Otazníky nad budoucností dětských skupin přetrvávají

V pátek 4. června proběhlo v PS 3. čtení vládní novely zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Proběhlo – ale na závěrečná hlasování nedošlo, a důležitá novela si tak na svoji cestu do Senátu ještě musí počkat.

Co vlastně dětské skupiny jsou? Představují alternativní formu péče o děti. Formu, která se těší velkému zájmu a oblíbenosti jak mezi rodiči, tak mezi obcemi, které si například nemohou dovolit financovat výstavbu mateřské školy na svém území, zároveň ale chtějí rodinám s dětmi nabídnout možnost využití předškolního zařízení výchovy a péče o děti.

Jako takové jsou dětské skupiny spásou pro rodiče, zejména rodiče samoživitele, kteří se chtějí – leckdy z finančních důvodů i musí – vrátit do práce. A řadu výhod nabízejí dětské skupiny i oproti mateřským školám: větší flexibilita či menší kolektiv jsou ty nejvýraznější.

Při projednávání zákona, který vznikl v dílně ministryně Maláčové, jsem se přihlásila k našim pozměňovacím návrhům, které by dětským skupinám v budoucnu pomohly zachovat alespoň šanci na přežití. Právě ji vládní novela, vyvolaná změnou financování (už nebude možné použít evropské zdroje), dramaticky ohrožuje. Více jsem o tom psala ve svém předchozím textu, který najdete pod tímto odkazem.

V čem naše „pozměňováky“, které chtějí šlamastyku když ne vyřešit, tak aspoň zmírnit, spočívají? První z těchto návrhů narovnává podmínky financování mateřských škol a dětských skupin a přiznává i dětským skupinám nárok na náhradu provozních nákladů. Druhý pozměňovací návrh pak zachovává možnost navštěvovat dětskou skupinu v malých obcích až do předškolního věku dítěte, což je pro menší obce zcela zásadní z hlediska uspokojení potřeb občanské vybavenosti na straně jedné - a udržitelnosti provozu dětské skupiny na straně druhé.

A proč vlastně má smysl bojovat proti tomu, aby vládní novela zasadila dětským skupinám drtivý úder? Je to jednoduché. Jednak proto, že se osvědčily – a když něco funguje, není proč to měnit. Důvodů je ale víc. Víte třeba, že každým rokem stoupá počet žádostí o umístění dítěte do mateřské školy, které jsou odmítnuty z důvodu nedostatečné kapacity? A že každým rokem přibývá rodičů, kteří musí řešit naprosto klíčovou a leckdy existenční otázku, jak zajistí péči o své dítě, zatímco budou v práci? Nové kapacity v mateřských školách stát pochopitelně nestíhá budovat. A stíhat to nebude ani po přijetí novely z pera ministryně Maláčové.

Dosud to bylo jednoduché: každým rokem přibývalo rodičů, kterým možnost umístit dítě do dětské skupiny vytrhla trn z paty. Vládní návrh, motivovaný změnou financování, bohužel vylévá s vaničkou i dítě a téhle „spasitelské“ úloze dětských skupin chce fakticky učinit přítrž. Ano, je nevyhnutelně nutné vytvořit systém nového financování, ruku v ruce s tím ale praktická likvidace dětských skupin jít nemusí – a jít nesmí. Kolegyně a kolegy se o tom pokusím přesvědčit ještě jednou.

Mohu jen doufat, že na argumenty ve prospěch dětských skupin budou v předvolební atmosféře slyšet i ti, které zatím svazovala přísná koaliční disciplína. Vždyť kdo z poslanců by chtěl na náměstích rozčileným rodičům vysvětlovat, proč právě jeho zvednutá ruka přispěla k tomu, že jejich potomek nebude mít kam docházet, že? Šanci vyhnout se podobným nepříjemným rozhovorům budeme mít nejspíš už ve středu 16. června, kdy dětské skupiny znovu přijdou na pořad třetího čtení.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Věra Kovářová | úterý 15.6.2021 7:31 | karma článku: 6,02 | přečteno: 160x