Diversifikace je bezpečnostním polštářem při investování

Rozložením investic dle co nejvíce kritérií snižujeme zdarma riziko. Diversifikace je kritická pro bezpečí investic. Je to zavedená zásada konzervativního investování. Je posledním zástupcem ze základu pro správné investování.

Tzv. „svaté trojice“ kterou jsou emoce pod kontrolou a dle systému nastavená správná alokace a diversifikace.

Jak už kdysi napsal Banjamin Graham, tajemství správného a racionálního investování je bezpečnostní polštář. Čím více těchto „polštářů“ máte, tím více jsou vaše investice bezpečnější, tedy máte větší pravděpodobnost, že celkové zisky přesáhnou celkové ztráty. A s tím souvisí diversifikace, což je rozdělení celkové investice do různých investic, jejichž výnosy na sebe nebudou závislé. Při rozložení investice tak dochází k rozložení rizika. Je to jako při umístění vajec do více ošatek a na různá místa.

Diversifikací bezplatně snižujeme riziko

Je důležité rozkládat a snižovat riziko, protože neexistuje bezriziková investice. Bezpečí investic vám nejlépe pomáhá zvyšovat diverzifikace dle co nejvíce kritérií. Mezi typy diversifikace patří například diversifikace podle správců, sektorů, regionů, měny, typu produktů, ale také například rozložením investic mezi manžele. Ve finančním světě je možné snížit riziko různými způsoby, ale za to musíme platit. Klasickým příkladem jsou pojišťovny, které na sebe berou riziko, ale my jim za to platíme. Také zajištěné fondy či pojištění vkladů v bankách, v těchto případech platíme omezenými nebo nižšími výnosy. Nejlepší cestou ke snížení rizika je diverzifikace, za kterou nic neplatíme.

Příklad jedné z diversifikací portfolia vyváženého klienta

Zdroj: Fichtner s.r.o.

Nejčastější chyby, kterým je nutné se vyhnout

Mnoho českých investorů se dopouští nejčastěji třech chyb v diversifikaci.

  • Většinu svého majetku mají v české koruně, což z pohledu bezpečí není správné. Cizí měny v portfoliu nám dlouhodobě pomáhají jak při scénářích v době, když by měna posilovala, tak v těch, kdy by oslabovala.
  • Další chybou bývá, že mají produkty pouze jedné finanční skupiny, tedy opomíjejí diversifikaci dle správce.
  • Třetí chybou bývá, že mají jen několik typů instrumentů.

Zkontrolujte si, zda nepatříte mezi tyto investory, abyste si zajistili ochranu bezpečí a nepřicházeli zbytečně o své peníze.

Čím větší majetek máte, tím více je rozložení majetku kritické

Pokud chcete přistupovat ke svému majetku s cílem ochrany bohatství, je pro Vás systematická diversifikace kritická. Je velmi zásadní pro rentiérské portfolio, ale i pro menší objemy peněz při budování majetku je velice důležitá. V čase je potřeba diversifikaci sledovat a při výraznější nerovnováze upravovat, aby nedošlo ke zvýšení rizika.

Skutečně dlouhodobé úspěchy přináší jen systém

Kontrolujte své emoce, abyste nekupovali nahoře a neprodávali dole. Váš majetek je jako židle, k tomu, aby stála, potřebuje alespoň tři nohy. Vneste diversifikací do svého portfolia ochranu bohatství. Vraťte se na začátek k vytvoření plánu, který Vám doporučí alokaci a diversifikaci investic a také to, co je potřeba udělat před první investicí, aby se nemusely investice likvidovat pod tlakem událostí. Zkontrolujte si, zda máte své investice dostatečně rozložené dle co nejvíce kritérií, abyste zbytečně nepřicházeli o peníze. Mějte v portfoliu vše dle předem stanoveného systému.

 

 

 

Autor: Šárka Tothová | úterý 22.12.2015 17:12 | karma článku: 8,03 | přečteno: 250x