Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Perpetuum mobile aneb energetická bilance planety

Tentokrát si dovolím poněkud posunout hranice svého příspěvku, protože se bude jednat v podstatě spíše o filozofickou úvahu, a to především z důvodu téměř absolutní neexistence seriózních dat.

Kromě základního vesmírného zákona, který říká, že blbost je věčná a nezničitelná, bych hned na druhé místo zařadil zákon o zachování energie. Ten nám, v laickém vyjádření říká, že „Energii nelze vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie“, což lze rovněž prezentovat tak, že „Celková energie izolované soustavy zůstává konstantní při všech dějích, které v ní probíhají“. Z toho logicky vyplývá i faktická nemožnost sestrojit perpetuum mobile, tedy přístroj, který energii nepřeměňuje, ale tak říkajíc vyrábí z ničeho, případně produkuje více energie na výstupu, než na vstupu. V dějinách lidstva se tisíce lidí pokoušelo tento zákon prolomit, a když se to nedařilo, tak alespoň obejít. To obejití je samozřejmě také nemožné, ale když se to obalilo nějakým lehce pochopitelným a současně odborně znějícím vysvětlením, již několikrát se povedlo, že alespoň určitá skupina lidí se „dala nachytat“. No a při sledování současného dění na energetické scéně mám chvílemi pocit, že se tentokrát někdo pokouší o možnosti „obejití“ přesvědčit značnou část civilizace této planety.

Vycházím z často skloňovaných pojmů typu „získání energie“ z obnovitelných zdrojů, typu slunce, vody, větru, země, který laikovi nenápadně podsouvají myšlenku, že někde vezmeme nějakou energii, která nejenže není jinak potřebná, ale v podstatě samovolně se doplní. No a doplní se z čeho – no z ničeho, to už přece není třeba řešit, a kdo do toho šťourá, tak není ten správně zapálený ekolog, ale nechutný zpátečník.

Osobně se považuji za ekologicky smýšlejícího občana, který ale má právo na pochyby a dotazy, a proto mě doplňování energie „z ničeho“ tak nějak nesedí.

Asi nejlépe to jde vysvětlit na energii sluneční, která je pro nás tou nejhlavnější.  Solární konstanta (cca 1360 W/m2) nám kvantifikuje množství disponibilní energie mimo naší zeměkouli, ale ve stejné vzdálenosti od slunce. Na zemský povrch ovšem dopadne maximálně něco přes 1000 W/m2, tedy 1 kW/m2, a to samozřejmě jen při ideálních klimatických podmínkách. Zjednodušeně řečeno tedy vynásobením disponibilní plochy Země disponibilním množstvím sluneční energie dopadající na jednotkovou plochu získáme celkové množství sluneční energie, které tak říkajíc máme k dispozici. Toto množství energie je tedy konečné a zajišťuje v podstatě drtivou většinu procesů, které umožňují život na naší planetě.  Sluneční energie nám v minulosti spoluvytvořila fosilní paliva a jenom díky ní vzniká energie větru, energie biomasy a energie vody. Pokud si část této energie přetvoříme pro naši potřebu – třeba z ní vyrobíme elektřinu – toto množství se nedoplní, ale bude někde scházet. Prakticky je množství sluneční energie dopadající na zemi tak enormní, že v současné době využíváme pro svoji potřebu jen tak malou část, že se může zdát, že množství této energie je nekonečné, a že jsme tedy vytvořili to zmiňované perpetuum mobile. Ale není to tak - pokud bychom ve využívání sluneční energie překročili určitou mez, a to i lokálně, pravděpodobně by se to někde projevilo. Asi stejně, jako v případě jednoho zahrádkáře, který si zalévá zahradu vodou z rybníka. V tom případě se ryby nemusejí bát, protože úbytek vody ani nepoznají. Pokud ale těch zahrádkářů bude deset tisíc, mají to ryby tak říkajíc spočítané.

Oponent by mohl správně namítnout, že v současné době využíváme pro svoji potřebu pouze nepatrnou část sluneční energie a globálně by měl pravdu. Jakmile ale opustíme (tolik oblíbené) globální hledisko a přesuneme se do regionů, tak už situace tak jednoduchá není. Evropa systematicky pracuje na co největším využití sluneční energie a navíc ji používá jako argument pro likvidaci ostatních zdrojů energie tím, že sluneční energii zcela nesmyslně označuje za „bezemisní“. Přitom přeměnou, transportem a skladováním této energie se zabývá celé průmyslové odvětví, tedy továrny, logistika, stavebnictví, údržba, odpady, atd., které rozhodně nelze označit pojmem „bezemisní“.

Posuňme se ještě více regionálně a představme si například vesnici v Čechách, kde osvícený starosta s místní radou zruší všechny zdroje energie a celou plochu obce pokryje pouze solárními panely. Pravděpodobně se tím podaří významně změnit teplotu a vlhkost v dané lokalitě, eliminovat veškeré volně žijící živočichy a rostlinstvo a pro obyvatele tak vytvořit jakýsi skleník, do kterého se musí vše (kromě energie) dovážet a ve kterém by pravděpodobně finálně nikdo žít nechtěl.

Výše uvedený princip jsme si již ověřili při využití geotermální energie. Naivně jsme si mysleli, že prostě uděláme díru do země, kde je „tepleji“ a tuto tepelnou energii transportujeme na povrch. A opět ten předpoklad doplnění z ničeho. Nyní už víme, že to nefunguje, a že pokud ze zemské kůry energii vezmeme, v reálném čase se z ničeho nedoplní, a geotermální vrty můžeme prakticky použít maximálně jako jakési zásobárny energie, které např. v létě „natopíme“ a potom v zimě tu energii, kterou jsme dodali, zase vyčerpáme. Teď to zkoušíme se vzduchem …. Konec konců, kdo se byl někdy podívat v tureckém Pamukkale, tak ví, jak dopadne přílišné využívání termálních zdrojů.

Tímto článkem nechci bojovat proti využívání sluneční energie, a konec konců ani proti dalším „bezemisním“ zdrojům, ale tyto zdroje musejí být využívány v rozumné míře a především v rozumné kombinaci a rozhodně by neměly být použity jako důvod pro rušení využití ostatních zdrojů energie, které nám Matička Země blahosklonně poskytuje – mám na mysli především zemní plyn a biomasu.

Autor: Valtr Sodomka | středa 11.12.2019 17:03 | karma článku: 40,39 | přečteno: 3744x
  • Další články autora

Valtr Sodomka

Komentář vodíkového dědka

První díl mapující dění v oblasti energetického využití vodíku. Subjektivní výběr zpráv a zajímavostí.

20.12.2023 v 15:34 | Karma: 12,79 | Přečteno: 235x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Valtr Sodomka

Kvalitní materiál ? aneb čemu lze věřit ?

V minulých dnech jsem se setkal s výrobkem, který byl, a částečně ještě je, klasickým příkladem matení spotřebitele.

6.2.2022 v 11:12 | Karma: 18,61 | Přečteno: 548x | Diskuse| Společnost

Valtr Sodomka

Green deal - aneb lze vystoupit za jízdy?

Poslední návrhy Bruselu v oblasti snižování emisí se díky mediální pozornosti staly široce diskutovaným tématem.

19.12.2021 v 17:58 | Karma: 21,27 | Přečteno: 728x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Valtr Sodomka

Povídání (nejen) o znalcích aneb jak zazdít dobrou věc

K prvnímu dni roku 2021 vstupuje v platnost zákon č.254/2019 Sb. o znalcích, který jsem přivítal, protože se mi na něm líbí systém zkvalitnění požadavků na znalce, ovšem bohužel „není růže bez trní“.

3.1.2021 v 12:46 | Karma: 14,36 | Přečteno: 559x | Diskuse| Ostatní

Valtr Sodomka

Uhelné kotle a kominická schizofrenie

Naší největší českou „ekologickou aktivitou“ jsou kotlíkové dotace. Pro "zúčastněné osoby" se jedná o tak lukrativní záležitost, že se jim i "rozštěpení duše" vyplatí.

8.6.2020 v 10:10 | Karma: 21,67 | Přečteno: 1206x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

Role digitálních služeb České televize bude posilovat, říká její nový ředitel

1. května 2024

Jan Souček stojí od října v čele veřejnoprávní televize. V kandidátském projektu uvedl mimo jiné...

Česko si letos během oslav prvního máje připomene i dvacet let v EU

1. května 2024

Sledujeme online Začínají každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a spolky,...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1549x
Ing.Valtr Sodomka je technickým garantem APOKS, energetickým specialistou, znalcem v oboru odvodu spalin a technickým ředitelem firmy Messy s.r.o.

Seznam rubrik