Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zadal, nebo nezadal si Frank s mafií?

To se ptají média dodnes. The Voice (Hlas), jak se mu říkalo, byl ale především úžasný charismatický zpěvák, který jako první z pop music způsobil mezi fanynkami davové šílení.12. 12 by bylo Franku Sinatrovi sto let.

 

V době své slávy
(rollingstone.com)

Sinatra je se sto padesáti miliony desek dodnes jedním z nejprodávanějších umělců všech dob. Kromě toho získal za roli vojína Angela Maggia ve válečném dramatu From Here To Eternity dokonce filmového Oscara. Přitom byl paradoxně ze služby v armádě osvobozen. Důvodem byl děravý ušní bubínek a maniodepresivní psychóza, kterou po celý život trpěl.

 

Už jako chlapec nosíval klobouk, ale ještě předtím - jako Bing Crosby - námořnickou čepici
(cbnews.com)

 

Drsňák s modrýma očima
Frankův otec se přistěhoval do Ameriky ze Sicílie a nějaký čas se živil jako boxer. Později byl hasičem. Matka pocházela z Janova a v USA mívala občas problémy se zákonem kvůli nelegálním potratům, kterými si finančně přilepšovala. Frank byl jejich jediné dítě. Když se narodil, vážil skoro šest kilo a museli mu pomáhat na svět kleštěmi, což mu přivodilo jizvy na levé tváři, krku a uchu, včetně již zmíněné perforace ušního bubínku. V dětství mu učaroval zpěvák Bing Crosby, takže si už jako teenager koupil stejnou námořnickou čepici a po hospodách tajně zpíval jeho písničky. Noty se až do smrti nenaučil. Přivydělával si také jako poslíček, číšník, plavčík a dělník v loděnici. První profesionální kapelou, která ho přijala, byla parta trumpetisty Harryho Jamese, s níž nazpíval i desku From The Bottom Of My Heart, které se ovšem neprodalo ani osm tisíc kusů. U nás by za to sice dostal Zlatou desku, ale v Americe to byl propadák. V roce 1940 přestoupil ke známějšímu orchestru Tommyho Dorseye a konečně se stal slavným. Mezi posluchače populární hudby tenkrát patřili spíš dospělí. Do Sinatry se ale zbláznily dívenky. Učaroval jim hlavně jeho vzhled gentlemana s modrýma očima a s chováním drsňáka. Nezaměnitelným však byl především jeho hlas a frázování.

 

Od mikrofonu NBC s pohledem pro fanynky
(plasticosydecibelios.com) 

 

V roce 1947 s první dámou USA Eleanor Roosvelt 
(wikimedia.org)

 

 

V 60. letech s prvním mužem Ameriky J. F. Kennedym 
(fanpop.com)

 

Gangstery v podstatě obdivoval
Frank Sinatra byl často obviňován z kontaktů s mafií. Nikdy mu sice nebyly prokázány, avšak jeho nejmladší dcera Tina tvrdila, že její otec a mafiánský boss Giancana pomohli zvítězit Johnu F. Kennedymu v roce 1960 v důležitých primárkách tím, že získali hlasy odborů. Robert Kennedy důrazně upozornil bratra, aby si od kamaráda zpěváka udržoval odstup. Sinatrův spis u FBI měl dva tisíce čtyři sta tři stran a její ředitel J. Edgar Hoover ho nepřestal podezírat (podle Franka Sinatry prý byla vytvořena postava Johnnyho Fontaina v Puzově Kmotrovi). Frankovi přátelé připustili, že do jisté míry gangstery obdivoval, ale že by se na šikmou plochu zlákat určitě nenechal. Tím spíš byl Sinatra háklivý na to, když se ho na jeho mafiánské kamarádíčky ptali novináři a neváhal je za to napadnout, kvůli čemuž měl problémy nejen v USA, ale i v Evropě. 
Až do začátku 70. let podporoval Frank demokratickou stranu, pak se stal obdivovatelem konzervativců a Ronaldu Reaganovi přispěl na předvolební kampaň dokonce čtyřmi miliony dolarů. Od mládí se také neskrýval ze sympatií k Afroameričanům.

 

S kolegyní Ellou Fitzgerald
(youtube.com)

 

V roce 1960 v Las Vegas se Sammy Davisem juniorem (vlevo) a Deanem  Martinem (vpravo)
(mydailynews.com)

 

Odešel, aby se vrátil
V roce 1971 ohlásil Frank odchod na odpočinek. Spíš to ale byl obchodní trik, poněvadž se poté ještě několikrát úspěšně vrátil. Jeho kariéra pokračovala až do 90. let a mezi zvlášť povedené projekty patřilo album Duety, kde si mimo jiné zazpíval s Tony Bennettem, Charlesem Aznavourem, Barbrou Streisand, Arethou Franklin, Glorií Estefan a Bonem z U2. Naposledy vystoupil na veřejnosti v roce 1995 na koncertě, uspořádaném k jeho osmdesátým narozeninám. Při zpěvu písničky New York, New York však už musel podpořit jeho hlas sbor a paměť čtecí zařízení.

 

V roce 1969 s Elvisem Presleym
(elvispresleymusic.com.au)

 

Poslední roky býval Sinatra často hospitalizován se srdečními a dýchacími potížemi, vysokým krevním tlakem, zápalem plic a rakovinou močového měchýře. Trpěl i demencí. Zemřel 14. května 1998 v nemocnici ve West Hollywoodu za přítomnosti své manželky Barbary, která ho izolovala od dětí, což jí nezapomněly. V noci po jeho smrti se na jeho počest změnila světla na Empire State Building z bílé na modrou a na bulváru Las Vegas Strip byla ztlumena. Pohřeb se konal v římskokatolickém kostele v Beverly Hills za účasti čtyř set hostí (mezi nimiž byl i Gregory Peck a Tony Bennett) a několika tisíc fanoušků. Sinatra byl pohřben s upomínkami od rodiny, včetně láhve Jacka Danielse, kartonu cigaret Camel, zapalovače Zippo, čokoládových bonbonů Tootsie Rolls, plyšáků a psích sucharů v kalifornském Cathedral City.
 

A na závěr ještě pár fotografií a zajímavostí

S Burtem Lancasterem (vlevo) v oscarovém filmu From Here To Eternity (1953)
(hollywood-elsewhere.com)

 

 

A se svým Oscarem za vedlejší mužskou roli
(ireport.cz)

 

Starší, ale pořád ještě optimistický...
(fanpop.com)

 

Poslední koncerty by bez pomoci asi nezvládl
(belfasttelegraph.com.uk)
 

 

 

Zajímavosti
+ Narodil se 12. 12. 1915 v Hoboken ve státě New Jersey, zemřel 14. května 1998 ve West Hollywoodu 
+ Během své kariéry získal deset cen Grammy, byl uveden do Síně slávy big bandů a jazzu a v roce 2001 ho BBC Radio 2 jmenovalo Největším hlasem 20. století
+ Sinatrovy hity: Come Fly With Me, The Girl From Ipanema, Strangers In The Night, It Was A Very Good Year, My Way, New York, Vew York, Night And Day, The Lady is A Tramp
+ Jeho starší dcera Nancy udělala šlágry z písniček Jackson a These Boots Are Made For Walkin (u nás ji zpívala Yvonne Přenosilová, jako Boty proti lásce). S otcem měla velmi úspěšný duet Somethin´ Stupid 

 

Jeho ženy a děti
První manželku Nancy Barbat poznal v New Jersey, kde vyrůstal a měl s ní děti Nancy (1940), Tinu (1944) a Franka Jr. (1948). Z dalších tří manželství už žádné potomky nesplodil. Druhou Frankovou manželkou byla filmová herečka Ava Gardner. Vztah s ní byl krásný, ale současně ho ničil. Po rozvodu měl románky s Marilyn Monroe, Kim Nowak, Sophií Loren ad. Poté si vzal Miu Farrow. V době svatby jí bylo jedenadvacet, jemu padesát. Brzo mu ale utekla za Beatles do Indie. V roce 1976 se Frank oženil počtvrté. Jeho poslední manželkou se stala Barbara Marx (někdejší žena Zeppa – nejmladšího z pětice bratří Marxů), s níž dožil.

 

 

Jeho třetí žena Mia Farrow byla v době svatby jedenadvacetiletá, jemu bylo padesát
(mydailynews.com)

 

Čtvrtá manželka Barbara Marx ho při odchodu z tohoto světa držela za ruku. Frankovým dětem to neumožnila
(anusha.com)

 

P.S.
Sérii koncertů v Brně, Ostravě a v Praze na Sinatrovu poctu zorganizoval český swingový zpěvák Jan Smigmator. 

 

Jan Smigmator
(americkecentrum.cz)

 

A na konec ještě pár písniček:
My Way: http://jdem.cz/buywz4Something Stupid: http://jdem.cz/buyw23For Once In My Life: http://jdem.cz/buyw32

 

Autor: Vašek Vašák | sobota 12.12.2015 2:15 | karma článku: 20,43 | přečteno: 547x
  • Další články autora

Vašek Vašák

Tragicky vykoupená genialita

Životopisný román Já, Vincent je strhující a poctivé dílo. Spisovatel, scenárista a herec Jiří Žák ho „vyseděl“ mnohaletým studiem reálií, malířovými dopisy i událostmi, které postavil van Goghovi život do cesty.

8.12.2020 v 15:57 | Karma: 10,97 | Přečteno: 356x | Diskuse| Poezie a próza

Vašek Vašák

Taxmeni 50 let

Původně hráli něco mezi bluegrassem a folkem, pak moderní i military country. Od okamžiku, kdy se sešli poprvé, uplynulo padesát let!

12.8.2020 v 8:55 | Karma: 17,61 | Přečteno: 558x | Společnost

Vašek Vašák

Lustig znamená veselý

Hana Hnátová, sestra spisovatele Arnošta Lustiga, přežila Terezín, Osvětim i Mauthausen a dnes, ač téměř pětadevadesátiletá, o svých zážitcích vypráví.

22.4.2019 v 13:05 | Karma: 19,32 | Přečteno: 422x | Kultura

Vašek Vašák

S nemocí se nebojuje

Petru Hanáčkovi oznámili lékaři, že má rakovinu. Bylo mu pětačtyřicet let. On však odmítl devastující operaci, a za pomoci své manželky Martiny se rozhodl vyléčit se.

26.11.2018 v 19:54 | Karma: 29,91 | Přečteno: 2771x | Diskuse| Společnost

Vašek Vašák

Fanoušci musejí být šílení

S Tour de France mám trochu problém. Na jedné straně obdivuju umění jezdců, na druhé straně moc nevěřím, že ho dosahují bez podpůrných prostředků. Nejvíc mě ale irituje chování diváků a nechápu, proč ho pořadatelé tolerují.

25.7.2018 v 15:40 | Karma: 20,08 | Přečteno: 885x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1232x
Jsem hudebník, novinář a (s prominutím) spisovatel. Vystudoval jsem SPŠE Hořovice a Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř J.Ježka) - obor zpěv a skladba. Tři roky jsem byl projektantem, pak (vlastně až dodnes) muzikantem. Napsal jsem řadu písní pro naše přední zpěváky (V. Špinarová, H. Zagorová. J. Korn ad.), mé album Masky se stalo exponátem Muzea Vl. Vysockého v polském Koszalinu. Zkomponoval jsem hudbu k několika americkým filmům (Stockholm Syndrome, Goreality, Pill Word, Jesus Now). Jako interpret jsem vystupoval 10 let v asi tisíci představeních dvojice Šíp – Uhlíř, zpíval jsem i s několika skupinami. Do nedávna jsem byl kapelníkem legendárního undergroundového "sdružení" Aktual (ke spolupráci s M. Knížákem mě přivedl textař Z. Rytíř). Od roku 1991 jsem i novinářem. Byl jsem redaktorem Xantypy, Týdeníku Televize, šéfredaktorem hudebního internetového časopisu www.make.cd. Psal jsem (event. píšu) do Mladého světa, Ahoje na sobotu, Reflexu, Koktejlu, Time In, Sportu, Receptáře, Xantypy atd. Vyšlo mi 7 knih (do dalších jsem přispěl), Pouť za černým Kristem obdržela cenu M. Ivanova za Knihu literatury faktu 2005-07.