Dobrá rada nad zlato aneb může mi finanční poradce poradit?

Spousta finančních poradců a bankéřů, kteří Vám chtějí radit s Vašimi financemi, jak si zajistit finanční nezávislost a jak investovat, Vám nesmí ani NAZNAČOVAT, natož doporučovat a radit. Jak rozpoznat toho správného či alespoň toho, co má oprávnění k investičnímu poradenství?

Poslední dobou stále více čtu články o tom, zda finanční poradce, bankéř nebo pojišťovací agent může poskytovat investiční poradenství. Mám na mysli takové osoby, které mají kromě oprávnění  - PPZ (podřízený pojišťovací zprostředkovatel), také oprávnění – vázaný zástupce. Pokud by neměli na ČNB (České národní bance) zapsána tato oprávnění je velmi rizikové nechat si od takové osoby radit!!! U poradce, který není zapsán jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel, si můžeme být jistí, že ví o finančních produktech minimum. Bohužel také jsem si tímto trendem prošla v MLM ( multi-level marketing) společnosti a musím přiznat, že je velice obtížné ohlídat a zodpovídat za lidi v MLM síti. Bohužel však zápis oprávnění PPZ na ČNB nám nezaručuje kvalitu poradenství v pojišťovnictví. Je dobré zjišťovat dopředu reference, postup práce, absolvovaná školení, zkoušky či tituly konkrétního poradce. V případě vázaného zástupce je to složitější. Většinou se každý vázaný zástupce prohlašuje za investičního poradce, avšak realita je jiná. Většina vázaných zástupců má oprávnění pouze k přijímání a předávání pokynů. Jen někteří mají oprávnění u ČNB na investiční poradenství. Toto si jednoduše může každý zjistit na stránkách ČNB na odkaze https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB09.DIRECT_FIND?p_lang=cz , kde stačí zadat jméno poradce, dát vyhledat a rozkliknout - povolené činnosti.

Z jakého důvodu je důležité mít poradce, který má oprávnění k tomu, aby mohl radit? Odpověď je jednoduchá a je spoustu důvodů, které zřejmě napadnou každého z nás. Nejdůležitějším z nich jsou však naše peníze, které chceme investovat. Naše finance, které chceme zhodnotit a zajistit si tím naše finanční cíle, které si potřebujeme a chceme splnit.

Co Vám tedy může či nesmí poradce - vázaný zástupce říkat, doporučovat či naznačovat? Blíže si toto můžeme přečíst z odpovědi na dotaz, kterou USF (Unie společností finančního zprostředkování a poradenství) zaslala Česká národní banka.

ČNB odpovídá

K vymezení hranice mezi investičními službami přijímání a předávání pokynů a poradenství

K vymezení hranice mezi investičními službami přijímání a předávání pokynů a poradenství uvádíte následující příklad a ptáte se, zda již jde o poradenství nebo ještě „pouze“ o přijímání a předávání pokynů:

„Proces poskytování investiční služby přijímání a předávání pokynů může v praxi probíhat např. tak, že vázaný zástupce vyplní se zákazníkem, který má zájem o zprostředkování obchodu s investičním nástrojem, tzv. „test přiměřenosti“, v němž jsou zaznamenávány zejména odborné znalosti, vzdělání a zkušenosti zákazníka v oblasti investic a to v zákonem stanoveném rozsahu. Výsledkem tohoto testu je zpřístupnění dostatečně široké skupiny produktů, např. podílových fondů, které jsou definovány jako produkty přiměřené tomuto zákazníkovi a jeho znalostem a zkušenostem.

Vázaný zástupce v rámci tohoto příkladu poté předloží zákazníkovi zmíněnou skupinu podílových fondů, z nichž zákazník sám, autonomně a na základě vlastního rozhodnutí vybere, do kterého z nich a kolik bude investovat (např. ve formě výběru z přiměřených podílových fondů prostřednictvím webové aplikace). Vázaný zástupce investičního zprostředkovatele nijak do výběru zákazníka nezasahuje a neingeruje.“

Potvrzujeme, že provedení testu přiměřenosti, sdělení jeho výsledků a odpovídajícího okruhu nástrojů přiměřených pro zákazníka, a následné převzetí a předání pokynu k zákazníkem zvolenému nástroji, vykazuje znaky investiční služby přijímání a předávání pokynů, nikoliv znaky poradenství.

Přijímání a předávání pokynů je v zásadě vždy spojeno s povinností provést test přiměřenosti podle § 15i zákona o podnikání na kapitálovém trhu, a s povinností „vyhodnotit, zda poskytnutí investiční služby uvedené v odstavci 1 nebo rady ohledně investičního nástroje nebo provedení obchodu s investičním nástrojem v rámci investiční služby uvedené v odstavci 1 odpovídá odborným znalostem a zkušenostem potřebným pro pochopení souvisejících rizik.“ (§ 15i odst. 2 ZPKT). I v rámci investiční služby přijímání a předávání pokynů může a musí být poskytnuta dílčí rada ohledně investičního nástroje, např. zda takový nástroj odpovídá zkušenostem a znalostem zákazníka nebo jak probíhá vypořádání obchodu s tímto nástrojem.

O samostatnou službu investiční poradenství jde až v případě „poskytování individualizovaného poradenství, které směřuje přímo či nepřímo k nákupu, prodeji, úpisu, umístění, vyplacení, držbě nebo jinému nakládání s konkrétním investičním nástrojem nebo nástroji nebo k uplatnění práva na takové nakládání, a to bez ohledu na to, zda je poskytováno z podnětu zákazníka nebo potenciálního zákazníka či obchodníka s cennými papíry, tedy pokud je naznačováno, že určité nástroje jsou pro zákazníka vhodné, že tento zákazník by je měl pořídit do svého majetku.

Současně je zřejmé, že odlišení v konkrétním případě může být obtížné a investiční zprostředkovatel nebo vázaný zástupce by měl v případě, že nehodlá poskytovat službu investičního poradenství, řádně vysvětlit své postavení a nabízenou službu a vyhnout se jakémukoliv i nepřímému naznačování, že by zákazník měl učinit určité rozhodnutí. Příkladem nepřímého poradenství jsou věty jako „hodně lidí ve Vaší pozici si kupuje tento fond“ nebo „na školení nám říkali, že tento fond je celkově nejlepší“. Aby byla omezená role investičního zprostředkovatele nebo vázaného zástupce postavena najisto, měl by při jednání se zákazníkem jasně uvést, že součástí poskytovaných služeb není investiční poradenství, ale pouze vymezení okruhu nabízených produktů (investičních nástrojů) v závislosti na výsledku provedeného testu přiměřenosti, a že tedy nemůže doporučit žádný konkrétní investiční nástroj, může pouze poskytnout objektivní informace o jejich fungování a rizicích, případě je podle objektivních kritérií porovnat, se zdůrazněním, že žádné takové porovnání nevypovídá o vhodnosti nástroje pro konkrétního zákazníka.

V příkladu uvádíte, že „Výsledkem tohoto testu je zpřístupnění dostatečně široké skupiny produktů“. Pokud by byl výsledkem testu přiměřenosti jediný produkt, nebo i dva tři produkty, riziko nepřímého doporučení podstatně vzrůstá.

Závěr si každý může udělat sám a z odpovědi ČNB  jednoznačně vyplývá, že poradce – vázaný zástupce, který nemá zapsáno v registru ČNB oprávnění k investičnímu poradenství, ale jen přijímání a předávání pokynů, nesmí klientovi radit, doporučovat a ani naznačovat vhodný investiční produkt. Tedy i tady platí staré známé „důvěřuj, ale nejdříve prověřuj!“.

 

Autor: Šárka Tothová | neděle 2.2.2014 19:14 | karma článku: 7,84 | přečteno: 926x