Reportáž ze Srí Lanky
Bydleli jsme v Kandy, to je asi docela známé město, soudě podle různých rádců pro cestovatele a příruček. V penzionku na kopci, takže tam nesrmděla a neřvala auta. Naopak jsme měli krásný výhled z pavlače pokojíku.
Bohužel se tam nedají otvírat okna. Sice tu není moc komárů, ale zato všude plno nenechavých opic se šikovnýma pacičkama. Vlezou vám do pokoje během vteřiny a můžete mluvit o štěstí, když neodejdou s peněženkou nebo pasem. Nic moc. Jedna mi takhle vzala powerbanku. Sice starou a nakonec jsem ji díky duchapřítomnému zásahu našeho domácího dostala zpět, ale okno jsme už pak raději neotvírali. „V akci“ opici pochopitelně vyfocenou nemám. Když zrovna neúřadují ve vašich věcech, jsou fakt roztomilé.
KRÁLOVSKÝ PRALESNÍ PARK
Je přímo ve městě, skvělé místo na aklimatizaci, když přijedete z lednové Prahy do třiceti stupňů – je tam stín, mírný větřík, velmi přátelské počasí. Nejsou tam žádné davy, chodí tam spíš místní, turistů minimum, takže tam spíš potkáte nějaké lidi jen občas - opravdu klidné místo. Je to taková džungle s cestičkami, dá se tam narazit na lecjaký podivný útvar. Třeba tohle, co vypadá jako samorost.
Liána stará 200 let, v nejširším místě má průměr 2 metry, rozlézá se do dvou hektarů. (Samé dvojky, ale opravdu to tak je).
Naštěstí se tam moc nedalo zabloudit, jinak bychom si asi moc neporadili, informační ukazatele totiž vypadaly takto:
Na cestě byly opice, dají se krmit, vezmou si banán do jedné ručičky, ale hned si ho narvou do huby a dávají najevo, že mají ještě více ručiček a do každé se něco vejde. Tři kila banánů snědly za chvíli, ještě jsme se s nimi dělili o hroznové víno.
Tahle opice má bohužel možná nějakou nemoc (nevím), ale vypadala čile, jedla a vyprovázela nás nejdelší kus cesty, takže dostala nejvíc hroznů:
BOTANICKÁ ZAHRADA V KANDY
Je dost velká, skoro je problém ji za celé odpoledne projít, taky tam nejsou davy turistů.
Palmová alej:
Zvláštní křivé stromy (nevím, co to je):
Úctyhodná obrovská stromiska:
A dům orchidejí - tak barevné a fotogenické :)
SLONÍ SIROTČINEC V PINNAWALE
O tom jsme se předem dočetli protichůdné informace - že tam určitě máme jet a že tam v žádném případě jezdit nemáme. Že je úžasné vidět tolik slonů pohromadě, že to musí každý vidět, a že je to moc turistická atrakce a týrají tam slony. Nakonec jsme se rozhodli jet.
Je tam pohromadě opravdu úctyhodné množství slonů. Jsou to prý nemocní sloni, kteří by v přírodě nepřežili, a sloni odebraní ze špatných chovů. V každém případě mají veterinární péči, jsou zaopatření, mají jídlo, výběh a zajištěný program - dvakrát denně je ošetřovatelé vodí k řece na koupání. Sloni sice mají na nohách řetězy a ti chlapci, co tam pracují, stále vykládají, jak jsou sloni nebezpeční a musí je pacifikovat speciálním bodcem na slony, ale zdá se, že tím spíš ohromují návštěvníky (hlavně krásné návštěvnice), aby všichni viděli, jak jsou ti chlapci odvážní, že zvládnou tak nebezpečné zvíře, než že by jim chtěli doopravdy ubližovat. Navíc - asi tady mají sloni nejlepší možnou péči v daných podmínkách. Na zvířecí práva se tady moc nehraje. Koneckonců - řada lidí se tu má o dost hůř než ti sloni.
Za poplatek si můžou návštěvníci koupit koš s ovocem a krmit slona. Sloni se na "ovocné službě" střídají, aby na každého přišla řada jednou za týden (ovoce musí jíst); asi tam chodí rádi. (Někdy se dají i krmit slůňata z lahvičky, ale to jsme bohužel neviděli, protože zrovna žádná slůňata nemají.)
Slon čeká na ovocné krmení:
Ještě nikdy jsem nebyla tak blízko slona (a nikdy jsem neviděla, jak jí). Polyká ovoce celé, i banány (i se slupkou). Krmení je super - jen u toho trochu vadí agilní ošetřovatelé, kteří neustále chtějí nějaké peníze (za nic, jen tak, pro sebe) a jsou dost neodbytní.
Návštěvnice krmí slona:
Sloni jdou do řeky:
Tady je dozoruje ošetřovatel s bodcem na slony:
U řeky, kam se chodí koupat sloni, stojí hotel. Návštěvníci tam můžou přímo ze svých balkonků pozorovat slony - ocitnout se v džungli a ani nevytáhnout paty ze svého apartmánu. Sloni se otírají o stěny hotelu:
A tady si koupající se slon otírá zadek o kámen:
Odvádění slonů z vody - na některých jedou ošetřovatelé, na některých ne.
MATALE A SKALNÍ CHRÁM ALHUVIRA
Město Matale je v dojezdové vzdálenosti od Kandy (ono s těmi dojezdovými vzdálenostmi je to na Srí Lance trochu jak u nás na D1 - na šedesát kilometrů musíte počítat tak dvě a půl hodiny, to jen tak na okraj).
Hned za městem je buddhistický skalní chrám Alhuvira - je postavený skutečně ve skalách. Skalních chrámů je na Srí Lance víc, tenhle není tak obležený turisty, ale je tam toho k vidění dost a je dost slavný - podle legendy tam místní mniši vůbec poprvé sepsali Buddhovo učení.
Skalní chrám Alhuvira:
Nástěnné malby - nevím, co to je, ale podle všeho nějaké dobré bytosti:
V jedné ze zdejších jeskyní mají expozici pekla. Vždycky jsem myslela, že v buddhismu tresty a plameny pekelné nejsou, ale omyl, mají rozpracovaný systém všech možných pekel (studené, horké...), která ale (na rozdíl od toho křesťanského) netrvají věčně, takže hříšník ví, že za řekněme dvě miliardy sto milionů devět set dvacet pět tisíc sto patnáct let, čtyři měsíce, osm dnů, šest hodin a devatenáct minut bude venku. (Fakt to je takhle rozpočítané - nějakým složitým systémem, který se moc nedá pochopit.)
Čerti si mučení podle všeho náramně užívají:
Zlodějům se sekají nohy, lhářům trhá jazyk atd., jsou to naivistické figurky jak z venkovského strašidelného zámku, ale působí to dost děsivě. Prý tam vodí děti ze škol, aby se poučily a nezlobily. No nevím, mě na takové místo v dětství někdo přivést, tak dostanu leda tak neurotický tik a noční děs.
Pekelná chodba s figurami hříšníků:
Malá část spisů přepsaného Buddhova učení:
Sedící Buddha:
Buddhova stopa (soudě podle velikosti musel měřit asi tak deset metrů. Asi čím svatější, tím větší.)
Když vylezete po mnoha schodech na nejvyšší místo skalního chrámu, je odtamtud krásný výhled po okolí:
Tady manžel předstírá, že pomocí zavěšené klády rozezvoní obrovský zvon. Ve skutečnosti se na něj zvonit nesmí. Ale fotka je to hezká:
V Matale jsme se ještě podívali do hinduistického chrámu. Za mírný poplatek tam pro vás udělají nějaké požehnání, nakreslí vám svatou tečku na čelo a dají košík se svatým kokosem, ovocem a květinami. Svaté květiny bohužel zvadly už na zpáteční cestě v autě, ale svaté ovoce jsme ocenili druhý den cestou na letiště :)
Veronika Ďuríčková
Na Kypru se psem
Vybírat si destinaci podle toho, jestli tam může pes, nemusí být tak špatné. Můžete poznat zemi, kam by vás jinak vůbec nenapadlo jet, a teď si říkáte, jak jste ji mohli tak dlouho míjet. To je naše zkušenost z cesty na Kypr.
Veronika Ďuríčková
Německo
Není to aktuální výlet, byli jsme tam na dovolené loni. Památek je v téhle reportáži minimálně, ale zase tam je plechový drak, kostlivec v klobouku, lakotná ovce, graffiti nebo opravdový Terminátor. A africká diskotéka.
Veronika Ďuríčková
Procházka v karanténě na Vítkov
V karanténě jsem většinou seděla doma, a tak jsem si připadala při procházce na Vítkov, který máme za rohem, jako když jedu do Ameriky. Nemusí člověk nutně na Maledivy, krásně je i doma za rohem.
Veronika Ďuríčková
Reportáž ze Srí Lanky II
Druhá část fotoreportáže, která měla být vlastně první, protože je z loňska. Trochu víc o městech a lidech, ale i na přírodu se dostane. Místa: Negombo, Kandy.
Veronika Ďuríčková
Kořenov, Horní Polubný - fotoreportáž z Jizerských hor
Do Kořenova jsem se jako dospělá vrátila, když jsem objevovala místa z dětství - naši mě sem brali ještě v předškolním věku. Ušetřím vás naskenovaných fotek z dětství i vzpomínek; našla jsem tu ale spoustu zajímavých věcí.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Ceny Thálie 2024
Ve 31. ročníku Cen Thálie uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní...
Vondráčková a Preiss převzali Thálii, ovace sklidil Alfred Strejček
Udílely se divadelní Thálie. Uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní...
Tisíce lidí v Evropě se účastní propalestinských shromáždění. Sešli se i v Praze
Sledujeme online Tisíce lidí v sobotu vyšly do ulic v několika evropských městech při propalestinských...
Steaky na úkor stromů. V Amazonii už vykáceli plochu o rozloze Francie
Za odlesňovaním amazonského pralesa v Brazílii stojí zemědělské aktivity a chov dobytka. Údaje z...
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 582x
V posledních letech mě "chytlo" cestování a poznávání nových kultur a světů, chtěla bych v něm pokračovat, dokud finance a zdraví dovolí.
*********
http://www.dobretexty.cz
(české korektury a něco o psaní bakalářských prací)
******
http://www.punove.webnode.cz
(pohádky o zvláštních modrých konících - půních)
*********?
https://www.ukormorana.cz
(numerologické rozbory)