Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šef ECB Draghi nechal Itálii osmimiliardového kostlivce ve skříni

Evropskou unii otřásá nový skandál. Deníku Financial Times se dostal do ruky 29 stránek dlouhý dokument o derivátových transakcích, který vyvolává spekulace, že Itálie před vstupem do EU snížila státní deficit z roku na rok pomocí účetních manipulací tak, aby se vešla do tříprocentního limitu požadovaného maastrichtskými kritérii. Mediálně zajímavé je, že v tu dobu byl generálním ředitelem italského ministerstva financi Mario Draghi, současný šéf Evropské centrální banky, který v mezidobí od roku 2002 pracoval pro Goldman Sachs. Draghi již na situaci stačil reagovat s tím, že Ministerstvo financí v nejbližších dnech vyrobí detailní zprávu k derivátovým obchodům. Mluvčí ECB odmítl reagovat na jeho zapojení v celé kauze. Italské ministerstvo financí se snažilo zprávu o ztrátách vyplývající z derivátových kontraktů vysvětlit tak, že jde o běžné operace používané v hedgingu.

Ve zprávě Financial Times se hovoří o kontraktech v hodnotě 31,7 miliardy euro, z kterých by měla aktuálně plynout ztráta 8 miliard euro. Ztráta z počátku roku 2012 je způsobena restrukturalizací derivátů otevřených v minulých letech. Jedná se o úrokové swapy s cílovými termíny v roce 2017 a 2040. Vůči astronomickému, dvou biliónovému italskému státnímu dluhu, se jedná o malou částku, ale až deset procent italského státního dluhu (přibližně 160 miliard EUR) je zajištěných deriváty, což zvyšuje pravděpodobnost dalších nečekaných ztrát při jeho správě. Není to první podobný výdaj, který muselo ministerstvo financí řešit. Podle informací zveřejněných bankou Morgan Stanley si tato banka naúčtovala 2,57 miliardy eur na začátku roku 2012 za derivátové kontrakty uzavřené v roce 1994.

Itálie měla v roce 1995 deficit 7,7 procenta HDP. V roce 1998, klíčovém roku pro přístup do eurozóny, se politikům deriváty podařilo stlačit deficit rozpočtu pod tři procenta na 2,7%. V té samé době se kosmeticky zvýšily daňové příjmy a státní výdaje se podařilo redukovat pouze částečně. Navíc Itálie ani zdaleka nesplňovala podmínku pro maximálně 60 procentní výši státního dluhu k HDP. V době vstupu se státní dluh podařilo redukovat pouze na 100 procent. To byla další věc, u které EU přivřela okolo, aby Itálie mohla přijmout euro již v prvním kole.

Graf č.1: Chronologický vývoj italských vládních deficitů, italského a německého dluhopisového spreadu a podílu dluhu na celkovém HDP (zdroj: Financial Times)

Úrokové míry italských dluhopisů reagovaly, podobně jako ostatní státní dluhopisy, na poslední projev předsedy Fedu, v kterém oznámil, že Fed sníží objem nákupů dluhopisů do konce roku a úplně ukončí nákupy dluhopisů v průběhu příštího roku. Podle společnosti EPFR Global celosvětově investoři stáhli v poslední červnový týden z dluhopisů rekordní objem kapitálu. Celkem během týdne stáhli kapitál v hodnotě 23,6 miliardy dolarů.

Italské ministerstvo financí prodalo na konci června dluhopisy s nulovým kupónem se splatností v roce 2015 v objemu 3,5 miliardy euro za úrokovou míru 2,403%. To je nejvyšší úroková míra od 25. září a o 1,113% výše oproti poslední podobné aukci konané 28. května. Italská vláda prodala dluhopisy navázané na inflaci v hodnotě 1 miliardy euro se splatností v letech 2018 a 2026. Ve čtvrtek pak prodala dluhopisy v objemu 8 miliard euro. Očekávané prostředky nutné pro financování Itálie v následujících dvou letech dosahují 431 miliard euro. Do vážnějších finančních problému by se Itálie při současných úrokových sazbách mohla dostat již na podzim.

Minulý rok zachránil italskou vládu program ECB Outright Monetary Transaction (OMT). ECB, která už má v účetnictví italské dluhopisy v hodnotě 102,8 miliardy eur, slíbila nakupovat dluhopisy států s vysokými úrokovými mírami v neomezeném množství. Díky tomu se ECB dostala minulý měsíc před německý ústavní soud. Mario Draghi, guvernér ECB, poslal německému ústavnímu soudu dopis, ve kterém oznámil, že výkup státních dluhopisů bude omezen na 524 miliard eur. Prý je to čtvrtina částky, kterou budou Irsko, Španělsko, Itálie a Portugalsko v příštích třech letech potřebovat. Konečný verdikt ústavního soudu lze očekávat až po parlamentních volbách, tedy po 22.9.2013. Mario Draghi se už nechal slyšet, že i když soud dopadne v září pro ECB negativně, že si najde cestu jak zajistit dostatečné množství dluhopisů, aby nemohlo dojít k ohrožení eurozóny.

Pokud se prokáže, že Draghi byl s účetním trikem plně obeznámen a ten dnes způsobuje Itálii miliardové ztráty, tak by to mohlo výrazněji otřást s autoritou ECB a oslabit euro.

Graf č.2: Vizualizace italského státního dluhu a výše úroků (kamióny) ve stodolarových bankovkách (zdroj: demonocracy.com)

Vít Jedlička je analytik společnosti Colosseum a.s., vyšlo na colosseum.cz

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vít Jedlička | pondělí 1.7.2013 14:48 | karma článku: 17,51 | přečteno: 764x
  • Další články autora

Vít Jedlička

Taxi končí Liftago, WunderCar a Uber začínají!

V článku níže můžete díky promo kódům získat 350 Kč na ježdění po Praze. Další kredit můžete získat tím, že do aplikace zvete své kamarády. Mobilní aplikace pro Android a iPhone (Windows mobile je definitivně mrtvý) dělají revoluci v dopravě ve velkých světových metropolích. Vysloužily jsi už svojí vlastní epizodu v South Parku: Handicar. Taxikářské dispečinky se dočkají výrazné redukce a možná nakonec, pokud se jím díky státní moc nepodaří potlačit novou konkurenci, jednoho dne zcela zmizí.

5.11.2014 v 17:40 | Karma: 14,61 | Přečteno: 2092x | Diskuse| Ekonomika

Vít Jedlička

Díky politice pana Babiše máme naftu dražší o 4 Kč a benzín o 2 Kč

Již dnes na jeden litr benzínu připadá 20 korun daní. Ministru financí Babišovi se minulý týden podařilo zarazit snížení této sumy o 1,82 koruny u benzínu a 3,03 koruny u nafty. Podařilo se mu ale prosadit zelenou naftu pro zemědělce. Těm se má začít vracet 4,38 Kč z každého litru. Podpora zelené nafty přijde státní rozpočet podle výpočtu Ministerstva financí na 1,3 miliardy korun. Nová, Babišem navrhovaná daň za ropné rezervy, by zdražila pohonné hmoty o 25 až 30 haléřů a stát by na ní vydělal 1,4 miliardy korun.

30.7.2014 v 16:40 | Karma: 32,77 | Přečteno: 2619x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Vznikla EFD v Evropském parlamentu, zasedat v ní budou Svobodní

„Budeme hlas národů“ říká předseda Britské strany za nezávislost (UKIP) Nigel Farage, jehož strana ve Velké Británii vyhrála volby do Evropského parlamentu. Nová frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) v Evropském parlamentu v současné době zahrnuje 7 národních delegací a 48 poslanců.

18.6.2014 v 18:16 | Karma: 23,96 | Přečteno: 755x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Největší mýtus eurovoleb: Brusel jsme my

„My jsme přece Brusel“ ohání se, kdykoliv se něco někomu nelíbí na Evropské unii - ANO, Piráti, Zelení a Jakub Janda, zástupce ředitele Evropskou komisí sponzorovaného think tanku Evropské hodnoty. Na něm si demonstrujeme, jaké mají myšlenkové pochody lidé, kteří se cítí jako Brusel. Chtěl jsem Vám z toho udělat video, ale bylo mi to výslovně panem Jandou zakázáno.

24.5.2014 v 6:49 | Karma: 36,16 | Přečteno: 2321x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Pozor demagog.cz vás přizabije rtutí a ani si neověří zdroje

Organizace Demagog.cz se pustila do kritiky Svobodných a zkoumala 20 euronesmyslů, které publikovali na webu euronesmysly.cz. Záměrně některé věci překrucují, někde mají částečně pravdu, ale v bodě týkajícím se nebezpečnosti zářivek udělali pánové zásadní přešlap, když tvrdí, že úsporné zářivky jsou zdravotně závadné pouze, pokud budete olizovat střepy. Doslova píší:

23.5.2014 v 20:27 | Karma: 32,68 | Přečteno: 3236x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

V Trumpově videu se objevuje odkaz na německou říši, všimla si média

22. května 2024  6:17

Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo...

Vláda bude jednat o návrhu na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06

Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se zřizováním...

Poslanci budou rozhodovat o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55

Sněmovna bude schvalovat zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2917x
Studoval ekonomii na VŠE a politologii na CEVRO Institutu.Najdete mě na Facebooku
Zakladatel občanského sdružení Reformy.cz
Kandidát Svobodných do Evropského parlamentu s č. 4

Seznam rubrik

Oblíbené články