O prachy jde především! Aneb kdo potřebuje dostavbu Temelína?

Dle posledního průzkumu většina politických stran podporuje dostavbu Temelína, kromě TOP09 a Zelených. Dostavba je velký kšeft za stovky miliard korun, který navíc bude plně v režii ČEZu. Tedy poměrně daleko od veřejné kontroly. Je to ale dobrý kšeft pro občana České republiky?

Jako absolvent jaderné fyziky jsem vždy byl velkým příznivcem jaderné energie, zvláště v zemi s omezenými energetickými zdroji jako je ta naše. Po zkušenostech z reálného ekonomického světa také vím, že každou investici musí někdo zaplatit a že musí mít nějakou rozumnou návratnost.
Důvodem pro dostavbu prvních dvou bloků Temelína byla mantra energetické soběstačnosti. Přestože jsme prožívali období nebývalého růstu, temelínský výkon v podstatě nebyl potřeba a Česko každoročně vyveze přibližně totéž co vyrobí temelínská jaderná elektrárna. Česko patří k největším vývozcům elektřiny v Evropě.
Veřejnosti je opět předkládána jako hlavní důvod pro výstavbu otázka soběstačnosti založena na domnělém očekávání trvalého růstu spotřeby elektrické energie. Ale odkud se ten růst spotřeby vezme? Počet obyvatel dlouhodobě stagnuje, české domácnosti patří k těm dobře vybaveným, staré spotřebiče se nahrazuji novými s nižší spotřebou, snižuje se energetická náročnost budov, průmysl investuje významné sumy do snížení vlastní energetické náročnosti a těžký průmysl jako největší spotřebitel elektřiny má možnosti růstu v naši zemi spíše omezené.
Současný instalovaný výkon elektráren v ČR je asi 20000 MW, nedávno jsme nainstalovali výkon odpovídající současnému Temelínu v obnovitelných zdrojích. Pro chod naši země dnes stačí polovina instalovaného výkonu. Aby měla dostavba Temelína ekonomickou návratnost, musela by být dlouhodobá úroveň ceny silové elektřiny na trojnásobku dnešní úrovně. To je zcela nereálný předpoklad, protože by to znamenalo, že celá Evropa se energeticky stane zcela nekonkurenceschopnou. Tlak v Evropě na cenu jde tudíž zcela opačným směrem. Proto také ČEZ potřebuje státní garanci. Jinými slovy potřebuje, aby čeští spotřebitelé zaplatili v budoucích cenách elektřiny rozdíl mezi tržní cenou a náklady na výrobu v Temelíně. Podobně jako u obnovitelných zdrojů.

Toto vše jsou známa fakta. Známá i politikům a jejich expertům. Proč má tedy dostavba Temelína takovou politickou podporu? Protože dostavbou mají politici minimálně na tři volební období vystaráno. Ekonomikou proteče minimálně 300 miliard (spíše nakonec 500), bude hospodářský růst, nižší nezaměstnanost, kšefty pro spřátelené firmy, sponzorské dary do stranických pokladen a provize kde komu.
Že postavíme něco co nepotřebujeme? Že to zaplatí daňový poplatník? Že to neposílí naši konkurenceschopnost, inovační potenciál, vzdělanost? Nevadí.
Kdo si za 15 let vzpomene na politiky dneška, kteří to přece mysleli dobře?

Autor: Věslav Michalik | středa 16.10.2013 7:52 | karma článku: 39,17 | přečteno: 2495x
  • Další články autora

Věslav Michalik

Otevřete školy

3.5.2020 v 11:19 | Karma: 20,57

Věslav Michalik

Virus strachu

2.5.2020 v 7:34 | Karma: 19,43

Věslav Michalik

Bublina jménem Covid 19

16.4.2020 v 7:40 | Karma: 23,76