Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hlubší pohled za kulisy ukrajinské války

Odstartovala válka na Ukrajině „Nový světový řád“? Nevím jak vy, ale Jo Biden je o tom přesvědčen a chce, aby i budoucí svět byl veden USA. Co můžeme vskutku obdivovat, je práce režiséra za kulisami.

Ruské kulisy

Vladimír Putin V červenci 2021 vydává příspěvek: „O jednotě ruského a ukrajinského národa“. Odvolává se na koncept trojjediného ruského národa, ke kterému patří ruská, ukrajinská a běloruská odnož, což je koncept, který platí od roku 1721, kdy vzniklo ruské impérium. Vladimír Putin tvrdí, že jednota ruského národa byla narušená jednak rozpadem Sovětského svazu a  jednak intervencí Západu, kterému se podařilo v roce 2014 na Ukrajinu dosadit loutkovou antiruskou vládu. Tuto vládu je potřeba, podle jeho názoru, odstranit a nahradit ji proruskou, v čele s Viktorem Janukovyčem. Válka může začít ….

Čínské kulisy

Číně jde o to, získat v Euroasii rozhodující vliv a postavení, které vede přes oslabení role Ruska. Čína má výhodu v tom, že po špatné povedené invazi, nemusí Rusku škodit, ale postačí, když mu nebude pomáhat. Začněme hodnotou rublu. Od začátku války na Ukrajině rubl ztratil více než 20 % své hodnoty vůči dolaru i euru. Peking nijak nezasáhl a nechal klesnout ruskou měnu i vůči jüanu, čímž Rusové budou muset platit za čínský dovoz mnohem více peněz. Za druhé, některé čínské banky přestaly vydávat akreditivy pro nákup komodit z Ruska, čímž výrazně ztížily jeho export. Pozastavení financování vývozu ruských surovin, zejména pak ropy a plynu, podstatně snižuje příjmy ruského státního rozpočtu a Rusko finančně oslabuje. Za třetí,  ruští představitelé začátkem uvedli, že Čína odmítla dodávat ruským aerolinkám klíčové díly, které jim americký Boeing a evropský Airbus již nebudou poskytovat.  Za čtvrté, obě země, ještě před ruskou invazí, společně připravily „Nový globální ekonomický a finanční systém“, jehož by měl být brzy představen. Navrhl jej Sergey Glazyev (ZDE) a bude mít referenční měnu, jejíž základní kurz byl stanoven z koše měn zakládajících členských států - v němž dominuje čínský jüan - a posiluje tak globální postavení Číny. Cílem „Nového globálního ekonomického a finančního systému“ je postupně nahradit poválečný Bretton Wood (ZDE) Vznik dvou konkurenčních ekonomických a finančních systémů by měl zastavit globalizaci a rozdělit svět na dvě části, americkou a čínskou, což je společný zájem jak USA, tak i Číny!

Americké kulisy

Američané spolupráci s Ruskem potřebují jeho spolupráci v jiných, pro ně mnohem palčivějších záležitostech, jako je Írán. Navíc mají Rusové chemické, biologické a jaderné zbraně, a proto také Rusko, byť oslabené, přežije. Hlavním cílem jejich sankcí byl odchod velkých zahraničních firem z ruského trhu a izolace Ruska na mezinárodním poli.. Aktivity v Rusku zastavuje například British Petroleum, BMW, banka Goldman Sachs, Deutsche Bank, Coca Cola, Mac Donald, Dell, DHL, Intel, Samsung Electronics, Apple, Facebook, Hermes, Google a Apple Pay, Visa a Mastercard, Ford i Škoda Auto a další. Úkol ekonomicky izolovat Rusko byl v rámci možností splněn!

Markantním úspěchem americké mezinárodní izolacionistické politiky je Německo. Během týdne smetlo pět desetiletí vstřícné politiky vůči Rusku, když pozastavilo plynovod Nord Stream 2, opustil politiku nedodávání zbraní do oblastí konfliktu a poslal letální zbraně na Ukrajinu. Zároveň dramaticky zvýšil výdaje na obranu: Německo ve svém příštím rozpočtu dosáhne cíle dohodnutého v NATO, jímž se 2 % hrubého domácího produktu věnují na obranu a navrch přidá jednorázové navýšení o 100 miliard eur, což je více než dvojnásobek částky, který země vynaložila na obranu v roce 2021. Mapu států, které podporují americké sankce, najdete ZDE.

A co říci na závěr? Režisér v zákulisí počítal s tím, že ruské ambice jsou větší, než jejich možnosti a na Ukrajině neuspějí. Předpokládal, že Rusko vyjde z války oslabeno a uvolní své velmocenské místo Pekingu. Svět se tak vrátí k osvědčené bipolaritě s centry ve Washingtonu a v Pekingu. Jak správně říká Joe Biden: „Začíná se tvořit nový světový řád“.  Blíže viz: https://twitter.com/i/status/1506045438218194948

Autor: Vít Klíma | pátek 25.3.2022 9:27 | karma článku: 21,40 | přečteno: 942x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 378x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 161x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 412x | Diskuse| Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik