Finanční gramotnost ano či ne, aneb měním své produkty jak košile?

Říkáte si také: „O své peníze se umím postarat nejlépe sám?“  Spousta z nás věří, že v bance či pojišťovně nám vždy správně poradí. Většina z nás důvěřuje zprávám či reklamám v médiích. Kdo by nechtěl to, co je nám předkládáno jako nejlepší a nejvýhodnější. Pokusím se na tento „trend“ podívat blíže.

V dnešní době je nejvíce skloňováno spojení: „nemám čas“. Ano, nemáme čas přemýšlet nad tím, co je pro nás výhodné a co nevýhodné, co je prospěšné a co neprospěšné, a tak se často spoléháme na to, co je nejjednodušší a saháme k tomu, co je nejvíce a nejlépe dosažitelné. Současný svět však není jednoduchý, a co se týče světa financí, je to spíše pro většinu lidí džungle velkoměsta a mnohdy si v něm můžeme připadat jak obyvatel „Horní Dolní“ v New Yorku - naprosto ztraceni. V této situaci, jako tonoucí se stébla chytá, tak i my hltáme každou radu.

A jak to potom ve skutečnosti vypadá? Jdeme do banky, na poštu či do pojišťovny a odneseme si nějaké úplně nejvýhodnější  spořeníčko, které je vlastně investicí, ale to se nedozvíme, či nejvýhodnější  životko nebo pojištěníčko. Že už nějaké máme? To přeci nevadí, tohle je bomba, novinka na trhu a navíc o tom mluvili i v TV. Jednoho dne nám někdo zavolá, zástupce pojišťovny či s větší pravděpodobností nezávislý finanční poradce. Nemáme sice čas, ale měl spoustu argumentů a tak se jednoho dne scházíme. V lepším případě s námi poradce udělá tzv. finanční analýzu a domluví schůzku na finanční projekt. Když přijde na projekt, většinou nám vysvětlí, že to, co máme je tragické, nevyhovující či zastaralé, ukáže nám svůj návrh a my většinou pod tíhou argumentů rušíme staré a podepisujeme nové. Zase jsme na chvíli šťastni, že máme to nejlepší. Do té doby než nám zavolá náš kamarád, že nám posílá svého finančního poradce, kterého si určitě musíme vyslechnout. No, když to říká on, tak proč ne. A vše se opakuje, na konci mám zase zrušené ty nevýhodné produkty a nastavené ty nové, suprové. A zase mohu mít chvilku ten slastný pocit, jak jsem na vše vyzrál. Chvilku? Ano, pár měsíců či let než opět potkáme nějakého super poradce nebo pojišťováka, než zajdeme na poštu nebo do banky a než se necháme opět strhnout situací, něčím novým, jedinečným, zadarmo, atd. Většina z nás si tímto projde méně či více krát. Byl nějaký ten poradce, kterého jsme potkali ten pravý, ten správný? Těžko říct. V honbě za tím nejlepším jsme si nemohli povšimnout. Co je však lehké konstatovat je to, že my jsme prodělali asi stejně, jako kdybychom si  koupili nové auto, po pár měsících ho prodali a koupili znovu nové. Samozřejmě je to hodně nadnesené, ale u mnoha produktů srovnatelné.

Jak z toho ven, aby to nebylo „sto hoven“?

Zkusme se pozastavit a zamyslet se nad sebou samými. Nad tím, v jaké životní situaci se nacházíme, tedy jaké máme zdroje-majetek (finanční, v nemovitostech, v podnikání). Čeho v životě chceme dosáhnout, čili jaké jsou naše cíle, především ty, které pořizujeme za peníze. Za jak dlouho chceme dosáhnout finanční nezávislosti a kolik bychom potřebovali peněz k této nezávislosti či finanční svobodě neboli rentě. Následně oslovme odborníka, poradce z finanční sféry. Jak najít toho správného? Sledujme reference, přihlédněme k doporučením. Koukejme na zkušenosti , na komplexnost a nezávislost. Chtějme dopředu znát způsob práce poradce, nechme si zaslat materiály, seznamme se s prací poradce na jeho webových stránkách. A především nekoukejme, jak se jeví nějaká velká mlm či jiná společnost pod kterou poradce pracuje, ale na jeho renomé a jeho zkušenosti.

Jakými pravidly bychom se měli řídit a k jakým pravidlům by nás měl směrovat náš poradce?

  • Splatit špatné dluhy (spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty)
  • Tvořit si a udržovat likvidní rezervu – mít na spořicím účtu (nejlépe ve výši 6 násobku měsíčních výdajů)
  • Sjednat pojištění – úrazové, především trvalé následky úrazu (dle potřeb)
  • Sjednat životní pojištění – pojištění smrti (pokud potřebuji zajistit)
  • Koupit nemovitost, bytovou jednotku – pokud je hypotéka levnější nebo podobná jako výše nájmu)
  • Investovat – abychom dosáhli strategické cíle, které si pořizujeme za peníze včetně finanční nezávislosti
  • Diverzifikovat – rozkládat riziko – do akcií, dluhopisů, peněžního trhu či nemovitostí
  • Redukovat – postupně snižovat riziko a ke konci minimalizovat
  • Snižovat pojistky v souvislosti s vytvářením majetku
Autor: Šárka Tothová | úterý 8.10.2013 9:23 | karma článku: 7,60 | přečteno: 588x