Kam až sahají Gregorovi?

Rozhodně dál než do třetí řady. Co je však mnohem vážnější? Jsou nepřehlédnutelní. Některé znáte z médií, jiné vám představily mé blogy. Osudy Gregorů a "Gregorek" vás zajímají, tak proč ve vyprávění nepokračovat.   

Úvod

Na počátku byl Benjamin

(Sochy z písku / Ta naše nadace česká)

(Ben Preuss, Mirek, ČR)

Začalo to jako v pohádce. Před sto lety žil v Plzni zámožný měšťan a významný pivovarník Benjamin Gregor, který měl syny Václava, Jana a Františka. Nejstarší – Václav, strojní inženýr ze Škodových závodů – byl vyslán na konci dvacátých let do Indie, aby zde vedl výstavbu velkého pivovaru. V Kalkatě poznal svou budoucí ženu – Paulu von Wittelsbach. Po roce známosti se vzali a během sedmi let se jim narodily čtyři děti.

  Když vypukla druhá světová válka, přesídlili do Velké Británie. Tady Václav bez velkého rozmýšlení využil nabídku pracovat v Benešově exilové vládě. Po osvobození se do staré vlasti nevrátili a on přednášel na univerzitách ve Skotsku. Od šedesátých let, kdy se rodina usadila v Londýně, přešel do služeb několika vlád Jejího Veličenstva.

  Nejstarší z jeho dětí se jmenuje Charles. Po absolutoriu na Oxfordu se upsal londýnské radnici. Díky sňatku s baronkou Henriette, sestřenicí Richarda Yorka Duncana, XI. lorda z Duncanu, získal v Británii tolik potřebný sociální status. Lordovy konexe mu dopomohly k nástupu na ministerstvo zahraničí. Zde udělal skvělou kariéru, kterou zakončil na pozici hlavního zahraničního poradce premiérky Thatcherové. Jak stoupala Charlesova prestiž, rostly i požadavky na jeho společenské aktivity. Na manželčino naléhání začali podporovat významné charitativní akce, což vedlo k založení nadace Old Silent London Foundation, jež cílí na kulturní, sociální a vzdělávací sféru.

  Jako člen britské delegace se zúčastnil mnoha mezinárodních jednání. Na nich se vídával s diplomaty z druhé strany železné opony. Několikrát navštívil pracovně i Československo, kde se mohl setkat s příbuznými. Charles sametovou revoluci uvítal. Rychle využil pracovních a rodinných kontaktů a v roce devatenáct set devadesát jedna spolu s manželkou zřídili v Praze pobočku londýnské nadace. Její hrdý název „The Golden Silent Prague Foundation“ jasně odkazuje na to, že jejími zakladateli jsou Gregorovi.

  Manželé stále žijí ve velkém domě v londýnské ulici Pelham. Jen léto tráví na zámku Duncanglenn, na rodovém panství Duncanů v hrabství Yorkshire. Na zasloužený odpočinek mají nárok, neboť se největší měrou zasloužili o to, že se rodinný klan vyšvihl mezi padesát nejbohatších rodin v Británii. Jak by ne, vždyť majetek společenství Duncanů a Gregorů je odhadován na tři miliardy liber!

  Charles a Henriette mají syna a o jedenáct let mladší dceru. Sir George, premiant z Oxfordu, je uznávaný odborník přes finance a schopný manažer. Brzy po studiích se dostal do řídicích struktur společností svázaných s jejich velkou rodinou. Tam krůček po krůčku stoupal až na vrchol mocné korporace. Lady Patricie se po studiích v Cambridgi vypracovala ve znamenitou právničku. Pak působila ve státní službě. Nyní tato krásná, inteligentní a nevyzpytatelná dáma pracuje pro rodinný klan.

  Druhým Benjaminovým synem byl Jan. Jeho dcera Vlasta, docentka na katedře anglistiky, která po otci zdědila vilku v plzeňských Černicích, si vzala chirurga Norberta Preusse. Ze svazku vzešli Ben a Jiřinka. Třetí pivovarníkův syn, František, měl dceru Janu. Osud tomu chtěl, že se ocitla v roce devatenáct set šedesát osm v Německu. Zůstala tam a v Augsburgu se provdala za speditéra Altenkopfa. Má s ním děti Thomase a Anitku.

  Z genealogie víme, že rodinné stromy nabývají nejrůznějších tvarů. Jak vidno, ten, který začíná Benjaminem Gregorem, se rozrostl hodně doširoka. Má větev anglickou, českou i německou. A jelikož Charles, Vlasta a Jana jsou pokrevními bratranci a sestřenicemi, jejich děti George, Patricie, Ben, Jiřinka, Thomas a Anitka jsou Benjaminovými pravnoučaty. Je chvályhodné, že navzdory vzdálenostem a nepřízni osudu vydrželo pouto rodinných svazků dodnes.

  I to je důvod, proč vám můžeme představit jeden rok ze života významné pražské nadace. Bude naplněn mnoha okamžiky přátelství, naděje, zrady a zklamání. Poznáme spoustu rozličných postav v čele s potomkem a jmenovcem slavného pivovarníka Benem Preussem. S ním si projdeme nesčetnými porážkami, neboť jenom ty vedou ke zdárnému konci.

Koláž 1

  A protože v ději zaznívá kromě češtiny také angličtina a němčina, zvolili jsme pro plynulé převyprávění jazyk nám nejbližší – jazyk český.

(první kapitola za tři týdny)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Luboš Vermach | sobota 24.10.2020 16:59 | karma článku: 24,89 | přečteno: 690x
  • Další články autora

Luboš Vermach

Studna

11.5.2024 v 16:59 | Karma: 4,64

Luboš Vermach

Silnice plné kliftonů

6.4.2024 v 16:59 | Karma: 11,53

Luboš Vermach

Polyamorikem proti své vůli

22.2.2024 v 11:37 | Karma: 25,26