Tak se hospodaří v EU

Litva uzavřela svoji jedinou jadernou elektrárnu. Pokrývala většinu spotřeby elektrické energie této země. Od této chvíle je Litva již plně závislá na dovozu veškerých energií. Splnila přání EU a svým občanům tím dala dárek v podobě 30% zdražení elektřiny.

Litva se při vstupních jednáních do EU zavázala odstavit svoji jedinou jadernou elektrárnu. Zřejmě by slíbila cokoliv, aby tehdy bruselským úředníkům vyhověla. Dostala za to nějaké peníze, pravda, ale ty určitě do energetiky nevložila. Nemusí být člověk ekonomem, a přesto nevěřícně kroutí hlavou.

Litevská jaderka byla stejného typu jako ta v Černobylu. Všichni ví, že katastrofa, ke které došlo na Ukrajině, nebyla primárně způsobena technickou závadou či problémem způsobeným samotným principem těchto jaderných reaktorů. Léta pracovaly spolehlivě a určitě by tak konaly i nadále, nebýt lidské chyby, šlendriánu, kterého se vědomě dopustili operátoři v Černobylu. Nikdo si samozřejmě nedělá iluze o ruských bezpečnostních opatřeních a hlavně jejich dodržováním. Ale technika časem postoupila a řídicí systémy těchto starých reaktorů jdou nyní určitě spolehlivě rekonstruovat. Relativně úspěšně tím vyloučit lidský faktor, který více méně zapříčiní většinu problémů. Nejsou snad tisíce jaderných hlavic po celém světě větší hrozbou? Litva má přístup ke všem nejmodernějším technologiím, řídí se evropskými předpisy, nevěřím, že se elektrárna nemohla modernizovat. Ale v Bruselu se rozhodli. Nevím, nakolik jsou bezpečné elektrárny západoevropské, ale mám pocit, že fungují také již dost dlouho. Někteří Němci již prozřeli a ohlásili prodloužení života svých jadrených elektráren. A Litva rozhodně nepatří mezi tak ekonomicky silné země, ketré si můžou dopřát ten luxus jako Rakušané, kteří svoji jaderku nedostavěli a elektřinu nakupují (z jaderných elektráren) z ciziny.

EU donutila jednu ze svých členských zemí zlikvidovat svoji elektroenergetiku. Co na tom, že se stala plně závislá na dovozu elektrické energie ze sousedních zemí, nejvíce z Ruska. Důležité je, že si Brusel udělal čárku. Ukolébáni současnými relativně nízkými cenami elektřiny si litevští politici plácají po zádech, jací jsou pašáci, možná prý i ušetří. Ale žádná energie nezlevňuje dlouho, je to jen otázka času, kdy se cena vyhoupne zpátky a potom Litevci zapláčou. Zlikvidovat jakýkoli vlastní energetický zdroj bez náhrady je v době, kdy je Evropa skoro úplně závislá na dovozu ostatních zdrojů energií, navíc z politicky velice nestabilních částí světa, na pováženou. Nemyslím si, že v době hospodářské recese, je vhodné dělat takováto gesta. Nemáme na to, Evropa na to nemá.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Vavřík | pondělí 4.1.2010 7:00 | karma článku: 22,72 | přečteno: 2784x