První krok k úspěchu v investování

Minule jsem Vám psala, že k úspěšnému investování jsou důležité tři věci a těmi jsousprávná alokace, rozumná diversifikace a emoce pod kontrolou. Dnes si řekneme, co musíme udělat na začátku na správné cestě k cíli.

K tomu, abychom došli ke správnému cíli a k tomu, co jsme si vytyčili, je vždy důležité sestavit si plán. Potřebujeme ho k tomu, abychom postavili dům, tak i k zorganizování oslavy. Ano, život nám pak přinese různé situace, postaví do cesty všemožné překážky a my se s nimi budeme muset vypořádat. Bez plánu by to však bylo daleko obtížnější, ne-li mnohdy nemožné.

Při plánování je důležité přemýšlet – příběh ze života

Povím Vám příběh, který mě velice oslovil, když jsem ho poprvé slyšela.

Učitel filosofie přišel jednoho dne do třídy, vzal nádobu a naplnil ji až po okraj velkými kameny. Potom se zeptal studentů, zda je nádoba plná. Ti odpověděli, ano je plná. Potom vzal profesor krabičku s kamínky a nasypal je do nádoby a ty zapadaly mezi velké kameny. Následně se zeptal opět studentů, zda je teď nádoba plná. Studenti prohlásili, že ano. Profesor však vzal krabičku s velmi jemným pískem a nasypal ho do nádoby, kde písek vyplnil všechny mezírky mezi kameny. Teprve nyní byla nádoba opravdu plná.

Život je jako nádoba s kameny, úspěch tkví v tom, jak je poskládáme

Tímto přirovnáním profesor žákům ukázal, že život je jako tato nádoba. Kameny znázorňují důležité věci v našem životě – zdraví, rodinu, přátele, děti. Kamínky znázorňují méně důležité věci – auto, dům, zaměstnání a písek znázorňuje to ostatní – všechny malichernosti, půtky, šarvátky, nesmyslné dohady.

Pokud dáme do nádoby písek jako první, nezbyde nám místo pro kameny a to platí i v životě. Když budeme ztrácet čas nad drobnostmi a malichernými věcmi, nikdy nebudeme mít čas na to, co je skutečně důležité. Věnujme pozornost rozhodujícím věcem v našem životě. Hrajme si se svými dětmi, promluvme si s partnerem, udělejme si čas sami na sebe. Vždy bude čas jít do práce, uklidit dům, uvařit oběd, nakoupit. Dejme si záležet na kamenech, věcech, na kterých nám skutečně záleží. Určeme si své cíle a priority. To ostatní jsou jen kamínky a písek.

S finančním plánováním je to velmi podobné jako v životě

Finanční plánování je součástí života, proto i ve finančním plánu bychom měli věnovat prostor nejdříve důležitým věcem jako je bydlení, studia dětí a finanční nezávislost. Teprve potom vytvoříme prostor věcem méně důležitým jako je auto, dovolená, vybavení bytu. To vše potom dáme do souvislostí s výdaji běžného měsíce. Jedině tak máme zajištěno, že budeme mít dost peněz na všechny složky finančního plánu. 

 

Chybou je řešit nejprve malichernosti

K této chybě se nejčastěji dostaneme tím, že nemáme žádný racionální plán. Potom řešíme to, co nám v danou chvíli přijde důležité. Řešíme věci na poslední chvíli. A tak nám nejdůležitější připadají výdaje běžného života, potom dojde na menší kamínky jako je auto, dovolená, vybavení bytu a až naposled řešíme ty důležité kameny jako jsou bydlení, studia dětí, finanční nezávislost. Proto se nám stane, že v bydlení se musíme uskromnit, studia dětí musíme omezit a finanční nezávislost prostě neřešíme. Uklidňujeme se tím, že stát se o nás postará, že holt budeme pracovat až do smrti nebo že se dožijeme nízkého věku.

Důležitou podmínkou úspěšného plánování je vědět kde jsme, kam jdeme a jak tam dojdeme

Pokud začínáme stavět dům je pro nás důležité vědět na začátku jak by měl vypadat, co by měl splňovat a úplně naposledy řešíme jakou si do něho pořídíme ledničku či sedací soupravu. Tedy stejně tak je důležité určit si strategické cíle, které si opravdu chceme splnit, naše „velké kameny“. Plán je živý organismus a mění se v průběhu života jako život sám. Velké strategické cíle se nám však většinou nemění či jsou nahrazovány jinými a my jsme pak na ně již připraveni. V plánu musíme počítat i s „menšími kamínky a pískem“ jako je pořízení auta, vybavení bytu či dovolená a ostatními běžnými i méně častými náklady. S těmi počítáme jako s měsíčními či ročními výdaji.

Soustřeďme se na to podstatné a nenechme se rozptylovat maličkostmi

Dnes už tedy víme kde začít a jak se říká „čas jsou peníze“. Udělejme si tedy čas a popřemýšlejme o tom, jaký život chceme žít i v budoucnu, ne jen v tuto chvíli. Dejme to „na papír“ a teprve potom řešme další kroky ke správnému investování, a to emoce, alokaci a diversifikaci, o kterých si více povíme příště.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Šárka Tothová | úterý 16.6.2015 18:07 | karma článku: 6,40 | přečteno: 351x