Nechme zpívat Annu Netrebko

Glosa ze včerejší MF Dnes. O den později už je o zrušení koncertu rozhodnuto - organizátoři ustoupili politickému nátlaku. Já jim to tedy nevyčítám, alespoň víme, na čem jsme. Glosu věším, Annu Netrebko si teď určitě poslechnu.

Přepínáte televizi, když v ní Madla zpívá Evropě? Tahle česká verze Pygmalionu mi vždycky zvedne náladu, Zdena Sulanová, Ladislav Boháč a žvatlání Jiřinky Bohdalové působí přirozeně i díky režisérskému umu Václava Binovce. Ten si po válce odseděl tři roky za kolaboraci s nacismem a s režií nadobro skončil, zatímco Ladislav Boháč se stal zasloužilým komunistou. A takový to byl krasavec.

Není tajemstvím, že nejvýraznější postavou českého filmu za protektorátu byl podnikatel a producent Miloš Havel. Mnoha lidem pomohl, ale také dojednával českým hvězdám smlouvy s německou produkcí a pořádal večírky, kam zval lidi z branže i nacistické pohlaváry. Daň, kterou platil za úspěch a svobodu, mu byla po válce spočtena i s úroky, stejně jako Adině Mandlové, Lídě Baarové, Nataše Gollové či Vlastovi Burianovi, který měl škraloupy z podobných důvodů – jako principál divadla byl odpovědný za svoje lidi.

Zkuste v naší kotlince najít umělce, kteří se vůbec nezapletli s komunismem. Kdo chtěl zpívat, natáčet, vydávat knihy, musel udělat kompromis. Byl samozřejmě rozdíl mezi uvědomělými straníky a Josefem Škvoreckým, jenž v padesátkách tu a tam přihodil socialistický doslov k americkému bestselleru, aby ho dostal do edičního plánu, či Luďkem Munzarem, který točil Jakuba skláře jako poctu tatínkovi a netušil, že mu soudruzi seriál brutálně sestříhají. Drobná smítka z kabátů oprašovali i ti nejstatečnější, o čemž svědčí záznam podpisu anticharty v Národním divadle.

K životu umělců propojení s mocí vždycky patřilo. Mají-li být viděni a slyšení, potřebují mecenáše, smlouvy, doporučení. A přízeň vládnoucích politiků, pokud se tedy nerozhodnou viditelně přejít do opozice.

Nerozumím opeře a nejsem fanouškem Anny Netrebko. Znám ale knihy Sergeje Lukjaněnka, jejichž vydávání nakladatelství Argo pozastavilo kvůli autorovu schvalování invaze na Ukrajině. Lukjaněnko se svými názory nikdy netajil, pozorné čtenáře nepřekvapil. Ale světoznámá pěvkyně ruskou invazi odsoudila, vystupuje v evropských metropolích, kvůli zakázanému koncertu v USA se soudí. Je však na sankčním seznamu Ukrajiny a pražské zastupitelstvo si její říjnový koncert v Obecním domě nepřeje. Europoslanec Jiří Pospíšil vyhrožuje, že v případě jeho uskutečnění dostaneme od spřátelené země diplomatickou nótu, nabízí dokonce část svého platu na vyrovnání výloh. Ani tak šlechetné gesto však zatím nepřimělo Obecní dům koncert zrušit. Předseda představenstva, Vlastimil Ježek, čeká na hlasování. A podle vlastních slov i na veřejnou debatu.

Umělci zpívají, hrají, skládají, píšou knihy. Neřídí země, nevedou války, nepotlačují demonstrace, neposílají lidi do vězení. Občas se hloupě zapletou a často za to tvrdě zaplatí. Ale jsou na světě, aby ho zkrášlovali, aby nás vedli k laskavosti, pokoře, katarzi. Nesuďme je kvůli názorům, recepcím, metálům. To nám celé mládí dělali komunisti a my přece nejsme jako oni! Nechme v Praze zpívat Annu Netrebko.

 

Psáno pro MF Dnes, 16. 8. 2023

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Valíková Šubová | čtvrtek 17.8.2023 20:36 | karma článku: 37,47 | přečteno: 1294x