Austrálie. Summit G20 – O tom, co jste asi nevěděli

Nedávno byly oči celého světa upřeny na krásné australské město Brisbane. Ne pro jeho moderní architekturu, kypící život, zářivé slunce nad téměř stále modrou oblohou, nýbrž  kvůli politické události světového významu – Summitu G20. Jinak se tato událost pochopitelně jeví politikům, novinářům, televizním divákům či čtenářům denního tisku, jinak obyvatelům samotného města. 

Nad hlavou přelétávala vojenská letadla a vrtulníky, na moři kotvily ruské válečné lodě a kdoví co ještě.......Na ulicích samí tajní policisté, security, na střechách ostřelovači. Uzavírky, zátarasy, pozrušované autobusové linky. Až z toho všeho máte takový stísněný pocit.

Celé  křídlo jedné z největších nemocnic v Brisbane bylo uzavřené a rezervované výhradně pro světové vládce.

Australská vláda si pronajala šestnáct limuzín mercedesů, které by odolaly bombovému útoku.

Přiletěli státníci, prezidenti, premiéři, politici, finančníci, bankéři a další a další. Největší seskupení představitelů mocností světa, jaké kdy Austrálie viděla.

Konference  G20  se zúčastnilo na 4000 delegátů a asi 2500 novinářů. Na pořádek dohlíželo na 6000 policistů a asi 600 dobrovolníků.  K tomu 900 vojáků a dalších 1000 v záloze. Centrum města se proměnilo v červenou zónu s "checkpointy", kamerami, mobilními rentgeny a psy detekující exploziva.  Pro Austrálii to byla největší policejní mírová akce v dějinách.

Pro vnitřní město byl vyhlášen den volna. Vše, co mělo ruce a nohy, opustilo Brisbane a odjelo  raději z města pryč.

Bezpečnostní tým amerického prezidenta nařídil vyklidit a vystěhovat nábytek, lůžkoviny  i zrcadla  v celém patře hotelu, kde bude Barack Obama přebývat, a instalovali své elektrické rozvody a telefonní linky, a to z důvodu možné špionáže.

Vladimir Putin si přivezl  svého ochutnávače. Jako v antickém Římě, aby jídlo jemu servírované  nebylo náhodou otrávené.......

Pro obyvatele a návštěvníky  města byl sestaven seznam asi sedmdesáti zakázaných věcí. A tak se do centra města nemohlo se zbraněmi, praky, kušemi, harpunami a biči, ohňostroji, skleněnými lahvemi a nádobami, plechovkami, vejci, kameny a velkými transparenty. Člověk by se dostal do nesnází s policií, pokud by nesl moč, zvířecí trus nebo dokonce hada. Na řece Brisbane nebyly dovoleny lodě, kajaky, kánoe a vodní skútry. Dokonce i pomůcka pro neplavce, stará dobrá "nudle" z pěnové hmoty byla na seznamu zakázaných věcí. Nesměli se pouštět draci nebo modelová letadélka.

Skupina asi padesáti  rozlícených  aboridžinců spálila v parku nedaleko centra australskou vlajku, neboť se cítili uraženi výrokem  australského premiéra "o Austrálii před příchodem Evropanů jako o pusté zemi".

Brisbane ale pusté rozhodně nebylo. Centrum města obsadily týmy cizinců ze zemí G20. Servírky si stěžovaly, že někteří zákazníci nedávali tringeld. Zato manažeři klubů pro pány si mnuli ruce. Především delegáti ze Saudské Arábie jim prý zajistili nadmíru ziskový víkend.

A došlo i na mazlení s koalou!

No a nyní zase všichni zpět do normálu. Obyčejní obyvatelé Brisbane si oddychli. Na pár dní bylo jejich město centrem světa, avšak jsou vesměs rádi, že se život vrací do starých kolejí a všechno bude fungovat  tak, jak jsou zvyklí.

Autor: Hana Van Soest Jarocka | pátek 21.11.2014 12:17 | karma článku: 25,35 | přečteno: 1416x