Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Definice životního prostředí aneb co z toho plyne.

Je fenoménem dneška používat výrazy, které fakticky nevíme, co znamenají, nebo si je vykládá každý jinak. Je jich spousta denně kolem nás, ale já bych si pro svou dnešní úvahu vybral pojem „životní prostředí“.

V podstatě klasicky jsem dohledal definici na wikipedii, která je však používána poměrně často i jinde. Životní prostředí je zde definováno jako „vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů, včetně člověka a je předpokladem jejich dalšího vývoje. Složkami je především ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie.“. Tato definice je na první pohled výstižná, objektivně pravdivá a snadno pochopitelná. Nicméně se pokusme zamyslet nad použitím pojmu „životní prostředí“ v širších spojeních, kterými jsme denně ze všech stran bombardováni, tedy sdělení typu „negativní dopady na životní prostředí“, „poškození životního prostředí“, „změny životního prostředí“, „zásahy do životního prostředí“ a podobně. Když do těchto spojení dosadíme plnou (výše uvedenou) definici, vyjde nám obvykle nesmysl. Osobně totiž považuji za nesmyslné prohlášení, že něco „má negativní dopady na vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů ….“, že něco „poškozuje vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů ….“, že něco „mění vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů ….“, že něco „zasahuje do všeho, co vytváří přirozené podmínky existence organismů ….“ a tak dále. Problémem je ta šíře, která z podobných prohlášení dělá buď přímo nesmysl, nebo minimálně těžko rozklíčovatelnou myšlenku. Někdy jde možná o úmysl, ale osobně se kloním k závěru, že jde o důsledek jednoho z největších problémů moderního světa, kterým je „černobílé myšlení“ spojené s „klapkami na očích“.

Při použití takto širokého a obecného pojmu dochází k jeho „zneužití“ pomocí účelového zjednodušení. Klasickým příkladem je, záměna globálního životního prostředí za „místní“ životní prostředí – hezky česky „bližší košile než kabát“. Chceme „lepší životní prostředí“, ale už tak nezdůrazňujeme, že to chceme hlavně pro sebe, pro svou obec, městskou část, město, kraj, republiku a přitom jaksi nemluvíme o tom, že to „naše“ zlepšení fakticky znamená zhoršení někde jinde. Příklady jsme obklopeni – nebudeme u nás spalovat uhlí, nahradíme ho např. dřevem, to ale nemáme, takže ho budeme dovážet, těžit se bude na druhém konci světa (to nám nevadí), současně nám nevadí, že tím, že nebudeme spalovat uhlí nesnížíme globálně jeho spotřebu, jen jeho spalování přesuneme jinam, kde „to neřeší“ a získávají energii prostě a jednoduše nejlacinějším způsobem. No a teď to dosaďme do definice. V podstatě jediným plusem je snížení znečištění ovzduší v jednom regionu, které je ale současně kompenzováno znečištěním v regionu jiném, navíc kácením porostů se mění ekosystémy, přímý vliv je i na půdu a místní organismy. Tím nechci v žádném případě doporučovat spalování uhlí, ani brojit proti biomase, jen chci zvídavému čtenáři nadhodit téma k přemýšlení. Zkusme si představit televizní vystoupení politika, který by se za pojem „životní prostředí neschovával“ a promluvil by například v tom smyslu, že podpoříme těžbu křemíku v „rozvojových zemích“, a to přesto, že tato těžba extrémně znečišťuje vzduch a vodu v dané lokalitě, což výrazně zkracuje život místních obyvatel, ale získaný křemík použijeme pro energeticky náročnou výrobu solárních článků. Mnohem jednodušší je přirozeně říct, že pro zlepšení životního prostředí osadíme solární panely.

Při aplikaci pojmu ˇživotní prostředí“ je rovněž často uplatňován náhled, že něco je v principu dobré a něco v principu špatné. Např. je dobré pěstovat řepku, protože „ozelení“ pohonné hmoty, což je veskrze pozitivní. Současně nevadí veskrze negativní vliv na půdu, organismy a ekosystémy. Do extrému je tento způsob uvažování doveden v oblasti znečištění vzduchu – nikoliv znečištění životního prostředí, jak se běžně používá. S trochou nadsázky lze říci, že snížení znečištění vzduchu dnes ospravedlňuje téměř jakýkoliv zásah do ostatních složek životního prostředí. To je přímo spojeno s problematikou získání „čisté obnovitelné energie“, která je obvykle získávána na úkor složek životního prostředí. Jednoduše využijeme-li slunce, vítr, vodu, geotermální energii, biomasu, bioplyn, a tak dále. Ale získaná energie bude vždy někde někomu chybět. Možná to bude populace komárů, možná na to doplatí sloni, ale „pozitivní vliv“ bude vždy někde někým zaplacen.

Nechci problém „životního prostředí“ bagatelizovat, ani snižovat snahu některých osob, institucí a snad i států o skutečně globální řešení v duchu výše uvedené definice. Chci spíše upozornit na problém chápání takto širokého pojmu a jeho účelové zneužívání.

Dnešní závěr je prostý: Snažme se vyjadřovat tak, abychom používali pojmy v jejich skutečném významu a neupravovali si je „k obrazu svému“. Hloubavý čtenář si jistě dovodí, že se nejedná jen o problém „životního prostředí“ ……

Autor: Valtr Sodomka | neděle 3.11.2019 21:52 | karma článku: 11,84 | přečteno: 431x
  • Další články autora

Valtr Sodomka

Komentář vodíkového dědka

První díl mapující dění v oblasti energetického využití vodíku. Subjektivní výběr zpráv a zajímavostí.

20.12.2023 v 15:34 | Karma: 12,79 | Přečteno: 235x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Valtr Sodomka

Kvalitní materiál ? aneb čemu lze věřit ?

V minulých dnech jsem se setkal s výrobkem, který byl, a částečně ještě je, klasickým příkladem matení spotřebitele.

6.2.2022 v 11:12 | Karma: 18,61 | Přečteno: 548x | Diskuse| Společnost

Valtr Sodomka

Green deal - aneb lze vystoupit za jízdy?

Poslední návrhy Bruselu v oblasti snižování emisí se díky mediální pozornosti staly široce diskutovaným tématem.

19.12.2021 v 17:58 | Karma: 21,27 | Přečteno: 728x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Valtr Sodomka

Povídání (nejen) o znalcích aneb jak zazdít dobrou věc

K prvnímu dni roku 2021 vstupuje v platnost zákon č.254/2019 Sb. o znalcích, který jsem přivítal, protože se mi na něm líbí systém zkvalitnění požadavků na znalce, ovšem bohužel „není růže bez trní“.

3.1.2021 v 12:46 | Karma: 14,36 | Přečteno: 559x | Diskuse| Ostatní

Valtr Sodomka

Uhelné kotle a kominická schizofrenie

Naší největší českou „ekologickou aktivitou“ jsou kotlíkové dotace. Pro "zúčastněné osoby" se jedná o tak lukrativní záležitost, že se jim i "rozštěpení duše" vyplatí.

8.6.2020 v 10:10 | Karma: 21,67 | Přečteno: 1206x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  9:37

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

VIDEO: V jižní Číně se propadla dálnice, o život přišlo nejméně 19 lidí

1. května 2024  9:09

Nejméně devatenáct lidí zahynulo při propadu části dálnice na jihu Číny. Informovala o tom místní...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1549x
Ing.Valtr Sodomka je technickým garantem APOKS, energetickým specialistou, znalcem v oboru odvodu spalin a technickým ředitelem firmy Messy s.r.o.

Seznam rubrik