Co se děje na poli - předseťová příprava

Pod vlivem aktuálního dění jsme malinko odběhli od přímých polních prací. Pojďme se k nim vrátit. Pole jsme opustili s pluhem v zádech. Na první pohled by se mohlo říci zoráno = připraveno. Ale je to opravdu tak?

Z hlediska připravenosti půdy vydat příští úrodu vlastně ano. Dvě nejdůležitější operace - animální (zásobní) hnojení a orbu máme za sebou, půda je zaklopena, obsahuje dostatečné množství organické hmoty i vláhy. Víc už s tím nenaděláme.

Z hlediska připravenosti půdy přijmout semínko a vytvořit mu podmínky k vzejití a z hlediska umožnění či usnadnění dalších prací na poli však ještě máme co dělat. Čekají nás operace, které hroudy a brázdy vzniklé orbou rozdrobí, srovnají, vytvoří lůžko pro osivo a pomůžou vytvořit půdní kapilární systém pro zásobování rostlin váhou.

Mezi orbou a zahájením předseťové přípravy by měla uplynout co nejdelší doba, aby půda dokázala zachytit co nejvíce vláhy. Pokud to osevní postup dovolí, zoraná půda by měla zůstat v hrubé brázdě přes zimu, aby na jaře dobře zachytila vláhu z tajícího sněhu. Mráz navíc roztrhá hroudy a jarní práce jdou snadněji.

První operací předseťové přípravy bývá smykování.
Úkolem smykování je rozbít největší hroudy a zaplnit nejhlubší brázdy, tedy nahrubo srovnat povrch pole. Provádí se nářadím zvaným smyk. Smyky jsou většinou velmi jednoduchá zařízení, často pouhá traverza přivařená k řetězu zatížená kusem betonu nebo obrubníku, ale zejména v těžkých půdách svou roli plní dobře.

Lehké písčité půdy, které jsou nesoudržné, hrubou brázdu nevytvoří a často se ani nesmykují. V nich se rovnou přikročí k další operaci, kterou je vláčení.
Vláčení slouží k finálnímu rozdrobení hrud a urovnání povrchu tak, aby do pole mohl vjet secí stroj. Provádí se bránami, kterých máme celou řadu druhů. Od obecně známých hřebových, přes talířové, diskové, síťové či prstové až po aktivní brány vibrační či rotační, které mají poháněné pracovní orgány a proto se agregují do linek pro tzv. bezorebné setí, o kterém si zanedlouho také něco povíme.
Vláčení funguje i jako opatření pro odplevelení půdy, vytahuje hlavně oddenky pýru, které se jinak obtížně likvidují.

Mezi operacemi předseťové přípravy není třeba žádné pauzy, mohou následovat bezprostředně po sobě. Ostatně čas nás tlačí, tak na co čekat. Pusťme se rovnou do válení.
Válením utužíme vrchní část ornice, čímž vytvoříme takzvané lůžko. Dobře zhutnělé lůžko vytvoří systém kapilár, kterými začne vzlínat půdní vláha. Po zasetí tak semínko má vytvořené příznivé podmínky pro vzejití a správný růst a vývoj. 
I válců máme mnoho druhů, od hladkých, které utuží vrchní vrstvu ornice, přes diskové, cambridgeské, ozubené či prutové, které navíc ještě drobí hrudky a zlepšují strukturu půdy.

V půdách, které mají tendenci rychle se slehávat či agregovat, může válení způsobit vznik hrud či škraloupu (agregátů), které je pak nutno opět rozrušit kypřením. To se provádí pomocí kypřičů s dlátovými či šípovými radličkami. Kypření se stalo v poslední době velmi rozšířenou operací, která má tendenci nahrazovat prakticky všechny ostatní, včetně orby. Speciální "odrůdou" kypření je tzv. podrývání. To se provádí cca 40 - 100 cm do hloubky speciálními radličkami - podrýváky - a slouží k čechrání podorniční vrstvy. Jak už víme, půda je neustále z povrchu polí odnášena vodou a větrem a je proto třeba k ornici připojit i část podorniční vrstvy, aby mocnost ornice byla stále stejná.

S operacemi, které jsem výše popsal, se však už dnes příliš často nesetkáme. Alespoň ne v tak striktně oddělené formě. Dnes se jednotlivá nářadí agregují do sestav zvaných kombinátory či kultivátory, čímž se minimalizuje počet přejezdů, šetří palivo, čas i lidské zdroje. Do těchto sestav se stále častěji včleňují i stroje secí, kterým se budeme věnovat příště. To si vynucuje stále větší a výkonnější techniku, která stále více utužuje půdu, hlavně horizontálně. To zvyšuje odpor půdy při zpracování, což vyžaduje výkonnější stroje...

Suma sumárum - předseťová příprava rozhoduje hlavně o tom, jak dobře nám plodina vzejde a jak kvalitně budeme moci provádět následné operace během vegetace.

Tady je povídání o předseťovém zpracování půdy, a tady technika v akci.

Nashle příště.

 

Autor: Lumír Vitha | pondělí 26.8.2019 6:30 | karma článku: 16,17 | přečteno: 1920x