Jak jsme řešili palmový olej a deštné pralesy

„Nekupuj margarin, je tam palmový olej“, řekl mi jednou manžel. „To bychom neměli podporovat kvůli deštným pralesům. A podívej se na složení kosmetiky, kterou používáš, jestli tam ten olej taky nedávají. Mělo by to tam být napsané

Souhlasím, tohle podporovat nemůžeme.

Margarín mi beztak už nechutná, po másle asi víc neztloustnu a není příliš zdravý... pryč s ním. Zkoumání kosmetiky jsem odložila na druhý den, protože jsem už neměla čas a vydala se na nákup.

„Cos to koupila?“ zděsil se manžel. „Koláčky – tam taky dávají ten tuk. A nekupuj levné zmrzliny, to jsem ti neřekl, tam je taky.“

„A kde tedy všude je?“ zeptala jsem se.

„No, v různých levných jídlech, snad se to dá zjistit. Musíme se podívat.“

Začala jsem mít strach, že budu trávit na nákupu pěti základních potravin tři hodiny, když budu zjišťovat složení, a ekologické nadšení mě trochu přešlo. No nic, podívám se na tu kosmetiku, tam to snad bude jednodušší.

Nebylo.

Na kelímcích jsem žádné složení neviděla, katalogy byly plné výkřiků o „úžasné náruči léta“, „sametovém pohlazení pro pleť“ nebo „vůni jako z mísy čerstvých jahod“, ale o palmovém oleji nic. Nakonec jsem objevila na dnech papírových obalů nějaká nesrozumitelná slova jak z vědecké příručky nebo rukověti pro alchymisty, písmenka jak malé blechy psané v řádcích za sebou, takže se to skoro nedalo přečíst, natož se v tom jakkoli vyznat, a tak jsem se bezradně vrátila k internetu, jestli mi to přeci jen nějak nevysvětlí tam. Po dlouhém hledání jsem se dostala na stránky, kde psali, že výrobci se snaží přítomnost palmového oleje maskovat a opisovat všelijakými chemickými termíny, k nimž člověk (doslova) potřebuje slovník. Slovník tam byl a všechny moje kelímky s oblíbenými krémy na vrásky a na hydrataci a spoustu dalších užitečných věcí palmový tuk obsahovaly. Co budu tedy dělat? Asi budu muset najít nějakou jinou kosmetiku, kde není. Hmmm... to se lehce řekne. Po několikahodinovém úmorném hledání jsem našla jakousi biokosmetiku, na kterou bych ale potřebovala příjem arabského ropného šejka, a dobrou radu od jakéhosi nadšence přírodního životního stylu, že se máme mýt jádrovým mýdlem a krémy nepoužívat, protože dívky zdobí mládí a staré báby se za vrásky nemají stydět, protože na nich má být vidět moudrost. Ekologické nadšení mě už přešlo úplně, protože mládí mě už bohužel nezdobí a jako stoletá indiánská babička vypadat rozhodně nechci.

S jídlem to nebylo o mnoho lepší, protože, jak se ukázalo, ten olej dávají takřka do všeho, včetně věcí, o nichž bychom vůbec nepředpokládali, že se tam dává nějaký tuk.

Po celodenním sezení u internetu nás oba s manželem bolela záda i hlava a propadali jsme pesimismu, že buď můžeme používat palmový olej, nebo se odstěhovat na samotu, živit se výhradně vlastní zemědělskou produkcí a mýt sebe i nádobí říčním pískem. Nebo se na to vykašlat, protože to prostě řešit nejde. Takové neřešení ale zase vyvolává pocit bezmoci, že zase před něčím akorát zavíráme oči a snažíme se zlo nevidět... a že jsme všichni loutky v rukou velkých korporací a jejich finančních zájmů a že z toho nejde uniknout.

Když jsme o tom přemýšleli ještě několik dnů (a stále se pokoušeli hledat nové informace), pochopili jsme, že na celou věc asi musíme pohlížet trochu jinak. Megakorporace a jejich finanční zájmy nás samozřejmě ovládají stejně jako drtivou většinu malých obyčejných lidí. Určité řešení ale může spočívat spíš v mnoha drobných věcech, kdy se můžeme zachovat jinak, než jak po nás chtějí. Třeba místo marné snahy už nikdy nekoupit nic, co obsahuje palmový olej, aspoň někdy kupovat něco, v čem není. I když je to třeba dražší, někdy se to prostě udělat dá. A podporovat výrobce, kteří palmový tuk nepoužívají. Jejich seznam a seznam jejich výrobků se dá rozšiřovat postupně. Manžel začal vyrábět domácí kosmetiku. Kromě toho, že ho to baví, také víme, že palmový olej určitě neobsahuje. A já jsem zjistila, že mi jeho krémy vyhovují mnohem více než ty, které jsem si kupovala předtím, takže teď ty bývalé už skoro nepoužívám.

Asi se nám nepodaří palmový olej úplně vyřadit ze života, nemluvě o tom, že i kdybychom to nakrásně udělali, nevyřešili bychom samozřejmě ani zlomek procenta celého problému. Jistěže bych mohla být mnohem důslednější, více studovat složení všech výrobků (což se ostatně doporučuje) – a leckdy na to nemám ani myšlenky ani čas. Zatím jsem se neodhodlala k nějaké větší angažovanosti ve formě nějakých petic nebo práce v neziskovkách. Ale malé krůčky, které nepůsobí příliš velká omezení ani problémy, se mohou stát v mnohých případech řešením věcí, které vypadají zdánlivě neřešitelně (a netýká se to jen palmového oleje).

 

Autor: Veronika Ďuríčková | čtvrtek 29.1.2015 20:17 | karma článku: 11,81 | přečteno: 627x
  • Další články autora

Veronika Ďuríčková

Na Kypru se psem

30.3.2024 v 19:10 | Karma: 14,17

Veronika Ďuríčková

Německo

6.7.2020 v 17:49 | Karma: 19,86

Veronika Ďuríčková

Reportáž ze Srí Lanky

24.2.2020 v 19:03 | Karma: 16,27