Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Izrael nakráčel přímo pod mediální gilotinu

Na konflikt v Izraeli se lze dívat z různých hledisek. Osobně jej chápu jako proxy (zástupnou) válku mezi Íránem a Izraelem. Vojenskou složku hnutí Hamás pojímám jako pátou kolonu Íránu v Izraeli.

Íránské špičky vědí, že administrativa Joe Bidena je k nim smířlivější než ta předchozí a vědí, že s nimi chce s nimi uzavřít novou „atomovou smlouvu“. Zákonitě dělají kroky, které jejich vyjednávací pozici posílí, mezi něž zákonitě patří i oslabení Izraele. Za současnou válkou stojí snaha Íránu ověřit si v boji účinnost Iron Domu, (Železné kopule) a doplňkových zbraňových obranných systémů (ZDE), které jsou pilířem izraelské protiraketové obrany. Pokud by v boji neobstály, Izrael by byl zranitelný a vydán na milost a nemilost íránským raketám a Teherán by mohl být při jednáních mnohem neústupnější. Írán, po pádu Umara Bašíra, pomohl Hamásu vybudovat vlastní podzemní továrny přímo v Gáze, a proto není divu, že Hamás vlastnil rakety v řádu tisíců kusů.

Nutno přiznat, že Peršané prostřednictvím palestinského Hamásu, alespoň krátkodobě uspěli. Dokázali zavřít Ben Gurionovo mezinárodní letiště, zasáhnout civilní cíle v Izraeli, dokázali zasáhnout strategickou infrastrukturu a překonal i protiraketovou obranu. Obrázky z kvapné evakuace Knesetu (izraelského parlamentu) ukazují naší ztrátu tváře. Dílčí úspěchy podpořily sebevědomí izraelských Arabů natolik, že vyvolali velké pouliční nepokoje, a to i v místech, kde spolu s Židy žili dlouhá léta v nekonfliktním sousedství.

Nejsmutnější na této hořké pilulce bylo, že Peršané proti Izraeli nic nového nevymysleli. Jen převzali úspěšnou taktiku boje Vietkongu proti Američanům - taktiku vietnamských tunelových krys! Je to už více než čtyřicet let, kdy byla vybudována sofistikovaná síť podzemních tunelů ve vietnamské džungli, aby bojovníci Vietkongu mohli na Američany překvapivě zaútočit. Malé akumulátory, operační sály, primitivní nemocniční pokoje, školní třídy pro děti, ale také skladiště, odpočívárny a hygienická zařízení – vybavení, které jim umožňovalo dlouhodobější pobyt v podzemí.

Tunely Vietkongu

Zdroj: https://olser.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=460330

O tom, že Palestinci pod Gázou budují soustavu tunelů, se psalo, a že asi nebudou sloužit k rekreaci také. Proč jsme, Ó Adonái (hebrejsky ???????), nebyli na tuto taktiku lépe připraveni? Největší podzemní bunkr leží pod Centrální nemocnicí a je díky tomu - ze vzduchu - prakticky nezničitelný. Obdobně to platí i o tunelech pod školami. V Teheránu museli lítat špunty od šampaňského, když Izrael, začal Gázu hustě bombardovat, aby tunely zničil. Počet Palestinců zabitých odvetnými izraelskými leteckými útoky dosáhl 243 osob a zranění utrpělo 1,9 tisíce lidí, čímž jsme si sami položili červený koberec na cestě vedoucí k mediálnímu popravišti. Nakonec také - po důrazných telefonátech od vedoucích světových politiků -, musel Izrael vyhlásit jednostranné příměří.

A co říci na závěr: útok Hamásu se Izraeli sice podařilo odrazit a zastavit, ale válku s ním vyhrát nedokázal. Chyběli nám specializovaní obranní roboti, které by tunelové krysy uměly vyhnat z jejich úkrytů a následně Gázu dobýt. K naší škodě jsme se neinspirovali ani Sovětskou 40. armádou, která měla v Afghánistánu své vlastní tunelové krysy. Jejich úkolem bylo tunely zaplavit, vniknout dovnitř, odstranit nástražné pasti a zlikvidovat zbývající nepřátele. Někdo v Izraeli škaredě zaspal! V každém případě se jako naše zásadní chyba ukázalo dobrovolné předání území Gázy Palestinské samosprávě. Místo vděku a mírového soužití, Palestinci vybudovali v Gáze válečnou síť chodeb namířenou proti nám, dárcům! Takovou chybu už nesmíme nikdy opakovat!

Autor: Vít Klíma | čtvrtek 27.5.2021 11:15 | karma článku: 22,33 | přečteno: 510x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 378x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 161x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 412x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

Putinova vzdálená neteř se stala náměstkyní na obraně, její manžel ministrem

17. června 2024  19:46

Ruský diktátor Vladimir Putin vyměnil několik náměstků ministra obrany a na jednu z těchto pozic...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik