Australské vyučování: "Párky prskají ppp" a jiné

Můj chlapeček začal na konci ledna (to tady začíná nový školní rok) chodit do školy. Nyní se výuka přesouvá domů, podobně jako v Česku, a tak nám doma přibyly všechny jeho sešity a knihy, které normálně zůstávají ve škole.

A také samozřejmě přišly instrukce od paní učitelky.

Už od začátku školního roku se od rodičů k mému překvapení vyžadovala spolupráce a aktivní pomoc. Nejen že je co chvilku nějaká tombola a domů dítě nosí slosovatelné lístky (cena jeden za dolar), ale má do školy často něco přinést, vyfotografovat,  vypracovat, nachystat, ba dokonce i něco uvařit nebo upéct. Je jasné, že toto tak malé děti udělat nemohou, a tak nastupuje na řadu (a do práce) rodina.

Každý týden se nyní probírá jedno písmenko abecedy. A to ne postupně od A do Z, ale podle častosti výskytu v četbě. Tedy tak, aby se školáček naučil co možná nejrychleji číst.

uloha
pismenko d
citanka

Školni docházka zde začíná dříve než v Česku a většina dětí má při nástupu 5 let, ale některé i méně. Škola je od 9 do 3 hodin, což se nám zdá dlouho, a mé dítě si stěžuje, že už mu pak nezbývá žádný čas na hraní.

Tento  podle mě dlouhý čas vyučování je  přerušován častými přestávkami. V areálu školy je hřiště, zahradní domek a pískoviště, a tak jsou podle počasí děti hodně venku.

I vyučování je docela pestré a naše paní učitelka hodně akční. Každý týden něco s dětmi vaří nebo peče přímo ve třídě.

Tak například v týdnu "T" dělali Terrific Tiger Toasties, tedy zapečené chleby s pruhy, které namalovaly pomocí rozteklého sýra a burské pomazánky. V  "M" týdnu pekla paní učitelka muffiny, v "R" týdnu dělaly rocky road z rozpuštěné čokolády, do které kladly na kousky nakrájené žužu a marshmallows, což se pak celé dalo do ledničky ztuhnout. V týdnu, kdy se probíralo "S", paní učitelka udělala na malém vařiči a pánvičce párky, které na horkém oleji prskaly, a tak je pojmenovala  Super Sizzling Sausages a děti se naučily písničku: Sausages are sizzling sss..... Sausages are sizzling sss... Sausages are sizzling sss.  Let the ES say  S. Český překlad by asi musel znít jinak, napadá mě jen: párky prskají ppp, párky prskají ppp, párky prskají ppp, P zní jako P. Ach jak je ta čeština snadná!

V týdnu "A" zase byli mravenci na jablku: Ants on the apple  eee, ants on the apple eee, ants on the apple eee, let the A say E. A z toho se naučili, že A se čte jako E.

V týdnu "C" jsme se naučili básničku, že Catapillar is coughing kkk, Catapillar is coughing kkk, Catapillar is coughing kkk, let the SÍ say K. (Housenka má kašel kkk, housenka má kašel kkk, housenka má kašel kkk, SÍ se vysloví jako K).

A ještě tu máme každotýdenní  Show and tell (Ukaž a vypravuj) - každý týden na jedno písmeno. Tady přichází na řadu fantazie dítěte (eventuelně moje). Má něco do školy přinést, co začíná na probírané písmeno, a o tom pak třídě vyprávět. Snažíme se být pokud možno originální a zajímaví! Takže synek nesl velkého pruhovaného hada na S týden, knížku o Africe na A týden, cibuli na O týden, králíka plyšáka na R týden.

Chybí zde klasická výtvarná výchova, jak ji znám ze školy já.  Místo toho si tak různě vyrábějí z papíru, vymalovávají a slepují. V týdnu "F" vyrobil papírovou žábu (frog), v týdnu "C" housenku a tak podobně. Vše to nosí domů a již máme za těch pár měsíců pěknou sbírku.

Abecedu, psaní a výslovnost se, co můžu vidět, učí zpaměti, podobně jako my, nerodilí mluvčí. Každý týden se má nazpamět naučit tři slova, teď máme they, she, and. On si to musí prostě vizuálně zapamatovat. A pak sám vyjadřuje pochybnosti nad logikou anglického jazyka. 

nova slova
nova pismena

Každopádně učení doma nám jde, materiály ze školy vyzvedávám na 14 dní dopředu vytištěné i s podrobnými  instrukcemi. Paní učitelku máme k ruce na mailu nebo telefonu, kdyby bylo potřeba. A k tomu všemu my, určitě tady v okolí jako jediní, využíváme k výuce i UčiTelku České televize.

 

 

 

Autor: Hana Van Soest Jarocka | neděle 24.5.2020 12:22 | karma článku: 29,10 | přečteno: 1032x