Malá rešerše k tématu kratšího pracovního týdne

Tento blog navazuje na dva blogy z února a března zabývající se myšlenkou kratší pracovní doby. Účelem je odkázat čtenáře na některé články, politické proklamace a rozhovory, které se tématu dotýkají.

Ačkoli za původce této diskuze je označovaná TOP 09 a její vize 2030, ve skutečnosti kratší pracovní dobu zmiňuje ve své dlouhodobé vizi Sociální demokracie již na podzim loňského roku těmito slovy:

 „Jakkoli práce hraje pro jednotlivce významnou roli, je zároveň žádoucí poskytnout mu více prostoru pro oblasti života, které dosud pracovním vytížením trpí: rodinný život, přátelství a komunitu, společenské angažmá, sportovní vyžití nebo rozvoj osobnosti,“

Na konci ledna potom přišla se svou barvitou vizí budoucnosti Topka, v níž jí „uklouzla“ i zmínka o čtyřdenním pracovním týdnu:

„…V řadě technologií, jako jsou nanotechnologie, informační technologie, biotechnologie či sensorika, patříme ke světové špičce. Dobře se daří zvládat přechod lidí z průmyslu do sektoru služeb. Éra alokace výroby do zemí s levnou pracovní silou skončila. S postupující digitalizací a robotizací se natolik zvýšila produktivita výroby, že umožnila postupný přechod na čtyřdenní pracovní týden. Volný čas lidí přispívá k nebývalému rozvoji cestovního ruchu, sportování i vzdělávání. Velká výkonnost ekonomiky přispěla k vyrovnání životní úrovně se sousedním Německem.“

Tato pasáž přilákala jednoznačně největší pozornost médií a představitelé TOP 09 měli v následujících týdnech mnoho práce s tím, jak celou věc u svých ekonomicky konzervativních voličů vyžehlit. Ukázalo se, že jde opravdu jen o nezávazné blouznění a že ona zmínka o kratším pracovním týdnu v žádném případě neznamená, že by snad TOP 09 chtěla něco takového do budoucna aktivně prosazovat, natož aby se týkalo všech občanů.

 

„Hudba budoucnosti“

Stanovisko TOP 09, že ke kratšímu pracovnímu týdnu dosud nenastala ta správná chvíle, sdílí i další konzervativní média a ekonomové. Leitmotivem jejich úvah je, že česká potažmo světová ekonomika dosud nedosáhla dostatečné produktivity, nicméně jakmile k tomu (v blíže nespecifikované budoucnosti) dojde, kratší pracovní týden si najde cestu na světlo světa sám. Pokud by to však byla pravda, proč se tak už dávno nestalo, když produktivita práce nepřetržitě roste a od posledního zkracování pracovní doby vzrostla násobně?!

 

Příliš vlažní zastánci

V mnoha ohledech zajímavý článek napsala ekonomická expertka Strany Zelených Naďa Johanisová, více zde:  http://denikreferendum.cz/clanek/24797-ctyrdenni-pracovni-tyden-kdyz-dva-rikaji-totez-neni-to-totez. A ačkoli ideji zkrácení pracovní doby zjevně fandí, i do jejích slov se vkrádá defétismus:

„V současném světě jsou politické snahy snížit pracovní dobu často konfrontovány s tvrdou realitou mocí nadnárodních firem, které si můžou diktovat podmínky.“

Přestože tepe farizejský postoj TOP 09, nakonec s ní končí na stejné lodi, když uzavírá, že krácení pracovní doby není všelékem a mělo by být doprovázeno dalšími politickými rozhodnutími. Na rozdíl od TOP 09, která čeká na zvýšení produktivity, které si dle ní zkracování pracovního týdne vynutí automaticky, si Johanisová sice uvědomuje, že k prosazení kratší pracovní doby je zapotřebí politické akce, schází jí však dostatek kuráže. Stejně jako její domovské straně, jež sice téma kratší pracovní doby zahrnula do priorit pro nadcházející volby, nicméně až jako desátou v pořadí a prostřednictvím formulace čpící váhavostí:

„Jako reakci na změny práce a postupující robotizaci připravíme varianty opatření v podobě přechodu na kratší pracovní týden,…“

A přitom právě Zelení by výrazné profilující téma, které by je učinilo zajímavější pro širokou veřejnost a zároveň souznělo s jejich pohledem na svět, potřebovali jako sůl.

Politické strany, které jediné mohou případné zkrácení pracovní doby prosadit, tak zatím toto téma používají jen k opentlení svých mnohoslibných programů, čímž mu ubírají na vážnosti a naléhavosti. Prokazují mu tím medvědí službu. Jisté je, že kratší pracovní týden se neprosadí sám od sebe a že se zároveň jedná o tak výrazné politikum, že pokud by to nějaká strana myslela s jeho prosazením opravdu vážně, musela by z něj učinit hlavní bod, či přinejmenším jeden z hlavních bodů své kampaně (nikoli ho cudně před veřejností skrývat). K tomu ovšem zatím žádná nemá dostatek politické odvahy. 

 

Další odkazy:

http://a2larm.cz/2016/09/svedsko-zkracuje-pracovni-den-na-sest-hodin/

http://www.rozhlas.cz/radiowave/wavenews/_zprava/zkracena-pracovni-doba-islandanum-svedci-pracuji-stejne-a-jsou-stastnejsi--1613751

 

Autor: Václav Šubrt | pondělí 26.6.2017 15:47 | karma článku: 9,51 | přečteno: 273x