A. Merkelová nepřesvědčila české politiky, ale ani německé občany

Evropa potřebuje  nový  směr  vývoje a ne stále nekompromisně a slepě trvat na tom, co se neosvědčilo.  

Návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v České republice potvrdila rozdílné postoje především na téma migrační politiky. Česká vláda i prezident odmítají povinné kvóty na trvalé přerozdělování migrantů. Angela Merkelová byla iniciátorem unáhleného a zejména s ostatními státy Evropské unie nekonzultovaného řešení migrace a pozvání migrantů do Německa a tím i do Evropy. Jejich stálý a neomezený příliv tak přináší problémy a značné finanční náklady nejen Německu, ale přenáší je na všechny státy evropské unie. Toto rozhodnutí, zásadním způsobem měnící Evropu, stále více naráží na nesouhlas v  členských státech.

Toto rozhodnutí narušilo křehkou politickou stabilitu a podpořilo nárůst radikálních politických stran a hnutí v Evropě.

Do referenda o vystoupení Velké Británie z EU existovala reálná šance na změnu  postoje  a směru, po vyjádření britských voličů je to mnohem obtížnější.

Návštěvy a následná vyjádření německé kancléřky  naději na změnu v myšlení a  fungování Evropské unie nepřinesly i když na  vážnost situace začala  upozorňovat  řada německých politiků.

Vice-kancléř a německý sociálně-demokratický předseda S. Gabriel prohlásil, že Angela Merkelová podcenila problémy spojené s integrací rekordního přílivu migrantů do Německa a německý vice- kancléř Sigmar Gabriel řekl, že je "nepředstavitelné", že by Německo mohlo znovu přijmout milion uprchlíků a dalších migrantů v jednom roce. Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky se snaží ubezpečit německé občany, že se letošním roce připravuje na mnohem nižší počty, přesto si již téměř 50% německých voličů nepřeje, aby současná  kancléřka  pokračovala ve své funkci i po podzimních parlamentních volbách v roce 2017.

Dosud se zdálo, že je Německo přesvědčeno, že zvládne ekonomické zajištění všech přicházejících migrantů bez omezení. Dnes po konfrontaci s praktickými problémy, které nekončící migrační vlny přináší, začínají postupně vyjadřovat obavy občané, média i politici.

Regionální volby ve Francii či prezidentské volby v Rakousku  byly jasným  varováním Narůstající  problémy s integrací  migrantů a   prolamující hradby mediální a politické korektnosti byly varovným  signálem, aby A.Merkelová uznala, že se mýlila. Tento názor potvrdily poslední regionální volby v Meklenbursku- Předním Pomořansku, kde křesťanští demokraté utrpěli porážku od SPD i od Alternativy pro Německo a byli odsunuti na třetí místo. Pro kancléřku, která  zde  má  od roku 1990 svůj volební obvod, to je další špatná zpráva.

Není v ničím zájmu obviňovat se navzájem, je nutné hledat, co nás spojuje a v tom co nás rozděluje hledat kompromis.  Evropa potřebuje nový začátek a ne stále nekompromisně a slepě trvat na tom, co se neosvědčilo. Evropu a její občany je potřeba uklidnit a chránit před všemi narůstajícími riziky. Bude to však vyžadovat nejenom trpělivost, ale zejména vzájemnou úctu a pochopení mezi členskými státy.

Zvládnutí či nezvládnutí integrace migrantů do evropské společnosti ovlivní další vývoj Evropy a evropské vize.

Autor: Dana Váhalová | úterý 6.9.2016 10:18 | karma článku: 24,72 | přečteno: 809x