Austrálie: Jak jsme dojeli do háje!
.....zdejší toaletu!
Proč zrovna já, kulturní a společenský tvor milující cvrkot měst a rušný životní styl, skončím zas v jakési zastrčené díře?
I když i jakákoli zastrčená díra se ve srovnání s tímhle místem jeví jako životem pulsující metropole!
"Ani tam nechoď," prohodí jen tak mimochodem poté, co stav WC obhlédl. To mě zarazilo.
Tedy pokud On už pronese něco takového, znamená to, že to teda musí být opravdu strašné místo.
"Tak já si čapnu tady za to mraveniště," zakňourám nešťastně.
"Termitiště," opravuje mě hbitě.
"Á, dyť je to jedno, kopa mravenců jako kopa mravenců," kontruju otráveně.
V tomto "kempu" jsme sami. To mě nepřekvapuje.
Jsme u tzv. roadhouse. Český překlad? Nic přiléhavého mě bohužel nenapadá. Dá se tu natankovat benzín, dá se tu najíst a napít. Motorest snad? No to je ale hÓOOOOOdně nadnesené!
Jinak je to ovšem a především obrovská dobytčí stanice.
Servis je určen hlavně tirákům, kteří křižují tuhle pustou krajinu dnem i nocí, a příležitostným dobrodruhům.
Kdo chce, může si za roadhousem na rozlehlém prostoru za malý peníz postavit stan. Jsme zde právě uprostřed sezóny! Ta, pokud se tak vůbec dá nazvat, je tu v období sucha a zimy. Sucho, prosím, během dešťů jsou cesty zaplavené nebo prostě nesjízdné, a to i pro terénní auta, to chápu, ale zima? Jaká zima? Vždyť dneska je pětatřicet stupňů! Potím se jako prase! V létě zde musí být nepředstavitelný hic! A navíc ta nehostinná, monotónní, vyprahlá krajina. Nevidím nic zeleného ani hezkého. Jsem zasažena tou strašnou izolací. Tou samotou. Tomu se říká naprosté odříznutí od světa. Drsné podmínky pro život lidí. A i pro dobytek, který chovají.
Ujeli jsme více než dva tisíce kilometrů, ale široko daleko není nic, na čem by mé oko spočinulo, pokud tedy nepočítám hroudy hlíny - mraveniště (pardon termitiště)! Všude červený písek jemňoučký jako prach, který se lepí na tělo i na všechno ostatní. Do civilizace (obchody, úřady, služby, nemocnice, restaurace, kino apod.) je to asi pět hodin jízdy autem. No prostě místo pro dovolenou jak vyšité.
Benzín je v těchto končinách čím dál tím dražší. A led do kempinkové ledničky jakbysmet. Pytlíky čím jsou menší, tím jsou neúměrně dražší. Pět dolarů za pár kostek ledu, to je síla!
Prý je to zde ale oblíbená lokalita pro rybaření. To je fajn, třeba se poštěstí chytnout si večeři. Vypravím se tedy k řece obhlídnout situaci.
Jenže místo řeky naleznu jen vyschlé koryto. Zapomněli mi říct, že řeka je tu jen někdy, převážně po dešti, teď je ale samozřejmě vše suché jako troud.
Ač se nabízí možnost zajít zde na jídlo na nějaký místní pokrm (například hamburger z přejetého klokana), já se rozhodla vařit. Když kempink, tak kempink!
“Prosím tě, podej mi z lednice ten kabanos," požádám slušně. Nic. “No tak, potřebuju ten kab....," přidám na hlase. Zase nic. To dělá schválně jakože neslyší!? Otočím se a......? Ve výšce mých očí na mě civí chocholatý kukuč, dvě malá blízko sebe posazená očka a k tomu pootevřený ostrý zobák! To nebude.....asi..... ehm.........můj manžel.......!!
Ne, manžel to skutečně není. Ten už asi sedí na zahrádce s půllitrem. Toto je pštros! No ten mi tu akorát chyběl!
A hurá hurá žene se hnedka k mému polnímu vařiči! Dlouhý krk strká do hrnce, až zobák škrká o dno. Tak to ne: "Hele, běž někam jinam," odháním družného opeřence. Marně. Rád zůstává. Jinam jít stejně nemůže, nikdo jiný tu není a nevaří.
Houpavým krokem se posune dál, prozkoumá, co mám v "kuchyni", nakoukne do stanu, sezobne sušenky, co byly rozbalené na stole, pokýve dlouhým krkem a odbubnuje si to o kousek dál.
Pštros vydává zvuk, to jsem opravdu netušila. Jako by snědl bubínek. Teda jestli opravdu nějaký nezďobl i s bubeníkem. Jedinečné. Na rozlučku se ještě řídce vyplkne přímo před vchod do stanu, děkujeme.
Za chvíli se objeví ještě dva pávi. No to už přestává všecko. Dnes večer mám opravdu záviděníhodnou společnost.
Tu ale přijíždí auto. Sláva, raduju se, přece jen tu vedou společenský život! Z auta se ale vybatolí početná rodinka aboridžinců. Natankují do svého nissanu, nasupí několik plechovek tekutého chleba a za okamžik se opět ztrácejí v oblaku čmoudu.
Dovařím tedy v klidu domácí stravu, vyzvednu muže z hospody a romantický večer ve dvou pod hvězdami může začít. Netrvá však dlouho, umolousaní, zaprášení a zpocení uléháme do stanu, který stojí jen tak halabala. Vždyť druhý den hned brzo ráno budeme pokračovat dále. A další nocleh si představuju v krásném tropickém zeleném ráji někde u vody.
Jenomže ráno auto nestartuje. Vše sbaleno, uklizeno, naskládáno po dlouhém úsilí zpět tam, kde to původně bylo, ovšem teď se to tam odmítalo vlézt. Sedím v autě celá natěšená, až tomuto místu zamávám na rozloučenou, a On otočí klíčem v zapalování a nic. Tady je to snad začarované! „Auto je nepojízdné,“ oznamuje mi. Jdou na mě mrákoty při pomyšlení, že tady budu muset strávit ještě jednu noc. Nebo snad víc? "To auto se musí zprovoznit za každou cenu!" rozhodnu rezolutně.
Slunce už pálí o sto šest, je vedro na omdlení, prachem a pískem pokrytá karoserie auta sálá horkem, pot z nás jen leje a mísí se na těle s několikadenní špínou. O sprostá slova není nouze. Je to horor.
Byla to baterie. Poskakování a kodrcání po tisíci kilometrů špatných prašných cest už dál nehodlala snášet (asi podobně jako já) a vyplivla nadobro. Jediné štěstí je, že máme náhradní. Vyměňuje tedy tuto velikou, těžkou, vysoce kvalitní a odolnou baterii (to vidím) za menší. Musím chtíc nechtíc asistovat, podávat, přidržovat. V relativně častých přestávkách, které dělá pod záminkou náročnosti operace, mě posílá do motorestu pro pivo, a pak pro druhé, pro třetí a pak ještě pro jedno. Poslušně donáším.
U baru je na cáru papíru ledabyle připíchnutý inzerát opravny aut kdesi tady v okolí. Je jasné, že nejsme ani první ani poslední, komu se v tomto pustém kraji porouchalo auto.
Píše se tam asi toto: poskytujeme servis : rychlý, dobrý, levný. A dále to pokračuje. Vyberte si prosím pouze dvě možnosti z těchto tří. A vězte, že pokud požadujete rychlé a dobré služby, nebude to levné. Dobrá a levná oprava nebude rychlá, na druhou stranu rychlá a levná správka nebude právě dobrá. Děkujeme tímto za pochopení. Na stížnosti nebudeme brát zřetel.
Čtu si tu neobvyklou reklamu ještě několikrát. Mám již s opravami a řemeslníky v Austrálii jisté zkušenosti, a tak si jen tak pro sebe povzdechnu, že servis nebude s největší pravděpodobností ani rychlý, ani levný a ani dobrý.
Naštěstí, když se vracím s xtým pivem, nová baterie je už nainstalována a auto startuje. Nyní chce jít "hlavní mechanik" za odměnu na hamburger. No jistě, to mi dnes ještě scházelo, pozřít nějakou chcíplinu k obědu!
Dodatečně se ale musím motorestu a jejich kuchyni přece omluvit, neboť tak obrovský, dobrý, libový hamburger, vlastně steakburger, za lidovou cenu se jen tak nevidí.
Zdali na něj naporcovali v noci přejetého klokana či nějaké jiné zvíře, se už nedozvím, a je mi to venkoncem jedno. Poroučím si rum s kolou, který v kombinaci s horkým a dusným klimatem vykoná své. Mírně ojíněna usedám do auta vstříc další mnohakilometrové monotónní štrapáci.
Někdy i cesta může být cíl, .....že?
Hana Van Soest Jarocka
Živočichové v australské domácnosti ale zvyknete si

Než usednu venku na zahradní křesílko, zvednu podušku. Musím se podívat, co kdyby pod ní něco bydlelo. Něco, co by mě mohlo kousnout, štípnout nebo bodnout do zadku. Je jistě krásné žít v souladu s přírodou, s rostlinami a
Hana Van Soest Jarocka
Znásilnění v parlamentu (Austrálie)

„Bylo mi několikrát naznačeno, že jestli půjdu s incidentem na veřejnost, bude to mít vliv na mou kariéru.“
Hana Van Soest Jarocka
“Jste jeho Mother?” (Austrálie)

Volám na dané číslo. Automat se hlásí. “Zvolte jedničku, dvojku, trojku, až desítku.” Hluboký výdech. To chce trpělivost. Napiju se. Vyhlédnu z okna. Zatáhnu žaluzie. Po chvíli zazní: “Zvolte jedenáctku pro spojení s operátorem.”
Hana Van Soest Jarocka
Austrálie. Jak jsem potkala třídní učitelku

Za čtrnáct dní nám to tu zase začne. Nový školní rok. Obchody už aktuálně zareagovaly a přišly s nabídkou školních potřeb. A rodiče chtě nechtě vyrazili na nákup pomůcek. I já samozřejmě.
Hana Van Soest Jarocka
Covid update z Austrálie

Letní prázdniny jsou v plném proudu. Austrálie, tak jako snad všechny země světa, bojuje s covidem.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Nespravedlivý systém dotací. Miliardy z EU měly v Česku pomoci, ale šíří nerovnost
Premium Měly pomáhat snižovat rozdíly mezi bohatými a chudými regiony. Místo toho je prohloubily. Evropské...
Co nejkratší a bez rušivých vlivů. Summit NATO v Haagu šijí na míru Trumpovi
Severoatlantická aliance pravděpodobně příští týden zkrátí svůj summit, který byl původně plánovaný...
Věstonická venuše se lidem poprvé ukáže ze všech stran, i s otiskem palce nad hýždí
Výjimečná příležitost se otevře veřejnosti při příležitosti 100. výročí nalezení slavné sošky...
Nechtěli vraždit. Soud výrazně snížil tresty vězňům za surový útok na dozorce
Vrchní soud v Praze výrazně snížil tresty dvěma odsouzeným, kteří brutálně napadli dozorce při...

Prodej bytu 2+1, 51 m2, Kladno
Helsinská, Kladno
4 490 000 Kč
- Počet článků 96
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2108x
Moje vydaná e-kniha: Ahoj, mami aneb e-maily z Austrálie do Česka a zpět
https://www.palmknihy.cz/ekniha/ahoj-mami-365366
IG pod názvem: chodimhlavoudolu