se udržuje již 40let. Jako suvenýr si můžete koupit bič. V průvodu si bičují desítky mužů záda, předem mnohdy na mnoha místech nařízlá žiletkou pro větší efekt, jedinou hygienickou pomůckou je alkohol. Turisté to někdy nazývají jako "filipínské pouštění žilou". Pro turisty je to hlavně adrenalin a oblast z toho ekonomicky i politicky těží. Pro mladé muže je to zkouška dospělosti.

 

Norsko 

Tato země si v tomto období libuje v záhadách a nevyřešených vraždách. V televizi běží jen samé detektivky, vydávají se příběhy, kde čtenář hádá, kdo je vrah. Velikonoční detektivka je zde samostatným žánrem a dokonce najdete detektivní příběh vrcholící vraždou i na krabici od mléka.

 

Itálie 

Velikonoční tradice se v Itálii váží hlavně na jídlo. Za největší lahůdku je považováno pečené jehněčí. Velikonočním pokrmem jsou také preclíky. Zkroucený tvar má představovat založené ruce při modlitbě. O Italech se také říká, že to byli právě oni, kdo vynalezl čokoládová velikonoční vajíčka. A samozřejmě tradiční karneval se symbolem obtloustlého muže a staré hubené ženy jako symbolu hodování a půstu.

 

Rusko 

Rusové si nechávají ráno v kostele požehnat vajíčka a pak je vařená konzumují k velikonočnímu obědu. Obdobou mazance je jejich kulič, který se však na pohled mazanci moc nepodobá. Když si předávají velikonoční dárky, zdraví se velikonočním pozdravem: "Kristus vstal z mrtvých!" A odpovídají: "Jistě vstal z mrtvých." Pak se třikrát políbí. Vajíčka barví jasně červenou barvou a pondělí je u nich již všední den a pomlázka se nekoná.

 

Mexiko 

V menších městech a na vesnicích neseženete maso. Poctivě dodržují půst a pro maso tak musíte do většího města se supermarketem. Všude se na narychlo sestavených pódiích hraje divadlo a to konkrétně scény z Nového Zákona. V předvečer Velikonoc po setmění tisíce lidí zaplaví ulice. Mají s sebou obrázky nebo pinata - papírové krabice s bonbony a pamlsky, které symbolizují Jidáše. Ty se věší, pálí nebo se do nich mlátí holí tak dlouho, až se obal protrhne a k zemi se snese záplava sladkostí.

 

Čechy

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Saskie Vítovcová | pondělí 1.4.2013 4:00 | karma článku: 11,19 | přečteno: 639x
  • Další články autora

Saskie Vítovcová

Cinkrlata

3.12.2013 v 19:45 | Karma: 4,25

Saskie Vítovcová

Chlapeček s panenkou

29.8.2013 v 20:13 | Karma: 29,01

Saskie Vítovcová

Někdo to rád horké

8.4.2013 v 4:00 | Karma: 9,49