Mnoho povyku kvůli zrušenému vedlejšáku

V druhé polovině srpna byl profesor a katolický kněz Tomáš Petráček informován vedením Katolické teologické fakulty UK, že mu bude ukončena dosavadní smlouva na 0,5 úvazku a jeho doktorandi mají přejít k jiným školitelům. 

Následovala prudká smršť článků a rozhovorů v médiích včetně katolických, v nichž bylo naznačováno, že děkan KTF podlehl tlaku biskupů, kteří dlouhodobě nesouhlasí s názory a aktivitami Tomáše Petráčka.

Profesor Petráček říká, že ho čeští biskupové chtěli z pražské teologie vypudit už dlouho, poslední kapkou prý bylo angažmá v letošní výzvě některých křesťanských intelektuálů, požadujících, aby byla z poradních orgánů vlády, ministerstev a parlamentu vystrnaděna Aliance pro rodinu i její předsedkyně Jana Jochová, která je asistentkou poslance Václava Krále.  

Děkan KTF, profesor Vojtěch Novotný, říká, že profesoru Petráčkovi nebyla prodloužena smlouva v rámci úspor, pro nadbytečnost. Obě strany sporu mají své příznivce i odpůrce, diskuse, petice a prohlášení plní sociální sítě, ale obraz „novodobého Husa, trestaného za nekonformní názory“ výrazně převládá především díky medializaci „odejitého“ profesora. Do sporu se vložila i rektorka Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Halík. Po publikování jeho posledního článku na Christnetu prý byl děkan Vojtěch Novotný kvůli vyčerpání hospitalizován.

Profesor Petráček měl na KTF UK dva kurzy (fakticky vedl podle proděkana Jakuba Jinka jeden) a sedm doktorandů. Plně dotované doktorské studium trvá 3+1 rok, byť si covid vynutil úlevy. Nejstarší Petráčkův doktorand je podle dostupných informací v devátém ročníku, i ti zbývající přesluhují. Tomáš Petráček je uznávaní kapacita v oblasti církevních dějin a většinu vědecké práce vykazuje na svém hlavním působišti, Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, kde vede Katedru kulturních a náboženských studií. Kromě toho je kaplanem UHK a má i další kněžský úvazek – je vikářem při kostele Nanebevzetí Panny Marie v HK. Práce na KTF UK pro něj tedy byla tak trochu prestižní „vedlejšák“.

Především křesťansky orientovaná veřejnost s napětím sleduje, jak celá tahle mediálně nafouknutá kauza dopadne. Kvůli šetření se zjevně propouští na mnoha VŠ. Nikdo ovšem nemá tak mohutné PR jako Tomáš Petráček. Zásadní slovo možná bude mít rektorka Univerzity Karlovy, která už žádala KTF o vysvětlení. Děkan Novotný může být tlačen k rezignaci, teoreticky může být i odvolán.

Je tu ovšem ještě jedna pikantnost. Velkým kancléřem KTF je arcibiskup pražský. Dominik Duka v minulosti zbavil Tomáše Petráčka kanovnictví kapituly Všech svatých a prý ho chtěl zbavit i kanonické mise (pověření učit na teologické fakultě). Podle zápisů z jednání Akademického senátu KTF hájil před kancléřem děkan Novotný celkem poctivě akademické svobody i neutralitu fakulty.

Jan Hus přenesl církevní spory z univerzitních poslucháren na ulici, Tomáš Petráček (a Tomáš Halík) do médií. Na hranici Tomáš Petráček neskončí, ale kanonické mise zbaven být může. Záleží i na tom, jak se k celé kauze plné nabubřelých slov a mediálního tlaku nakonec postaví současný Velký kancléř, pražský arcibiskup Jan Graubner.

 

Psáno pro MF Dnes, 30. 8. 2023

   

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Valíková Šubová | čtvrtek 31.8.2023 19:01 | karma článku: 24,33 | přečteno: 1202x