Pozor na gazely! Česko je nutně potřebuje!

Gazela je pro ekonomy synonymem firmy, která je dlouhodobě (více než čtyři roky po sobě) rychle rostoucí (více než 20% ročně) a která má jistou kritickou velikost (obrat v řádu desítek milionů Kč). Co o nich víme? Gazela je lídrem strukturálních změn ve svém oboru. Gazela má rozvinutou kulturu pro inovace a hledání nových příležitostí na trhu. Gazela miluje znalosti a má vyšší afinitu k vědě a výzkumu. Gazela je poměrně vzácný tvor, můžeme takto označit méně než 5% všech firem. Gazela nemá žádné přirozené teritorium, může se vyskytovat v jakémkoli oboru a v jakémkoli regionu. Gazela nemusí být nutně mladá, nemusí být ani malá. Gazela má ráda okolí dobrých univerzit. To co je na gazelách zajímavé je, že vytvářejí 60%-75% všech nových pracovních míst (např. v USA gazely tvoří 4% všech společností, ale vytvářejí 70% nových pracovních míst, obdobná čísla platí i pro Evropu a Německo). Gazely jsou jednoznačně zdrojem hospodářského růstu a blahobytu. Jejich protipólem jsou sloni. Obrovské společnosti s tisícovkami zaměstnanců, které nevytvářejí žádná nová pracovní místa anebo jich vytvářejí jen velmi málo.

Chceme li Českou republiku vrátit na špici konkurenceschopných zemí, chceme-li obnovit dlouhodobě hospodářský růst na úroveň, která nám umožní přibližovat se životní úrovni našich západních sousedů, chceme-li snižovat nezaměstnanost, pak potřebujeme v ekonomice co nejvíce gazel. Ideální by bylo naše gazely nějak podpořit. Je to možné? Je možné gazely identifikovat, cíleně je podporovat, urychlovat jejich běh? Zdá se, že nikoli. Ani ti nejzkušenější investoři nejsou schopni gazely spolehlivě a včas identifikovat. Politici či státní úřednici pak už vůbec ne. Jedinou cestou, jak pomoci jejich výskytu, je vytváření takových podmínek, ve kterých se gazely cítí dobře a mohou prosperovat. Aby bylo gazel co nejvíce, potřebujeme vytvářet prostředí vhodné k jejich životu. Takové prostředí, ve kterém panuje stabilita, ve kterém nejsou prohibitivní daně a přílišná regulace, kde je dobrá základní infrastruktura, dostatek patřičně vzdělané pracovní síly, kvalitní instituce a přístup ke kapitálu.

Schopnost České republiky ekonomicky konkurovat ostatním zemím už několik let klesá. Podle nejnovějšího průzkumu Světového ekonomického fóra se pozice Česka snížila také letos. V aktuálním žebříčku jsme si pohoršili o sedm příček na 46. místo. Z jednotlivých ukazatelů konkurenceschopnosti skončila Česká republika nejlépe v oblasti základní infrastruktury. Tady obsadila 15. místo. Co se týče zahraničního obchodu patří Česku 25. příčka. Pokud jde o kvalitu institucí, v žebříčku jsme na 90. místě, máme neustále se měnící systém zdanění a nepružný trh práce. Co se týče důvěry občanů v politickou scénu, tam jsme na 132. místě. Když se podíváme na mezinárodní srovnání PISA (Programme for International Student Assessment – program OECD), které měří dovednosti v matematice, čtení a vlastivědě, tak před rokem 1990 jsme bývali i na druhém místě na světě. O deset let později jsme byli stále v první desítce.  O dalších deset let později jsme se propadli do třetí desítky. Stačí se zeptat jakéhokoli vysokoškolského pedagoga. Potvrdí, že kvalita přicházejících studentů se rok od roku zhoršuje. Co se týče dostupnosti kapitálu, zhruba dvě třetiny podniků si stěžují na nevstřícný postoj domácích bank. Hlavně malé a střední firmy mají velké problémy se sjednáním úvěru. Burza pak jako poskytovatel kapitálu nefunguje vůbec.

Shrnuto a podtrženo. Součásná domácí krajina výskytu gazel příliš nesvědčí. V mnoha ohledech to vypadá, že zatímco jinde se snaží gazely co nejvíce chránit a vytvářet pro ně vhodné podmínky, u nás na ně líčíme pasti, chytáme je do želez a nebo je ignorujeme. To je potřeba změnit. Protože bez gazel je zle. Vzpomeňme na doby, kdy v české ekonomické krajině nebyly gazely vůbec, proháněla se po ní výlučně stáda velkých a těžkopádných slonů. A podle toho to také u nás vypadalo.
Pracovní místa nikde na světě nevytvoří stát. Ten pouze přerozděluje již jednou vytvořené hodnoty. Ekonomické programy politických stran se bohužel gazelám moc nevěnují. Mnohem více je zajímají sloni. Česko ale nutně potřebuje vytvořit dobré klima pro gazely. Aby jich u nás bylo co nejvíce. Nejlépe takových, které běhají rychle a skáčou vysoko. Sloni nám totiž nepomohou a drobní živnostníci to nezachrání.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Věslav Michalik | pondělí 21.10.2013 8:22 | karma článku: 18,26 | přečteno: 926x
  • Další články autora

Věslav Michalik

Otevřete školy

3.5.2020 v 11:19 | Karma: 20,57

Věslav Michalik

Virus strachu

2.5.2020 v 7:34 | Karma: 19,43

Věslav Michalik

Bublina jménem Covid 19

16.4.2020 v 7:40 | Karma: 23,76