Dáma na rozcestí - a jak se žije gorolům
Nejvýchodnější výběžek Čech, místo setkání hranic tří republik: České, Slovenské a Polské. Z Prahy víc než 4 hodiny cesty autem. Na mapě lesy a osady se jmény jako je Půlgruň, Gírová, Sťaté, Bařiny, městečka Hrčava nebo Bukovec.
Internet vydá něco informací pro turisty, obrázky dřevěných chaloupek v krásné krajině, informace o zajímavých komunálních volbách v Hrčavě a o tom, kdy se krajem mihl vlk nebo medvěd. Nic z toho by nemohlo být vzdálenější tomu, jak tady lidé skutečně žijí. Nebo alespoň tak, jak to vnímám já.
Vlci tady sice dobrou noc nedávají, ale život tady byl i je tvrdý. Lidé žijící pod Slezskými Beskydami byli odpradávna zemědělci, pastevci a rolníci. Jablůnkovským průsmykem vedla důležitá obchodní cesta a současně to byla vstupní brána do Čech i pro vojska, která tudy kdy procházela. Pozůstatky opevnění (šance) se dodnes nachází nedaleko Mostů u Jablůnkova.
Chudá políčka dávala víc kamení než úrody, pastviny jen těžko uživily velké rodiny. Mladí lidé odcházeli za živobytím často do ciziny. Důležitým přivýdělkem bylo v minulosti i pašování. Pašovalo se všechno, co bylo zrovna v kurzu - a za každého režimu. Polský špiritus (líh), koně, dobytek, prádlo, za socialismu elektronika.
Významný vliv na zaměstnanost v regionu měl rozvoj Třineckých železáren (Werk) a výstavba železnice Bohumín-Žilina. Lidé už nemuseli tak často odcházet za prací do zahraničí a mohli současně dojíždět za prací i obhospodařovat svá políčka.
Většina obyvatel nejvýchodnějšího cípu republiky dnes nežije v osadách, ale v obcích. Obec Hrčava, ležící přímo na hranici s Polskem má přibližně 250 obyvatel, nedaleký Bukovec více než 1 400 a Mosty u Jablunkova více než 3 500. I nejmenší Hrčava má svoji školku a základní školu. Odhadem 30 % obyvatel regionu se hlásí k polské národnosti, v Mostech u Jablunkova i Bukovci jsou proto školy s polským vyučovacím jazykem. Většina obyvatel rozumí polsky, starší a střední generace si uchovala gorolské nářečí. Zásluhou národopisných souborů se gorolskému nářečí učí i děti.
Za dalším studiem musí studenti dojíždět téměř třicet kilometrů do Třince a pak dál – do Ostravy, Brna nebo Prahy. Kdo vystuduje jaderné inženýrství, už se domů těžko vrátí. Pokud ano, bude se živit něčím jiným.
Říká se, že pod horami je gorol blíže Bohu i nebi a že teprve tam je opravdu šťastný. Platí to i dnes?
Jak se dnes žije lidem v nejvýchodnějším cípu České republiky jsem poznávala na příběhu čtyř sourozenců. Jména ani příjmení nejsou důležitá, ale myslím, že nejenom místní budou vědět, kdo to je.
V městečku kousek od místa, kde se setkávají hranice tří republik, se narodili čtyři sourozenci. Tři sestry a chlapec. Sotva dospěli a dokončili studia, rozletěli se do světa. Nejstarší sestra do Anglie, další do Skotska, bratr do Kanady a poslední sestra nejblíže – na vysokou školu do Prahy.
Daleko od domova žili roky. V žádném parku ani v lesích ale nebyla tráva tak voňavá, louky tak krásné a lesy na podzim tak barevné, jako jsou ve Slezských Beskydech. Postupně se po letech začali vracet domů. S sebou přivezli něco peněz a hodně zkušeností. Dnes je jim okolo třicítky. Naučili se stát na vlastních nohách a postarat se o sebe.
Bratr se věnuje práci se dřevem, s jednou ze sester koupili turistickou chatu a postupně ji citlivě renovují. Mladý muž se věnuje rekonstrukci a sestra má na starosti provoz a pronájem pro turisty. Další sestra ještě cestuje a věnuje se malbě. Její obrazy zdobí každý z domů, kde sourozenci působí.
Nejstarší sestru si nové zaměstnání vybralo samo. Jednou měla sen, kdy se jí zdálo, že má kavárnu a pražírnu kávy. Do té doby znala kávu tak na úrovni zákazníka Starbucks. Vystudovala baristické kurzy a kurzy pražení kávy, pořídila si vlastní pražírnu a s pomocí bratra postavili malou dřevěnou kavárnu s výhledem do údolí. Postupně si ji našli nejenom turisté, kteří okolo prochází, ale i odběratelé kávy. Současně provozují s bratrem i další ubytování pro turisty.
Čtyři sourozenci, každý jiný. Drží ale spolu, vzájemně se doplňují, podporují se a současně stojí na vlastních nohách. Šikovné ruce a zdravý rozum. Nezbývá, než jim přát, ať se jim daří a ať stojí vzájemně při sobě.
Tak takhle nějak se žije v nejvýchodnějším výběžku České republiky.
Blanka Veltrubská
Historická vsuvka – Jak to bylo v Bílé Vodě?
Znásilnění, porod, utržená ruka a osudy řádových sester za socialismu. K tomu něco o závislostech, svěcení žen a tajemství podzemní církve. Také o tom je kniha nesoucí jméno obce u polských hranic.
Blanka Veltrubská
Historická vsuvka – Centralizační a internační klášter Králíky
Věznění bez soudů, nucená práce v kraji hlubokých lesů. Jako by každý režim v temných dobách naší historie zametal do nejzazších koutů republiky to, co se mu nehodilo. I takový může být pohled na Jesenicko-Králický výběžek.
Blanka Veltrubská
Historická vsuvka – temná doba v temném kraji
Mučení, upálení, stětí, věznění bez soudů v kraji hlubokých lesů a čisté vody. Jako by každý režim v temných dobách naší historie zametal pod koberec lesů to, co se mu nehodilo. I takový může být pohled na Jesenicko.
Blanka Veltrubská
Dáma na rozcestí – kdy jindy, když ne teď?!
Před usnutím se mi honily hlavou útržky z celého dne. Byl to parádní den, ale dobře se mi nespalo. Házela jsem s sebou v hamace jako ryba v síti. Svoji spolunocležnici jsem určitě budila.
Blanka Veltrubská
Dáma na rozcestí – jak se vaří dobrá nálada
Bylo studené podzimní ráno, slunce neochotně poslalo první paprsky na zem. Po nočním společníkovi nezbyly v trávě stopy, překryla je rosa.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Záplavy v Rumunsku mají oběti na životech, evakuaci chystá Polsko i Rakousko
Extrémní počasí zasáhlo kromě Česka i další části Evropy. Na jihovýchodě Rumunska zahynuli v...
Kvůli riziku záplav jednala Ústřední povodňová komise
Přímý přenos Déšť neustává, hladiny řek v České republice stoupají a míst s nejvyšším stupněm povodňové aktivity...
V hlavní roli přehrady. Deště nasytily půdu, přestat pršet může jen na západě
Sledujeme online V České republice od čtvrtka prší a zklidnění se nedá očekávat ani o víkendu. Nejhorší situace je i...
Chci dvě země místo krajů, říká jihomoravský lídr SPD, Trikolory, PRO a Svobodných
Nejvyšší politické funkce dosáhl Zdeněk Koudelka v barvách Sociální demokracie jako poslanec, kdy...
Prodej pozemky pro bydlení, 1 930 m2 - Frýdlant - Albrechtice u Frýdlantu
Frýdlant - Albrechtice u Frýdlantu, okres Liberec
2 990 000 Kč
- Počet článků 114
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 377x