Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nečekejme na Blanické rytíře

Je to již zlidovělá píseň: Máme málo mladých lidí s technickým vzděláním, průmysl jich potřebuje ještě sto tisíc, chybí nám odborníci, bez nich česká ekonomika ztratí dynamiku… Zpíváme to dokola jako kolovrátek, ale sto tisíc nadšenců pro technické obory se stále ještě neobjevilo.

Pořád mluvíme o tom, že jsou nutně potřeba, ale pro jejich zrození toho moc neděláme. Jsou vlastně něco jako Blaničtí rytíři. Zřejmě doufáme, že až bude českému průmyslu nejhůře, rozrazí brány středních a vysokých škol úplné tsunami pro praxi skvěle připravených mladých lidí, kteří osedlají vědu i techniku a tryskem povznesou průmysl a stavebnictví až někam do oblak. A to nemluvím o tom, že vzděláním oslní a pílí konsternují všechny přihlížející.

Obvykle se mluví o tom, že nedostatek kvalitně technicky připravených lidí je „posledních pětadvacet let“. Jsem už trochu pamětník, takže klidně připomenu, že v osmdesátých letech minulého století to vlastně nebylo jiné. „Máme filosofickou fakultu plnou po střechu, ale šikovného mládence u soustruhu aby pohledal…“ – to byla běžná stížnost vedoucích směn v Hospodářském magazínu nebo kdesi na čtvrté straně Rudého práva. Chyběli lidé k číslicově řízeným strojům, chybělo mnoho manuálních profesí a o tom, jak sehnat jeřábníka a vyfouknout ho jinému státnímu podniku vznikl dokonce film. Stížnosti na to, že „učňovská mládež“ neumí vzít rašpli do ruky, ale s půllitrem a cigaretou jí to jde daleko lépe, takové stížnosti vždycky byly a nesporně vždycky budou.

Takže bych trochu brzdil představu, že za posledních pár let se všechno razantně zhoršilo. Ale také ani náhodou nezlepšilo. O problému odborného školství – učňovského, středního i vysokého – je ale načase mluvit strukturovaně.

Takže základní problém je společenský. V první rovině se v této zemi rozvinulo přesvědčení, že „učňák je dobré řešení. Pro sousedova kluka…“ Fetišizovali jsme „vzdělání“. To začalo možná už v šedesátých letech minulého století a je to pořád horší. Láska k alespoň nějakému titulu před či snad dokonce za jménem prostoupila naší společnost se silou počítačového viru. Některé vysoké školy dospěly zvláště v posledních letech do fáze, kdy chrlí po tisících bakaláře, jejichž jedinou kvalifikací pro praxi je, že mají dva roky „gymnaziálního“ vzdělání navíc. Přibývá míst, na které je nutné mít „vysokoškolské vzdělání“, ale málokoho už zajímá, zda ten člověk opravdu něco umí. A co je nejhorší přibývá absolventů, kteří dlouhodobě nenachází uplatnění na trhu práce

Podobně od šedesátých let započala fetišizace druhá – humanitních směrů. Technik je dnes v některých kruzích chápán jako exotické zvíře, jehož domovinou je Čína případně možná ještě Japonsko a jehož několik nejvydařenějších exemplářů žije jakousi náhodou v Německu, kde staví auta.

Třetí potíž je politická a přičinili se o ní - jak jinak- politici. Z poměrně krátkozrakých důvodů začali někteří z nich napadat nově příchozí producenty nalákané pobídkami vlád Miloše Zemana a následujících kabinetů jako „montovny“. Šlo o to vsugerovat voličům, že tato politika představovala fatální neúspěch. I když byl opak pravdou. Pravice začala o překot mluvit o hi-tech a vysoké přidané hodnotě. Jako by výroba aut nebo součástek k nim byla málo sofistikovaná a kvalitní. Ve skutečnosti čtyřicet procent našeho HDP nevytváří a nikdy vytvářet nebudou nějaké kosmické technologie, ale poctivá strojařina, energetika, železo a ocel, stroje i výroba pro domácnosti. Místo napadání průmyslu bychom si měli opakovat, že právě průmyslu vděčíme za to, že i když nadáváme jako špačci,

ve skutečnosti se nemáme až tak špatně a naše životní úroveň patří k těm slušným. (Po dlouhém poděkování průmyslu by se slušelo vzpomenout i na Hradčana a Karla IV.)

Nicméně vážně: české technické vzdělání učňovské, středoškolské i vysokoškolské svou kvalitou klesá. Uchazečů je stále méně – vinou společenských nálad i vinou slabých populačních ročníků. To znamená, že i celková úroveň zájemců o toto vzdělání se snižuje, navíc je jejich vzdělání stále více odtržené od praxe.

Doufám, že to bude mít jeden dobrý efekt. Průmysl bude muset začít platit víc kvalitním lidem, protože se ukáže jako ještě obtížnější než v současnosti najít takové zaměstnance. A podobně bude donucen začít přemýšlet dlouhodobě a strategicky, investovat do školství a do své personální obměny, lovit šikovné učně, středoškoláky i vysokoškoláky, získávat je a uzavírat s nimi dlouhodobé kontrakty. Tím vzroste prestiž technických oborů. Ale musí přispět také stát a místo planých diskusí o směrování uchazečů o vzdělání na obory potřebné tuto věc opravdu vyřešit. Tedy přidat peníze technickému školství na všech stupních a opravdu masívně ho podpořit. A také myslím, nastal konečně čas na společnou strategii firem a státu. Svalováni viny jeden na druhého ničemu a nikomu nepomůže.

Autor: Milan Urban | středa 25.3.2015 9:02 | karma článku: 17,30 | přečteno: 534x
  • Další články autora

Milan Urban

Rekonstrukce nebo dekonstrukce státu?

Nikým nevolená skupina lidí bez mandátu od voličů se s formulkami „my, a nikdo jiný, máme svatou pravdu“ snaží o prosazení jedné konkrétní podoby řady zákonů. Říkají si Rekonstrukce státu.

27.9.2017 v 8:02 | Karma: 13,53 | Přečteno: 560x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Milan Urban

Průmysl chce euro a průmysl nás živí

Průmysl nás živí. Češi nežijí z bankovního sektoru (i když někteří samozřejmě ano), nežijí ani ze služeb (i když někteří ano), ani ze zemědělství (někteří ano, ale těch je hodně málo). Asi 40 procent obyvatel země žije z průmyslu.

14.7.2017 v 8:06 | Karma: 14,10 | Přečteno: 984x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Sedm miliard. Zase montovna?

Jedním z mýtů o české ekonomice je tvrzení, že je to tady samá montovna a logistický sklad, z čehož má země velké nic a lidé hodně málo. Ano, lidé mají málo – všichni víme, jak je to s platy v České republice.

28.6.2017 v 7:51 | Karma: 18,22 | Přečteno: 1522x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Boleslav není a nebude Detroit

Každá dobrá, optimistická zpráva musí být v českém prostředí okamžitě vyvážena temnou úvahou o blízkém neštěstí. Takže když objem produkce automobilového průmyslu přesáhl jeden bilion korun, je to výrazný krok k tragédii.

15.6.2017 v 8:28 | Karma: 15,22 | Přečteno: 632x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Těžit se má, „strategické“ zásoby nemají smysl

Ta otázka se znovu objevila v souvislosti s těžbou lithia v Krušných horách. Zase máme lidi, kteří říkají: Těžba je krádež, nechme nerostné bohatství dětem. Ekonomicky je to absurdní nápad. A připomíná Státní plánovací komisi.

25.4.2017 v 10:44 | Karma: 17,13 | Přečteno: 589x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 99
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Poslanec ČSSD, předseda Podvýboru pro energetiku a místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, v letech 2003 až 2006 ministr průmyslu a obchodu.

Seznam rubrik