Osm let zpětného odběru: Vše při starém?
Tak třeba první automatický kávovar si nechal Ital Ernest Illy patentovat už v roce 1833, ještě v roce 1989 byl ale ve většině českých domácností vrcholem kávové kultury „turek“ připravený ze směsi zvané „standard“.
Spotřebičů ovšem od té doby i u nás přibylo tolik, že mezi běžnou italskou a běžnou českou domácností není v tomto směru žádný rozdíl. A od roku 2005, kdy se do české odpadové legislativy promítla evropská směrnice o nakládání s vysloužilým elektrozařízením, není zásadní rozdíl ani ve způsobu jejich likvidace.
Ve všech zemích EU dnes musí být především ekologická. O to se vesměs starají neziskové kolektivní systémy vytvořené výrobci. Zodpovědnými výrobci. A dělají to za tichého přihlížení státních úředníků. Často netečných úředníků.
Po osmi letech fungování systému zpětného odběru a ekologického zpracování starých spotřebičů v ČR se mi skoro chce říci, že je u nás vše při starém – kdyby osm let byla dostatečně dlouhá doba na takové konstatování.
Množství vysbíraných „domácích vysloužilců“ u nás po počátečním prudkém růstu už třetím rokem stagnuje, kolektivní systémy se pod dojmem znalosti legislativních poměrů v ČR v uplynulých osmi letech začínají připravovat na dopady další evropské direktivy 2012/19/EU, ale Ministerstvo životního prostředí ještě ani nezačalo s odpovědnou diskuzí nad její implementací do českého právního řádu. Tedy na přípravu právní normy, která bude naši činnost výrazně ovlivňovat v příštích letech a která má být součástí našeho právního řádu již za devět měsíců.
Mezitím probíhá velký legislativní boj o definitivní podobu začlenění zpětného odběru solárních panelů do zákona o odpadech a na evropské úrovni výrobci intenzivně řeší, jak dosáhnout nových cílů daných zpětnému odběru direktivou. Navíc se rozbíhají evropské projekty, které mají za úkol zmapování toků elektroodpadu.
Ten se totiž stává vážným problémem pro změnu v zemích třetího světa. Ne že by jej samy tolik vyprodukovaly, ale stávají se smetištěm vyspělých států, které tam vyvážejí třeba staré počítače pod záminkou „rozvojové pomoci“. Místo dalšího používání nebo odborné recyklace, která už se u nás stala samozřejmostí, končí tyto přístroje na afrických a asijských skládkách. Někde tvoří až 20 % celkového množství odpadu.
Ale to jsme se od historie kávovaru dostali hodně daleko.
Roman Tvrzník
Rok bez aut, nebo raději dodržování pravidel?

Jako kdyby na silnice v ČR za celý rok nevyjelo ani jedno z bezmála šesti milionů registrovaných osobních aut: tak by se v Evropě zlepšilo ovzduší, pokud by se podařilo zabránit neodborné a nelegální demontáži vysloužilých lednic.
Roman Tvrzník
Co můžeme závidět Maltě? Třeba noblesní prezidentku

Pořád se mi nechce zvykat na úroveň české politické „kultury“. Už proto, že jsem se nedávno znovu osobně přesvědčil: ne všude je pokleslá tak, jako u nás.
Roman Tvrzník
Jak moc hrdí máme být? Novináři nám to neřekli

Češi na sebe mohou být oprávněně hrdí. Každoročně to zdůrazňují kolektivní systémy, které se zabývají sběrem a recyklací elektroodpadu. Jenže nikdo z oprávněně hrdých Čechů vlastně neví, kolik spotřebičů přesně pomohl vysbírat.
Roman Tvrzník
Recyklace spotřebičů může v ČR skončit v říjnu 2017

Odpadová legislativa u nás patří k těm památečním. S úpravami funguje od roku 2001. Zásadní změna pořád nepřichází. Ministerští úředníci totiž připravili tak „kvalitní návrh“, že mu ho legislativci opakovaně hodili na hlavu.
Roman Tvrzník
Prosadí odpadová lobby zákon ve své režii?

Novou odpadovou legislativu vyhlíží odborná veřejnost už dlouho jako Kolumbus pevninu. Na obzoru se sice ukázal návrh zákona o výrobcích s ukončenou životností od Ministerstva životního prostředí, plavba bude ale ještě dlouhá.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Změna trestního zákoníku umožní místo vězení dávat více peněžité tresty
Poslanci mají pokračovat v projednávání reformy trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti...
Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník
Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v...
Rasputin, či poskok Konečné? Bavím se, říká předseda Stačilo! Sterzik alias Vidlák
Premium V roce 2022 kandidoval do zastupitelstva obce Miroslav na Znojemsku za ČSSD. O rok později byl...
Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy
Premium Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během...
- Počet článků 23
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 728x